Lopetaan ay-liike

Anonyymi-ap

Jotka haluaa saavat vapaasti palata Venäjälle josta tulleetkin.

15

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäs Akava, siihenhän kaikki persut kuuluu!

      Khihi buaah!!

      • Anonyymi

        He ei ole Venäjä suuntaisia. Siis Akava. Ay-kommunisteista saatu tarpeeksi. Yleislakkojakin mm 14.11.1917, Stalin peräsimessä, jotta olivat punaiset saaneet hämmennystä aseellisen kapinan alla. Stalin oli alla SDP puoluekokouksessa.


    • Anonyymi

      Ei taida aloittajalla olla minkäänlaista käsitystä keiden asioita Ay liikkeet ajaa ,mitä ne ovat saaneet aikaan ja millaiseksi työmarkkinat menevät ilman niitä . Ay liikkeet perustuvat kansalaisten yleiseen järjestäytymis ja sopimis vapauteen. Kannatta tutustua asioihin perin pohjin ennen kuin lähtee yksioikoisesti kertoilemaan mitä pitäisi tehdä.

      • Kykenemme tuottamaan enemmän jos ay mafia poistetaan! Sen lakkautus on pelkkää plussaa!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Kykenemme tuottamaan enemmän jos ay mafia poistetaan! Sen lakkautus on pelkkää plussaa!

        Ei pie paikkaansa. Ek on laukonut pitkin matkaa täyttä sontaa olevia perusteluja mm. työttömyysturvan purkamiseksi ja pyrkinyt heikentämään palkansaajien asemaa säntillisesti. Nyt kun Kokoomus on hallitusvastuullinen puolue on se saanut läpi suureta osin työntekijäpuolelle heikennyksiä ja hallitus on sotkeutunut toimillaan työmarkkinatoimiin jotka ei kuulu lainkaan eduskunnan toimipiirin. Kun mainitset Ay mafian ,niin tänä päivänä tuo istuu lähinnä työnantaja puoleen Ay toiminnan suhteen. Näet jollet ole mieltänyt niin Ek on työnantajan Ay toimintaa harjoittava puoli Ay toiminnassa. Sa edistää työnantaja puolta ,samoin kuin työntekijäpuolen järjestäytymisen kautta eri alojen liitot edustavat niiden työntekijöitä .Akava esim korkeakoulutettuja ja Pro esim teknisiä työntekijöitä jne...

        Mitä plussaa se ylipäätänsä tuo työmarkkinoille jos keskitetty sopiminen loppuu ja jokaisella työpaikalla neuvoteltaisiin erikseen työehdoista, jotka umpeutuu nykyisin liittokierroksen loputtua, jolloin sopimuksia tarkastellaan keskitetysti neuvotellen.

        Jos joka työpaikalla lyötäisiin ns. persiit penkiin ,niin tässä maassa olisi lakkoja tuon tuosta ,siirryttäessä paikallisen tason neuvotteluihin .Se tahtoo sanoa toimitusketjuissa /alihankinoissa jatkuvia työseisauksia, jonkin tahon neuvottelujen seuraamuksena .Perutelisitko vastavuoroisesti omaa näkemystäsi?


    • Anonyymi

      Palkat elää paremmin ilman kommunistien ja SDP:n välioloa, ne maksaa paljon-.
      lakot olleet hirmu kaaliita, miljarjeja.. miljardeja valunut kuin kaivoon. Kuin vain kommarein vallanhaluun, johtajien palkkoihin jotka siirtyneet.

      • kaaliita 😹👍


      • Anonyymi
        Demokrates kirjoitti:

        kaaliita 😹👍

        kalliita


      • Anonyymi

        Palkkatasot määräytyvät elinkustannusindeksiin nojaten, eli sen pohjata mitä eläminen maksaa. Plakoila pitää tulla toimeen se on työn tarkoitus, siinä kuin yrityksen tarkoitus on tuottaa voittoa eikä tuottaa tappiota. Yrittämiseen kuuluu yritys riski joka tuo myös moraalisen oikeuden suurempiin tuloihin yhteiskunnallisesti kuten myös se että yritys kykenee palkkaamaan henkilöstöä .Vastuu tuottavuudesta lankeaakin tuon myötä yrittäjälle ja sen takeena on se että toimitaan toimialalla jolla on toiminta edellytykset Suomessa ja se että tuotteistus on sen mukainen että markkinoilla on kysyntää. Hyvinvointi yhteiskunnassa työntekijöiden riisto on rangaistavaa, eikä yrittäminen voi perustua työntekijän heikkoon asemaan. Siihen että ihmisiä orjuuttaan tai heidän työpanoksensa riitetään ali hintaan , saati että heitä hyödynnetään epäinhimillissä olosuhteissa työaika lainsäädännöstä piittaamatta. Tuon suuntaiset toimet on yleismaailmallisesti tuomittavia ,vaikkakin sellaista vielä maailmalla tänä päivänä esiintyykin ja valitettavasti viimeaikaisten uutisointejen mukaan toiminta on levinnyt Suomeenkin. Tuon suuntaista kehitytä ei tule tukea valtiollisesti ja sellaisen tukemiseksi on katsottava mm. tämän hallituksen viimeaikaiset pyrkimykset heikentää työntekijöiden työttömyys ja irtisanomis suojaa.

        https://rakentajalehti.fi/harmaa-talous-suomessa-pimeaa-tyota-jopa-14-miljardilla-vuodessa/

        https://rakennusliitto.fi/ajankohtaista/2020/03/02/rakennusliitto-on-mukana-torjumassa-pimeaa-tyota-eu4fairwork-kampanjassa/

        https://www.taloustaito.fi/Vero/pimea-tyo-vie-valtiolta-vuodessa-jopa-480-miljoonaa-euroa/#44961d56

        https://rakennusliitto.fi/ajankohtaista/2025/10/07/tyovoiman-hyvaksikaytto-on-rikos-uhrien-tukipalvelut-ja-oikeudet-on-turvattava/

        https://oikeusministerio.fi/-/1410877/tyoministeri-haatainen-ulkomaalaisen-tyovoiman-hyvaksikaytto-estettava-tyoryhma-selvittamaan-ratkaisuja?languageId=sv_SE

        https://yle.fi/a/74-20118453

        https://www.hs.fi/suomi/art-2000010433305.html

        https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-214807

        https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/ee35c854-4a10-4a71-9005-5b2b4056f56d

        Juu kyllä ne palkat tuolla ,tuollaisessa yrittäjä kulttuurissa tupaa elämään ,mutta ei ylös vaan alas päin. Järjestäytyminen tuo suojaa jonka kautta valvotaan työntekijöiden työ oloja.


    • Lahtari on lahtari vaikka voissa paistais. 🍳🔵⚫️☠️

      • Anonyymi

        Ay-johtajat lahtareita. Vievät köyhien rahat yltäkylläiseen elämäänsä. Vielä veroton maksaja heille. ON SE VÄÄRIN !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ay-johtajat lahtareita. Vievät köyhien rahat yltäkylläiseen elämäänsä. Vielä veroton maksaja heille. ON SE VÄÄRIN !

        Ekkö nää mitään muuta enää keksi?


    • Anonyymi

      Joo kun ei täällä ole sen vapaampaa kuin jossain toisaallakaan.

    • Anonyymi

      Mussolinin ja Hitlerin ihailija voi painua itse sinne Venäjälle. Ay-liike kuuluu länsimaiseen demokratiaan. Ja sitä puolustetaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      268
      9419
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2811
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      245
      2038
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1950
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1457
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      75
      1456
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      132
      1376
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      931
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe