Vuohipaimenet luulivat, että kirkas vesi on puhdasta. Raamatussa ”Jumala” toteaa, ettei kaivo ole saastunut, vaikka sinne putoaa kuollut eläin. Tämä ilmeinen johtopäätös tehtiin siitä, että vesi on edelleen kirkasta eli puhdasta.
Samoin Essealaisten yhteisössä miehet puhdistautuivat paskalla käytyään yhteisissä vesialtaissa, joissa oli seisova kirkas vesi. Essealaiset miehet kuolivat harvinaisen nuorina, vaikka olivat hyväkuntoisia ja nuoria koska patogeenit levisivät miehestä toiseen näissä paskavesialtaissa, joissa on kirkas vesi.
Tähän samaan harhakäsitykseen kuuluu veden lotraaminen vielä nykyäänkin kasteessa. Pitäisikö tämä pronssikautisten vuohipaimenten harhaluuloon perustuva lapsellinen rituaali jo unohtaa?
Mistä outo kasterituaali tulee?
22
213
Vastaukset
- Anonyymi
Hihhulille sopiva kaste tulee kölin ali vetämisestä.
- Anonyymi
pappi kusee sinne astiaan ???
- Anonyymi
Astrologiaa. Eletään kalojen aikaa.
- Anonyymi
Ennen vanhaan hyvään Jeesuksen aikaan peseydyttiin harvoin vesipulan vuoksi. Siksi ihmiset tuhraantuivat niin, etteivät he enää tunnistaneet toisiaan. Kun he lopulta pääsivät pesulle ja nousivat puhtoisina vedestä, he huusivat toisilleen: "Kas te!" Tästä kaste sai nimensä.
- Anonyymi
Rituaali... EI oo jos se tehdään raamatunmukaisesti
- Anonyymi
Tässä kaikki mitä haluat tietää
**Outo kasterituaali viittaa usein väärinymmärryksiin tai kulttuurisiin eroihin kasteen merkityksestä, mutta kristillinen kaste itsessään juontaa juurensa Jeesuksen ajan juutalaiseen puhdistautumisperinteeseen ja Johannes Kastajan toimintaan.**
Tässä tarkempi katsaus kasteen alkuperään ja siihen, miksi sitä saatetaan pitää "outona":
### 🕊️ Kasteen historiallinen tausta
- **Kristillinen kaste** pohjautuu **Jeesuksen kasteeseen Jordan-joessa**, jonka suoritti Johannes Kastaja. Tämä tapahtuma merkitsi Jeesuksen julkisen toiminnan alkua ja toimii mallina kristilliselle kasteelle.
- Kaste oli alun perin **symbolinen puhdistautumisriitti**, joka merkitsi synnin pois pesemistä ja uuden elämän alkua Jumalan yhteydessä.
- Juutalaisuudessa oli jo ennen kristinuskoa käytössä **mikve**, rituaalinen peseytymisallas, jota käytettiin puhdistautumiseen ennen uskonnollisia toimituksia.
### 💧 Miksi kaste saatetaan kokea "oudoksi"?
- Joidenkin mielestä kasteen rituaali – erityisesti **vauvan pään kastelu vedellä** – voi vaikuttaa vanhanaikaiselta tai irrationaaliselta, etenkin jos sen hengellinen merkitys ei ole tuttu.
- Eräässä keskustelussa viitattiin siihen, että **muinaiset vuohipaimenet pitivät kirkasta vettä puhtaana**, vaikka se ei ollut hygieenisesti turvallista. Tämä ajattelutapa olisi voinut vaikuttaa siihen, miten vettä alettiin käyttää rituaalisesti puhdistautumiseen.
- Essealaisten yhteisössä (johon Johannes Kastajankin on arveltu kuuluneen) käytettiin **seisovaa vettä puhdistautumiseen**, mikä saattoi levittää tauteja, vaikka vesi näytti kirkkaalta.
### ✝️ Kasteen merkitys nykykristinuskossa
- Kaste on **sakramentti**, joka merkitsee **liittymistä kristilliseen yhteisöön** ja **syntien anteeksiantoa**.
- Se on **symbolinen uudestisyntymisen hetki**, jossa kastettava otetaan Jumalan lapseksi ja seurakunnan jäseneksi.
- Vaikka muoto vaihtelee (upotuskaste, valelu), **veden käyttö on keskeinen osa rituaalia**, koska se symboloi puhdistumista ja elämän alkua.
Jos haluat, voin kertoa lisää siitä, miten eri kirkkokunnat toteuttavat kastetta tai miten kasteen merkitys on muuttunut historian saatossa. Haluaisitko tutkia sitä tarkemmin?- Anonyymi
Tyypillistä tekoälytuubaa, josta puuttu äly ja kontekstin ymmärrys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillistä tekoälytuubaa, josta puuttu äly ja kontekstin ymmärrys.
Se puuttuu paitsi tekoälyltä, myös urpolta, joka kritiikittä tätä hölynpölyä palstalle kopioi todennäköisesti edes itse ymmärtämättä mitä on kopioimassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillistä tekoälytuubaa, josta puuttu äly ja kontekstin ymmärrys.
Tekoäly on tulevaisuuden apuväline jokaisessa toiminnassa. Työpaikkaa ei löydy tulevaisuudessa ellet osaa käyttää tekoälyä. Niin että älä hyljeksi AI.ta.
Varma Tieto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillistä tekoälytuubaa, josta puuttu äly ja kontekstin ymmärrys.
- Älyllinen julkaisu on enemmän kuin solvauksia: se on kutsu dialogiin, jossa jokainen sana rakentaa siltaa eikä muuria.
- Anonyymi
Urpoo Sakkia palstalla!
- Anonyymi
Kastetta voi tarkastella kahdesta näkökulmasta:
1. "Outona" kristillisenä traditiona
2. Yleisempänä siirtymäriittinä
Kristillisenä traditiona kyse on taikauskosta. Kasteen on uskottu jotenkin suojelevan lasta niin "tämänpuoleisessa" kuin "tuonpuoleisessakin", mikä on selkästi maagista ajattelua. Siksi lapsia on "hätäkastettu", jos on pelätty että vastasyntynyt ei selviä hengissä ensimmäisistä päivistään ja kastamattomana kuoleminen on nähty lapsen sielulle haitallisena. Ajatus siitä, että lapsi "vihitään" jollain rituaalilla Jumalan omaksi on puhdasta taikauskoa.
Toinen tapa tarkastella kastetta on siirtymäriitti, joka palvelee yhteisöä. Kun syntyy uusi jäsen sukuun / yhteisöön, tämä halutaan "ottaa vastaan" yhteisesti osaksi "meitä". Tällaisia yhteisiä siirtymäriittejä liittyy paitsi syntymään, myös aikuistumiseen ("konfirmaatio"), avioliittoon ja kuolemaan / hautajaisiin. - Anonyymi
Ateistien aika tehdä parannus... Nyt alkaa olemaan kiire
- Anonyymi
Parannus mistä??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parannus mistä??
Lihaskuntoaan on hyvä parantaa.
Samoin ruokavaliota sekä terveyden että ympäristön kannalta parempaan suuntaan.
Myös yleissivistyksessä on aina parantamisen varaa.
- Anonyymi
Teistien aika tehdä parannus... Nyt alkaa olemaan kiire
sotia kaikkialla- Anonyymi
Ateistit sotii!
- Anonyymi
Raamatun jumala on käsityskyvyltään taikauskoisen vuohipaimenen tasolla. Mitä voidaan siitä päätellä? Esimerkki:
Leivinuuni tai liesi, jonka päälle saastaisen eläimen raato joutuu, täytyy purkaa, sillä siitä on tullut pysyvästi saastainen. (3. Moos. 11:35)- Anonyymi
Jos olet Jumalaa parempi, niin ala luomaan toinen maapallo ym muut taivaan kpl.... Tilaa on!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olet Jumalaa parempi, niin ala luomaan toinen maapallo ym muut taivaan kpl.... Tilaa on!!!
Olen Jumalaa parempi koska olen olemassa. Jumala ei ole koskaan ollut. ¨
Vaatimattomuuteni estää tekemästä vertailua omien ja uskovaisten älyn lahjojen välillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olet Jumalaa parempi, niin ala luomaan toinen maapallo ym muut taivaan kpl.... Tilaa on!!!
Okei. Loin juuri toisen maailmankaikkeuden. Siitä tuli paljon Raamatun jumalan tekelettä parempi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989