Katsotaan yhtä aikaa joku hengellinen video, saarna, Raamatunluku, tms.

Anonyymi-ap

Klo 19 tasan katsotaan yhdessä jokin video ja päätin tässä itse valita videon, jonka katsomme yhdessä klo 19.

Haluan myös jutella katsomastamme tai edes kuulla että katsoithan sinäkin sen samaan aikaan kanssani.

Haluan tehdä sen samaanaikaan en eri aikaan. Mieluumminhan juot kahvisi samaanaikaan kun Jeesuskin juo sen kanssasi, kuin että joisitte kahvin eri aikaan. Ei siinä ole samaa yhdessäoloon ja lähellä olemisen hellyyteen pyrkimystä.

Huom!

Ei parinhakutarkoituksella vaan Jeesustarkoituksella, ystävyyttä, iloisuutta, yhdessä katsomista ja kuuntelemista ja sitten asian kommentointia mielellään mitä katsoimme ja kuulimme lähes samanaikaisesti.

Tänään perjantaina katsommekuuntelemme klo 19 alkaen Maunon puheen, joka on kuunnelma, siinä on pelkkä yksi kuva eikä Maunon päätä. Liukukuvatekniikalla katsoin, en ole kuunnellut yhtään sanaa Maunon puheesta vielä. Älä sinäkään kuuntele sitä vielä.

Puheenaiheeksi valittu Tabita, joka on mulle outo nimi, en hänestä muista mitään, kuka hän olikin oli, joku sivuhahmo verrattuna moneen muuhun, mitenkään mollaamatta Tabitaa. Nainen selvästikin on nimestä päätellen . Ehkäpä sinäkään et tiedä Tabitasta sen enempää kuin minäkään kuin että Raamatussa hänet mainitaan , mutta et osaa sanoa hänestä muuta ihmeellisempää.

https://www.youtube.com/watch?v=Jlo_eMBinEw

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinähän Jumalan suuruus juuri ilmenee, että Hän rakastaa yhtä paljon inhimillisesti "pietä ja suurta"
      Tabita oli sisar, joka teki kauniita käsitöitä ja antoi runsaasti almuja. Kun hän kuoli, pyydettiin Pietaria kiireesti tulemaan paikalle. Pietari tuli. Sisaret näyttivät hänelle Tabitan tekemiä käsitöitä, itkien. Muistaajseni Pietari käski kaikki pois, oli kahdestaan Tabitan kanssa ja sanoi: " Tabita, nouse ylös!" Ja Tabita nousi

    • Anonyymi

      HUOMIO, KLO 19 KOHTA, VALMISTAUTUKAA KATSOMAAN OHJELMAA. LOPETTAKAA MUU TEKEMINEN.

    • Anonyymi

      Katsoin sen, mutta vasta äsken. Tabita vaikuttaa olleen vilpitön Herran palvelija ja hän oli naispuolinen opetuslapsi, hän on yksi miljoonista, jotka tapaamme iänkaikkisuuvessa ja joijen kanssa muotostamme eläviä suhjeyhteyksijä. Se on jännää kuin kauvan sitten elänyt Tabita on silloin omaa aikalaisuuttamme ilmeisessä samanikäisyyjessä (?), sillä niin ovat viisaammat sanoneellisoineet minun sen kuullaksein: " siellä pelastuksellisessa kaikki ovat samaa ikää uusis terweellisisi ruumiiksis".

      Ja puheen alussa Mauno mainihti kuinka naisten asijaa ajaa Jumala, kristillisyyves ja kuinka ne tahot jumalattomalliset , jotka teeskenteleväisesti väittelöijen esittävät ajavansa naisten ( ja perheijen myäs ) puoltapitävää akentaansa eivät oikejasti ole sillä asijalla, mainiten mm. veminismin.

      Kunpa naiset sen ymmärtäisivät kuinka hyvästi Jeesus heijän puolellisellaan kaikellisisa asijoissaan onkaan.

      Ukkeleist puhumattakaan.

      Selef Urge

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4397
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4219
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3394
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe