Rantaradalle tehtävä jotain

Anonyymi-ap

Talousaamu
VR-pomon epätoivoinen viesti Petteri Orpon miljardihankkeesta – ”Pakko tehdä jotain”
Suomen raiteilla on tällä hetkellä valtavasti korjausvelkaa.

VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula varoittaa Talousaamussa isoista investointitarpeista.
Miljardipommi. VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula varoittaa Talousaamussa isoista investointitarpeista.KUVA: Outi Järvinen

Tänään
15:30

Tuomo Hyttinen
Helsingin ja Turun välinen Rantarata on vanha ja erittäin epäluotettava.

Näin sanoo junayhtiö VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula Kauppalehden Talousaamussa. Markulalta kysyttiin, kuinka tarpeellinen Petteri Orpon (kok) hallituksen ajama yli 1,3 miljardia maksava Länsiradan uudistus nyt oikein on.

”Me pidämme kaikista raiteista, enkä ota kantaa tähän poliittiseen kysymykseen mitenkään. Mutta kyllä Rantaradalle on tehtävä jotain. Se on vanha ja hyvin, hyvin epäluotettava”, Markula sanoo Talousaamussa.



Markula huomauttaa, että Suomen raiteilla on tällä hetkellä korjausvelkaa yli 1,7 miljardia euroa. Hänen mukaansa raiteille tarvittaisiin kipeästi investointeja sekä korjausvelan kattamiseksi että niiden päälle laitettavan lisärahoituksen muodossa.

”Molempia tarvittaisiin, mutta jos pitää valita, niin toivoisimme kovasti tähän korjausvelan tilkitsemiseen enemmän panostuksia”, Markula sanoo.

Hänen mukaansa yli 50 prosenttia kaikista myöhästymisistä johtuu Suomen ratojen heikosta kunnosta.

”Teemme todella hyvää työtä Väyläviraston, Traficomin ja Fintrafficin kanssa, jotta voisimme minimoida häiriötilanteet meidän matkustajillemme

8

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MITÄ IHMEEN SAARNAAJIA TÄÄLLÄ ON? Samaa liturgiaa cooypastataan monelle eri aihealueelle. Pidän sellaisia propagandisteja tarpeettomina .

    • Anonyymi

      Kyllä rantarata pitää ensin saada nykyaikaan ennen kuin aletaan rakentamaan uutta rataa. Rantaradalla löytyy vieläkin puisia ratapölkkyjä mitkä ovat vaikka kunka vanhoja.

      1.3 miljardia euroa on vain Espoo-Lohja osuus. Lohja-Salo maksaa sitten ainakin 2 miljardia euroa lisää.

    • Anonyymi

      Tämä ns Tunninjuna on älyttömin hanke Suomessa koskaan.
      Tuhoaa luontoa ja hajottaa asuinalueita.
      Turkuun kerkiää kyllä varttia myöhemminkin.

      • Anonyymi

        Kirkkonemmellekin ajetaan jo nyt Helsingistä aivan turhia paikallisjunavuoroja. Tyhjiä junia työmatka-aikojen ulkoouolella. Leikkuriin ja heti.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirkkonemmellekin ajetaan jo nyt Helsingistä aivan turhia paikallisjunavuoroja. Tyhjiä junia työmatka-aikojen ulkoouolella. Leikkuriin ja heti.

        Kauklahti läntisin paikallisjunan pysäkki ja sillä siusti.


    • Anonyymi

      "Hänen mukaansa yli 50 prosenttia kaikista myöhästymisistä johtuu Suomen ratojen heikosta kunnosta."

      ei, vaan virheellisesti laadituista aikatauluista.

    • Anonyymi

      Juuri uutisissa oli, että kirkkonummi ei suostu radan rahoittajaksi, vaikka kirkkonummi on radan varrella. Vihti ja lohja suostui, ja orpo ihmetteli miksei kirkkonummi suostunut, vaikka on radan varrella. Uutisissa oli oikein kaaviokuvakin siitä, miten kirkkonummi on radan varrella, mutta jääräpäisesti ei suostu rahoittamaan. Tätä piti orpo tosi outona asiana, että vaikka kirkkonummi on radanvarrella, niin eivät halua että juna pysähtyy kirkkonummen kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      178
      3600
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2512
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1129
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1070
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe