Ulkomailla asuvat venäläiset ovat velvollisia tottelemaan valtion viranomaisten määräyksiä

Anonyymi-ap

"Venäjän lain mukaan ulkomailla asuvat venäläiset ovat edelleen velvollisia tottelemaan valtion viranomaisten määräyksiä, vaikka määräykset rikkoisivat asuinmaan lakeja. Käskyn uhmaamisesta määrätään rangaistus."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/72c791bd-84f9-40bc-b41d-6757400f4680

Venäjän järjenvastaiset lait aiheuttavat sen, ettei venäläisiä kansalaisia edes haluta maahan.

46

390

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järki käteen. Suomessa emigrantteina eläneet miehet olivat äärimmäisen tärkeitä sodanaikana varsinkin tiedustelupuolella. Kyllä suurin osa venäjän kaksoiskansalaista ymmärtää Putinin toimivan väärin. On vain pakko olla hiljaa ettei koston käsi korjaa myöhemmin.

      • Anonyymi

        Mistä tiedät, mitä heille on määrätty ja mitä ei? Hiljaa oleminen ei välttämättä auta mitään, jos venäjän tiedustelu tietää, missä kukin täällä asuu.


    • Anonyymi

      ” Vain reservistä eroamalla vältät joutumisen Naton sotaan.”

      ÄLÄ TEE SITÄ SIKSI, ETTÄ ET PUOLUSTA SUOMESSA NATOA VAAN KOTIMAATASI!

      ELLET SITÄ ITSE TEE NIIN EI SILLOIN AUTA MUUTKAAN JA VOIT APEANA SEURATA, kuinka maahan tunkeutuva NAZI-ARMEIJAA TAPPAA, VARASTAA, RYÖSTÄÄ JA RAISKAA UKRAINAN BUTSAN TAPAAN”

    • Anonyymi

      Suomessa puolustetaan OMAA MAATA hyökkäävää Nazi-vihollista vastaan eikä suinkaan jotain Natoa!

      Jos ei OMAA maataan puolusta niin silloin kai hyväksyy sen, mitä siitä seuraa?

      Kun Suomeen hyökännyt Venäjän sotajoukon kärki saavuttaa talosi, ryöstää sen wc-istuimia myöten ja pitkä jono nauttii vaimosi avuista sinun seuratessa apeana ja avuttomana vierestä! ”Ei toki ole pakko sotia”, mutta tämä siitä on seuraus Venäjän naapurina!

      Ehkä silloin voi käydä mielessä, että olisiko OMAA maata sittenkin kannattanut puolustaa myös itse?

      • Anonyymi

        no jopas oli lapsellinen pläjäys.


      • Anonyymi

        Sitten kun ökyrikkaat kokoomuksen ja RKP:n kannattajat ovat veronmaksuvelvollisuudesta kieltäytyneet sen kommunistisen luonteen takia, ja Nato-suomi on hävinnyt venäjänvastaisen sotansa, niin silloin niiden on hyväksyvä se tosiasiana ja varmaankin tulee mieleen että ...

        ... OLISIKO SITTENKIN KANNATTANUT MAKSAA VEROT SUOMEN JA HANKKIA AMERIKKALAISIA KALLIITA ASEITA JA MUITA PUOLUSTUSHANKINTOJA VARTEN, EIKÄ VÄLTELLÄ VEROJA JA KIKKAILLA VEROSUUNNITTELULLA?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no jopas oli lapsellinen pläjäys.

        Suomessa puolustetaan tietenkin ensisijaisesti omaa maata. Muita Nato maita puolustetaan toki sitten myös, jos sellaista vaaditaan.


    • Anonyymi

      Putin on valitettavasti suuruudenhullu päällikkö jonka nuoruuden suurin aika oli olla miehitysmaassa vakoilija majuri. Neuvostoliiton hajottua,,,,,onneksi,,,,,, hän on toistuvasti ilmoittanut sen olleen maansa suurin katastrofi. Täältä ei kukaan halua itään. Idästä se vihollinen on vaan usein tullut ja siinä NATO tulee avuksi. Pikku Tiltun on vaikea mieltää miten ja mistä asiat johtuu. Ehkä käynti Kirill papin luona selvittäisi asiaa. Onko se vihkivesi happoa vai kusta. Epäilen että molempia.

    • Anonyymi

      Mikä ihme siinä on niin vaikeata ? Jos Venäjällä ei ole yhtään venäläistä niin eikö silloin asiat ole hyvin sen maanosan suhteen ? Miksi täytyy ihmiskunnan historiassa kärsiä aina venäläisistä joita jenkitkin ovat elättäneet.

    • Anonyymi

      Nuo kyllä omaavat valehtelun jalon taidon aivan surutta , siihen täällä ei ole totuttu eikä uskota kuinka häikäilemättömästi pystyvät käyttäytymään , nim . kokemusta on .

    • Anonyymi

      näin

    • Anonyymi

      Jo kaksi vuotta siitten Ukraina uutisoi: "Embarrassing! Hundreds of thousands of Russian troops surrender to Ukraine, Russia is destroyed"

      Vain muutamia kymmeniä sotavankeja on kuitenkin palautettu Venäjälle vankienvaihdon yhteydessä vaikka Venäjä on palauttanut Ukrainaan kymmeniä tuhansia sotavankeja. Miksi näin?

      • Anonyymi

        Ehkä Ukrainan olisi rajoitettava Dis-informaationsa määriä?


    • Anonyymi

      Käytännössä Venäjän kaksoiskansalaiset ovat Venäjän mukaan venäläisiä, ja siten Venäjän tiedustelupalvelun käytössä, jos se näin vaatii, ja sehän voi olla täysin mahdollista, jos välit tarpeeksi kiristyvät.
      Välejä voi kiristää putinmielinen kaksoiskansalainen, joka kokee viranomaistemme taholta vääryyttä.
      Eräs syy Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan, oli juuri venäläisten kaltoinkohtelu, jota venäjämieliset separatistit käyttivät propagandassaan härskisti hyväksi.

      • Anonyymi

        Myös Nato-suomalaiset ulkomaille luikkineet kaksoiskansalaiset ovat liipasimella kun sota kohta syttyy.

        Reippain mielin vaan itärintamalle kaikki kaksoisrintamakarkurit!


    • Anonyymi

      Kaksoiskansalaiset venäjä-suomi ovat riski suomalaisille

    • Anonyymi

      Kyllä venäläiset kaksoiskansalaiset ovat suurempi riski, kuin muiden maiden kaksoiskansalaiset.
      Ilmankos heidän palkkaamista turvallisuuden kannalta tärkeisiin paikkoihin on rajoitettu, ja maaomaisuuden ostoja tarkastellaan tarkemmalla sihdillä.
      Putin ja hänen rikollinen hallinto on saanut kaikessa muussakin tavallisten venäläisten elämän vaikeaksi. Taakse ovat jääneet ajat, jolloin naapuruussuhteet elpyivät, sodan jälkeisestä kyräilystä, ja ihmisten välinen kanssakäyminen ruohonjuuritasolla eteni, matkailun, ja tapaamisten tasolla.

    • Anonyymi

      Sen kyllä huomaa tällä palstalla.

    • Anonyymi

      Hyvin tultiin keskenämme toimeen vuosituhannen vaihdetta ennen, ja sen jälkeen kymmenkunta vuotta. Ja varmaan tultaisiin vieläkin, jos Venäjällä ei olisi Putinin kaltaisia ihmissuhteiden myrkyttäjiä.
      Tavalliset kansalaiset kyllä pärjäisivät hyvin keskenään, vaikka kulttuurillisia eroja meissä onkin. Neuvostoihmistäkin koitettiin kasvattaa länsivihaan, mutta jokainen siellä silloin käynyt huomasi, mikä ero oli propagandassa ja todellisuudessa, miten venäläiset kokivat turistit.
      Nyt Venäjällä ollaan, kuin 30-luvun Stalinin ajoissa, mitä tulee kanssakäymiseen länsimaisten ihmisten kanssa, ja kansalaisliikkeiden rajan yli ulottuvaan yhteistyöhön. Vainoharhaisuus ja ulkoisen uhan pelko on hallitsijapiireissä suuri. Todellisuudessa pelätään omaa kansaa, ja vallan menetystä.

    • Anonyymi

      Tiltu toveri! Loikkaa venäjälle, täällä paikalliselta kelalta saat leveämmän leivän🍞🍞🍞

      • Anonyymi

        Venäjän Kela on parasta maailmassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän Kela on parasta maailmassa.

        🍞🍞🍞


    • Anonyymi

      Kun eroat reservistä niin sodan aikana kukaan ei tule sinua hakemaan sotaan ulkomailta.

      - Reservinkieltäytyminen on laillinen vaihtoehto, joka perustuu mielipiteen- ja omantunnonvapauteen.
      - Reservinkieltäytyjiä ei voida missään tilanteessa asettaa sotilasviranomaisten määräysvallan alaisiksi.
      - Armeijasta erotaan ilmoitusluontoisella hakemuksella. Kieltäytymisen syitä ei tarvitse perustella.

      https://eroa-armeijasta.fi/

      • Anonyymi

        Kas, kaikkien hylkimä käpykaartilainenkin on vielä maassa.


      • Anonyymi

        Tuliko käsky venäjältä😂🤣😂


    • Anonyymi

      Mars itään toverit! Sieltä saa 🍞🍞🍞

    Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      322
      12314
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      48
      3591
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3197
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 101
      2892
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2568
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2459
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1508
    Aihe