Kyllä eksyksistä ehdodttomasti paras on Helluntai liike, Kyllä edes mennyt Ellen jää ihan alalukemiin tämän vahvan eksytyksen kanssa.
Ei tälle eksytykselle pärjää edes körttikansa, kyllä tämä exsytys on maailman laajuinen ympäri maailman ja se kun pääsee niskan päälle, niin silloin tulee olemaan pahat oltavat niillä jotka
eivät ole tulleet Tähän Helluntai uskoon. Joten pienet kavahtakaa älkää antako väärän hengen
teitä ahdistaa sinne Sotapoluille
Ei tälle eksytykselle pärjää edes körttikansa, kyllä tämä exsytys on maailman laajuinen ympäri maailman ja se kun pääsee niskan päälle, niin silloin tulee olemaan pahat oltavat niillä jotka
eivät ole tulleet Tähän Helluntai uskoon. Joten pienet kavahtakaa älkää antako väärän hengen
teitä ahdistaa sinne Sotapoluille
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niko.
Kirjoituksesi ei ole rakentavaa, ja ehkä kirjoituksen henki ei ole Kristuksen mielen mukaista.
Rakentakaamme Kristus ruumista, eikä anneta sanoillamme sielunvihollisen teoille tilaa.
rakentajalle...rakentakaa vain sitä lahkoruumista sillä sellainen siitä tulee..
Kristus ei ole jaettu..näin sanoo raamattu...te hajoitatte ja revitte kristuksen kappaleiksi perustamalla kirkkokuntia ja eriseuroja ...mitkä pedot näin tekee....repivät Herransa
Niin, sanopa missä ei lahkoonnuta?
Koska olen entinen Hellari, niin myös minä voisin aloittaa entisen henki kotini mustaamisen.
Todella tallainen kirjoittelu ei rakenna, koska tiedossa on myös Helluntalaisten eksytys virheet ja liikkeen alkutoiminta. Lieneekö nykytoimintakaan täysin Raamatullinen? kuitenkin olisi hyvä tavoite pyrkiä elämään rauhassa
Näet rauhan tekiät perivät Jumalan valtakunnan!
Kyllä mielestäni hellarit ovat pyrkineet raamattun mukaiseen oppiin. Suomessa on paljon paikallis hellariseurakuntia joissa voi myös omaperäistä korostusta ilmetä. Mutta seurakunnatkin koostuu vain hekoista ihmisistä joten siten ovat sen mukaisia.
Voisitkos samalla kertoa että mitä ovat ne eksytykset josta mainitset niin kovasti.?
Kuulun niihin henkilöihin jotka tekevät sitä mitä kielletty on. Minua kielleettiin Pelastuksn armon menettämisen uhalla tutkimasta Helluntai- liikkeen alku historiaa.
Siksi päästyäni Historian juurille alkoi löytyä
sellaista jota minun-raamattu rehellisyyteni ei kestänyt. Jatkuvasti tuli asioita joita väitettiin itsensä Juman antamiksi. kuitenkin tähänkään asiaan ei tullut Raamatullista selvitystä.
Etten minä alkaisi nostaa tuomion henkeä minä vain kehoittaisin sinua itseäsi tutkimaan tarkoin oikein Raamatun pohjalta ja katsomaan raamatusta tarkat todisteet. Ellei todisteita löydy muuta kuin jonkun Saarnaajan opettamina, niin silloin lienee asioissa jotan epäselvää.
Ramattu ei ole ristiriitainen kirja. Ihmeekseni
Saarnajat tekevät siihen oman astiaansa maun.
Ei kai sinua ole kielletty tutkimasta uskosi alkuperän lähteitä? Jos ei, niintutki hyvä veli.
Rauhaan kehoitti meitä meidän Heramme Jeesus.
Alkuperäiseltä nimeltään Juudas Joshua Barabbas
Höpö ! höpö! tuskin hellareissa esiintyy painostusta jossa kielletään "avoimeen tutkisteluun".
Minäkin olen aika kriittinen monille ilmiöille ja punnitsen tarkkaan asioitten aitoutta. Seurakunnissa ei ole omien aivojen käyttö kiellettyä vaan sitä tulee käyttää. Saarnajan puheetkin pitää suodattaa jos niissä esintyy "huuhata" .
Historiaan ei kannata niin takertua vaan tulee katsoa mitä liike tänään edustaa. Sillä totuuteen pyrkivät seurakunnat osaavat tarkistaa opetuksensa ja myöntää erheensä. Jatkuvaa tarkistamista tarvitaan jatkossakin.
Tulin alku historiasta huomaamaan sen, Että
jopa Jeesuksen omat opetukset kumottiin hänen
lähtönsä jälkeen. Siellä Raamatussa oli maininta,
sellainen: Minun lähtöni jälkeen tulee julmia susia jotka eivät laumaa säästä.
Tämäkin paikka pani minut ajattelemaan, Jossa sanottiin näin: Hän astuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala. Tämä oli minulle etsinnässä erään lainen johtolanka joka auttoi minua runsaasti. Sitten jos palaamme tähän myöhempien aikojen Henkiherätykseen, niin tämä herätys sai varsinaiset muotonsa entisten Woodoo
uskon harjoittajilta.
Olet varmaan nähnyt Afrikan -Amerikan helluntai
kirkoissa voimakkaampaa uskon iloa kuin esimerkiksi Euroopassa. Näet luonnon lapsi
Afrikkalainen pääsee Transsiin tällä rytmillä ja sanojen toistolla nopeasti.
Valkoiset alkoivat matkia tätä ilmiötäjota nämä värilliset tekivät ja kaikki tamä hengen ilmentymä alkoi esiintyä heillä. Tämä Hellari
liike on Maailman nopeimmin leviävä usko kautta
Maailman.
Mutta erään keskinäisen rakkauden puuttuminen
tekee koko liikeen hajanaiseksi särkyneeksi ilman yhtenäistä ruumista. Aivan pienistä asioista ollaan ristiriitaisia. Näin ei saisi olla.
Varsinaiseen oppikysymykseen on lainattu liian paljon äitikirkolta, Nämä lainauksetkin selviävät
varhais historiasta. Juuri siksi olisi kaikki aloitettava aivan alusta, jos haluaa löytää oikean suunnan.
Ystävyydellä tervehtien Jeesuksessa Niko
Lisäys Jeesus sanoi on erittäin hyvä nähdä pieni rikka lähimmäisen silmässä. Mutta omassa silmässä on suuri malka!
Toivotan siunausta tutkimusmatkallesi. Teet ihan oikein jos olet alkannut tutkimaan perustaasi ja erillaisia ilmiöitä. Tee niinkuin sydämmesi oikein havaitsee. On aivan sama mihin seurakuntaan päädyt, kunhan et Jeesusta jätä.
Minäkin olen tutkimusmatkalla ja kovasti keskeneräinen vielä. On hyvä pohtia asiat selviksi. Kaikkiin asioihin en ole minäkään vielä vastauksia saannut.
Sielun vihollisen sekoitusten takaa, mwe emme tule läytämään yhtään ainoaa täydellistä seurakuntaa, näet jos täydelliseen seurakuntaan tulee yksikin vajabvainen mukaa niin sen jälkeen seurakunta ei ole enää täydellinen. Tämäkin on vain teoria, Monet asiat eri uskonnoissa ovat teoriaa, jonka joku uskoo ja joku on uskomatta. mutta jumalan antama rauhan ja rakkauden henki voi vaikuttaa itsekunkin parhaaksi; Rauhan tekiät perivät Jumalan valtakunnan.
Jeesus antoi yhden käskyn rakasta vihamiestäsi
helppohan sinun on rakastaa niitä jotka sinua rakastavat; mutta rakasta niitä jotka sinua vihaavat. Hieman vaikea käsky toteuttaa, kuitenkin oikea suhtautuminen lähimäisiin kuten
Laupias Samarialaine osoittaa on oikea menettely.
Toivotan sinulle rauhaa Jeesuksessa.
Jaajaa. Millä perusteilla? Millä lihaksilla
sanot tuollaista?