Moni on niin julkea, omahyväinen sekä ymmärtämätön, että kuvittelee voivansa hoitaa asioita paremmin kuin itse Jumala Kaikkivaltias!
Tosi asiassa ihminen on luotu olento, olento jonka Raamatussa ilmoitettu Luoja-Jumala loi omaksi kuvakseen, siten että hänessä on ripaus Jumalaa.
Ei älykkäinkään ihminen jos hänet sijoitettaisiin Jumalan paikalle pystyisi hänen asioitaan hoitamaan sekuntiakaan kuin jo tulisi tenkkapoo!
Mutta tuosta huolimatta jopa jotkut uskovatkin ovat ottaneet asiakseen neuvoa Jumalaa, että tee sitä ja sitä ja tuota ja tuota ja anna meille, anna meille ihan kuin Jumala ei muka osaisi hoitaa asioita ja olisi vain kaikenmaailman tarpeiden täyttäjä eikä mitään muuta!
Kyllä Jumala jopa pitää siitä kun häneltä anotaan asioita, varsinkin kun pyytäjä anoo häneltä sitä mikä on Jumalan silmissä otollista. Ja Jumala on pikkuasioidenkin Jumala, hänet voi pyytää mukaan ja avuksi vaikkapa sukkien parsimiseen ja auton korjaukseen, mihin hyvänsä oikean askareen tekemiseen ja Jumala pitää siitä, että hän saa olla pikkuasioidenkin Jumala.
Mutta ottaa Jumala mukaan pikkuaskareisiinkin on aivan eri planeetalta kuin se, että on niin julkea ja omahyväinen, että kuvittelee osaavansa hoitaa Jumalan asioita ja ryhtyy tuossa julkeudessa jopa neuvomaan itse Kaikkivaltiasta Jumalaa.
Saatanan ensimmäinen synti oli, että hän halusi korkeamman aseman kuin itse Jumalalla on ja tyhmänylpeydessään julisti itsensä jumalaksi ja sai ylipuhuttua lankeemukseensa mukaan kolmanneksen Taivaan joukoista; kaksi kolmannesta Taivaan joukoista pysyi uskollisena ainoalle oikealle Jumalalle.
OMAHYVÄINEN JA JULKEA IHMINEN
2
84
Vastaukset
- Anonyymi
Kun Jumalan Pyhä Henki on ihmisen elämässä mukana, niin vaikka asiat menisi miten päin honkia, niin ihmisen mieli on iloinen, reipas, rauhaisa ja luottavainen. Niin liha ei hallitse ihmistä, ei lihallinen mieli ole pettynyt, hermostunut eikä murheissaan kun sille ei anna valtaa, vaan Hengellä kuolettaa lihan mielen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847