Vasemmistonuorten uusin ulostulo teki jälleen selväksi, että juutalaisten pitäisi pelätä. Ympäri maailman leviävä radikaali-islamistien intifada on levinnyt myös suomalaiseen vasemmistoon. Vasemmistojohtajat toistelevat terroristijärjestöjen valheita ja propagandaa ja ovat avoimen juutalaisvihamielisiä. Olivathan natsitkin sosialisteja, ja heillä on yhteinen tehtävä näiden islamistien kanssa.
Vasemmistoliitto nuorineen vaikuttaa pitävän juutalaisten tappamista ihmisoikeutena, johon Israelilla ei pitäisi olla valtaa puuttua.
Palestiina- ja prideliput ovat nykyajan hakaristilippuja ja jihadistien tahdissa marssitaan niin pride-kulkueet kuin vappumarssitkin. Palestiinalaishuivit ja Hamas-otsapannat ovat SS-sotilaaseen verrattavia merkkejä.
Vasemmistoliitto marssii jihadistien tahdissa
5
164
Vastaukset
- Anonyymi
Li tuki terroristijärjestöä
"Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi"
Suomen uutiset- Anonyymi
Äärivasemmiston terrorin tukija
"Li Andersson esiintyi vuosi sitten europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtumassa, joka oli järjestetty Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi"
- Anonyymi
Tällä kansalla se on holodomor aluillaan. Puhukaa siitä.
- Anonyymi
USA: Antifa Ost on terroristijärjestö – Li Andersson osallistui tapahtumaan, jossa riehujille ilmaistiin solidaarisuutta
Euroedustaja Li Andersson (vas) osallistui järjestön toimintaa sympatisoivaan tapahtumaan joulukuussa 2024.
Euroedustaja Li Andersson. Thierry Monasse
Tekijän kuva
Mika Koskinen
Eilen klo 18:59
Yhdysvaltojen ulkoministeriö on nimennyt Antifa Ostin kansainväliseksi terroristijärjestöksi.
– Antifa Ost on saksalaisperäinen aseellinen ryhmä. Antifa Ost on tehnyt Saksassa 2018–2023 useita hyökkäyksiä ihmisten kimppuun, joita se kutsuu ”fasisteiksi” tai ”oikeistorintaman” (right-wing scene) edustajiksi, Yhdysvaltojen ulkoministeriö perustelee päätöstään.
Lisäksi Yhdysvaltojen ulkoministeriö muistuttaa, että Antifa Ostia on syytetty osallistumisesta Budapestin vasaraiskuihin helmikuussa 2023.
Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja, euroedustaja Li Andersson osallistui viime joulukuussa EU-parlamentin vasemmistoryhmän (The Left) järjestämään tapahtumaan, jossa käsiteltiin Budapestin tapahtumia (Criminalization of Antifascism: Insights from the Budapest case & strategies of resistance).
Tilaisuus järjestettiin Euroopan parlamentissa. Siinä pohdittiin mm. mitä antifasismi tarkoittaa nykypäivän yhteiskunnassa ja pyrittiin rakentamaan siltaa Euroopan parlamentissa toimivien antifasistien ja ”katujen” antifasistien välille.
Tilaisuuden ohjelman mukaan tilaisuudessa osoitettiin solidaarisuutta Budapestin kaduilla riehuneille antifasisteille.
Paikalla oli myös italialainen euroedustaja Ilaria Salis.
Euroopan parlamentti hylkäsi 9.10.2025 niukasti äänin 306–305 Unkarin pyynnön poistaa Salisin syytesuojan. Salisia syytetään edellä mainitusta, Unkarissa tapahtuneesta väkivaltaisesta hyökkäyksestä kolmea äärioikeistolaiseksi luultua ihmistä kohtaan. Antifasistinen ryhmä hyökkäsi äärioikeistolaisiksi oletettujen ihmisten kimppuun uusnatsien Kunnian päivä -tapahtumassa Budapestissa.
Iltalehti ei tavoittanut Li Anderssonia kommentoimaan asiaa. Hän ei vastannut Iltalehden yhteydenottoihin.
Iltalehti ei tavoittanut vasemmistoliiton puheenjohtajaa Minja Koskelaa kommentoimaan asiaa. Hänkään ei vastannut Iltalehden yhteydenottoihin.
- Anonyymi
Vasemmisto on itsetuhoista roskasakkia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068