Talousaamu
VR-pomon epätoivoinen viesti Petteri Orpon miljardihankkeesta – ”Pakko tehdä jotain”
Suomen raiteilla on tällä hetkellä valtavasti korjausvelkaa.
VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula varoittaa Talousaamussa isoista investointitarpeista.
Miljardipommi. VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula varoittaa Talousaamussa isoista investointitarpeista.KUVA: Outi Järvinen
Tänään
15:30
Tuomo Hyttinen
Helsingin ja Turun välinen Rantarata on vanha ja erittäin epäluotettava.
Näin sanoo junayhtiö VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula Kauppalehden Talousaamussa. Markulalta kysyttiin, kuinka tarpeellinen Petteri Orpon (kok) hallituksen ajama yli 1,3 miljardia maksava Länsiradan uudistus nyt oikein on.
”Me pidämme kaikista raiteista, enkä ota kantaa tähän poliittiseen kysymykseen mitenkään. Mutta kyllä Rantaradalle on tehtävä jotain. Se on vanha ja hyvin, hyvin epäluotettava”, Markula sanoo Talousaamussa.
Markula huomauttaa, että Suomen raiteilla on tällä hetkellä korjausvelkaa yli 1,7 miljardia euroa. Hänen mukaansa raiteille tarvittaisiin kipeästi investointeja sekä korjausvelan kattamiseksi että niiden päälle laitettavan lisärahoituksen muodossa.
”Molempia tarvittaisiin, mutta jos pitää valita, niin toivoisimme kovasti tähän korjausvelan tilkitsemiseen enemmän panostuksia”, Markula sanoo.
Hänen mukaansa yli 50 prosenttia kaikista myöhästymisistä johtuu Suomen ratojen heikosta kunnosta.
”Teemme todella hyvää työtä Väyläviraston, Traficomin ja Fintrafficin kanssa, jotta voisimme minimoida häiriötilanteet meidän matkustajillemme
Rantaradalle tehtävä jotain
8
278
Vastaukset
- Anonyymi
MITÄ IHMEEN SAARNAAJIA TÄÄLLÄ ON? Samaa liturgiaa cooypastataan monelle eri aihealueelle. Pidän sellaisia propagandisteja tarpeettomina .
- Anonyymi
Kyllä rantarata pitää ensin saada nykyaikaan ennen kuin aletaan rakentamaan uutta rataa. Rantaradalla löytyy vieläkin puisia ratapölkkyjä mitkä ovat vaikka kunka vanhoja.
1.3 miljardia euroa on vain Espoo-Lohja osuus. Lohja-Salo maksaa sitten ainakin 2 miljardia euroa lisää. - Anonyymi
Tämä ns Tunninjuna on älyttömin hanke Suomessa koskaan.
Tuhoaa luontoa ja hajottaa asuinalueita.
Turkuun kerkiää kyllä varttia myöhemminkin.- Anonyymi
Kirkkonemmellekin ajetaan jo nyt Helsingistä aivan turhia paikallisjunavuoroja. Tyhjiä junia työmatka-aikojen ulkoouolella. Leikkuriin ja heti.
- Anonyymi
Niinpä, ja kukahan tätä lähti suunnittelemaan alunperin? No " rahaa on" Sanna Marin ollessaan liikenneministerinä
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006233842.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkonemmellekin ajetaan jo nyt Helsingistä aivan turhia paikallisjunavuoroja. Tyhjiä junia työmatka-aikojen ulkoouolella. Leikkuriin ja heti.
Kauklahti läntisin paikallisjunan pysäkki ja sillä siusti.
- Anonyymi
"Hänen mukaansa yli 50 prosenttia kaikista myöhästymisistä johtuu Suomen ratojen heikosta kunnosta."
ei, vaan virheellisesti laadituista aikatauluista. - Anonyymi
Juuri uutisissa oli, että kirkkonummi ei suostu radan rahoittajaksi, vaikka kirkkonummi on radan varrella. Vihti ja lohja suostui, ja orpo ihmetteli miksei kirkkonummi suostunut, vaikka on radan varrella. Uutisissa oli oikein kaaviokuvakin siitä, miten kirkkonummi on radan varrella, mutta jääräpäisesti ei suostu rahoittamaan. Tätä piti orpo tosi outona asiana, että vaikka kirkkonummi on radanvarrella, niin eivät halua että juna pysähtyy kirkkonummen kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419