Ukraina tuhosi useita S-400 ohjuspatteria

Anonyymi-ap

Tutkija
@MT_Anderson
analysoi satelliittikuvia Novorossijskin ilmapuolustusalueelta ennen Neptunuksen äskettäistä iskua. Hän laski seitsemän S-400-laukaisujärjestelmää, jotka todennäköisesti olivat räjähdysalueella. Videomateriaalissa näkyy selkeitä räjähdyksiä ja toissijaisia ​​räjähdyksiä. Nyt odotetaan iskun jälkeisiä kuvia vahinkojen arvioimiseksi.
S-300 järjestelmiä lienee myös mukana.

FIRMSin tiedot vahvistavat useita suuria tulipaloja Venäjän Mustanmeren satamakaupungissa Novorossijskissa yön yli tehdyn ukrainalaisen drooni- ja ohjusiskun jälkeen. Iskujen kohteina on raportoitu olevan kaupungin rahtiterminaali, öljysatama ja sen tärkein pitkän kantaman ilmapuolustustukikohta.

https://pbs.twimg.com/media/G5ylRFvWgAAVD6N?format=jpg&name=small

18

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkässä juoksussa Venäjä on ratkaissut mustanmeren öljynjalostus/vientiongelman, ne rakentaa suurta laitosta Georgiaan. Ei ukrot voi Georgiaan iskeä.
      Venäjän strategia ulottuu kymmeniksi vuosiksi eteenpäin.

      • Anonyymi

        Ryssan poijilta rahat loppuu ennen kun uutta satamaa on georgiassa.


    • Anonyymi

      Venäjä on hätää kärsimässä kun ilmatorjuntajärjestelmät hupenevat eikä Turkki ym. myy takaisin venäjltä aikoinaan ostamiaan järjestelmiä. Samaan aikaan Ukrainan pitkän kantaman aseiden massatuotannon varastot kasvavat kovaa vauhtia ja ohjuksia siirretään hajautettuihin varastoihin ympäri Ukrainaa mm. FP-5 Flamingo, Sapsan, Neptune-MD jne. jne. 100 000 - 200 000 kappaletta jo vuosittain.

    • Anonyymi

      Vai niin, meinasit että se jalostamo korvaa kaikki Venäjän öljynjalostamot jotka Ukraina tuhoaa.

      Siitäpä onkin tulossa aivan helvetinmoinen. Niin iso että pakostikin tulee mieleen ettei tiltu taaskaan tiedä mistä kirjoittelee....

    • Anonyymi

      Ukrainan turvallisuuspalvelun Alfa-erikoisoperaatiokeskuksen lennokit tuhosivat neljä S-400 Triumf -ilmapuolustusjärjestelmän ohjusten laukaisualustaa ja kaksi tutkaa Novorossijskissa.

      Lähteet Ukrainan turvallisuuspalvelussa kertoivat operaatiosta Ukrinformille.

      Uusia yksityiskohtia saatiin pitkän kantaman lennokki-iskusta, jonka suoritti Ukrainan turvallisuuspalvelun Alfa-yksikkö Novorossijskissa.

      Satelliittikuvat vahvistavat, että Ukrainan turvallisuuspalvelu onnistui tuhoamaan neljä S-400 Triumf -ilmapuolustusjärjestelmän ohjusten laukaisualustaa. Ne sijaitsivat Kubanin Punaisen Lipun rykmentin sotilastukikohdan alueella.

      Lisäksi vihollinen menetti kaksi tärkeää tutkaa: 96N6-ennakkovaroitustutkan (Cheese Board) ja 92N6-tulenjohtotutkan (Grave Stone).

      Kaikkiaan tukikohdassa oli sijoitettuna noin 12 S-400 Triumf - järjestelmän ohjusten laukaisualustaa. On erittäin todennäköistä, että isku aiheutti vahinkoa myös osalle jäljellä olevista järjestelmistä.

      Operaation toteutti Ukrainan turvallisuuspalvelu yhteistyössä Ukrainan turvallisuus- ja asevoimien kanssa, mukaan lukien sotilastiedustelu, asevoimien erikoisjoukot ja rajavartiolaitos.

      "Ukrainan turvallisuuspalvelu jatkaa määrätietoista työtä ilmapuolustusjärjestelmien tuhoamiseksi jotka suojaavat vihollisen keskeisiä sotilaallisia, infrastruktuuri- ja logistiikkakohteita. Jokainen tuhottu järjestelmä luo aukon heidän puolustukseensa, ja Ukrainan lennokit ja ohjukset tulevat varmasti hyödyntämään sitä", eräs lähde palvelusta sanoi.

      Kuten Ukrinform uutisoi, 14. marraskuun yönä Ukrainan asevoimien yksiköt iskivät Novorossijskin laivastotukikohtaan Venäjän Krasnodarin alueella, Saratovin alueen öljynjalostamoon sekä polttoaine- ja voiteluainevarastoon Engelsin lähellä.







      https://www.ukrinform.net/rubric-ato/4059148-ukrainian-drones-wipe-out-s400-missile-systems-in-russias-novorossiysk.html

    • Anonyymi

      Muistetaan mitä Medvedev uhosi usein vuosi, pari sitten. Hän uhosi että maailma palaa, jos Venäjälle alkaa ohjuksia lennellä.
      Ja mihin on karannut Putinin punainen viiva?
      Paperitiikerin uhkailuja ei kannata ottaa todesta. Rautaa se vain uskoo, ei mitään neuvotteluja, kuten olemme nähneet.

      • Anonyymi

        Puuttinilla on ruskea viiva housuissa, sodan päättyminen pelottaa.


    • Anonyymi

      S-200 ja S-400 järjestelmät ovat VENÄJÄN SUUNNITTELEMIA.

      Eivät Neuvostoliiton.

      Venäjä ei pysy samassa vauhdissa lännen kanssa tekniikassa mutta propagandassa ovat voittamattomia P-Korean kanssa.

      Se on Venäjän YDINOSAAMISTA.

    • Anonyymi

      Mitä väliä, Ukraina on jo sotansa hävinnyt.

    • Anonyymi

      Montako vuotta tarvitaan että punaraiskaajien valtio saa tuhoutuneet öljynjalostamot entiseen"loistoonsa" rauhan tulon jälkeen ?

    • Anonyymi

      Ei auta enää. Ukraina on sotansa hävinnyt jo.

      • Anonyymi

        Joko taas.
        😂😂😂
        Eipä ole häviötä näköpiirissä.


    • Anonyymi

      Jytinää lisää kun suoja on pois pelistä, eikä täydennystä saada.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yhä useampi FP-5 Flamingo, Sapsan, Neptune-MD jne. menee siis jatkossa perille.

    • Anonyymi
      UUSI

      Puoli miljardia per S-400 😭

      • Anonyymi
        UUSI

        Nato Tiltu huolissaa kallista asejärjestelmistä?

        MUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Nato Tiltu huolissaa kallista asejärjestelmistä?

        MUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

        Meillä Venäjällä on loppumattomat varastot S-400 ohjuksia.

        Mutta just nyt on jotain pientä häikkää.....


    • Anonyymi
      UUSI

      SLAVA UKRAINI🇺🇦

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5497
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      94
      4801
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2169
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      110
      1954
    6. 105
      1747
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1547
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      204
      1061
    Aihe