"Sen sijaan moni seurakuntatuttavani lopetti yhteydenpidon minuun kokonaan. Kuulin, että minusta puhuttiin pahaa "selkäni takana" ja uusia elämänvalintojani kauhisteltiin. Eräs minulle todella läheinen ihminen sanoi, että "Toivottavasti et joudu helvettiin kuoltuasi!".
Helluntaiseurakunnasta eroaminen
6
145
Vastaukset
- Anonyymi
Ex-helluntaipastori kertoo.
– Pastoreiden toimenkuva oli epäselvä. Yksi työntekijä seurakunnassa ja 400 pomoa. Siinä helposti turhautuu ja hermot palaa loppuun. Tulee kärttyisäksi ja vihaiseksi. Sellaisessa ei kannata olla, vaan on hypättävä pois. - Anonyymi
Jos Pyhä Henki ei johda, vituralleen se varmasti menee. Siinä ei ole mitään ihmeellistä.
- Anonyymi
Pyhä Henki johtaa Sanan raiteilla . Jumalan Henki ei yksin toimi vaan Sanan (ja Isän) kanssa.
UT:saa on selvästi kirjoitettu paikallis seurakunnan " johtajien , paimenten, kaisihoiden ,pastoreiden, vanhemmiston jäsenten" toimen kuvasta . Huomaa että jokainen em. tarkoittaa ( monikossa) yhtä ja samaa srk virkaa. Paikallis seurakunnnan vanhemmiston eli " paimenten" ( monikossa) on vain ylipaimen Jeesus Kristus joka omistaa koko " lammas lauman".
-------
Paikallis seurakuntaa johtaa vanhemmisto (monikossa), eikä ole yhden miehen "ministry " . Heidän yläpuolellaan on ainoastaan " ylipaimen " Jeesus Kristus.
Kun apostoli selvittää em. viranhaltijoiden pätevyys vaatimuksia hän kertoo siitä em. ryhmän yksilö tasolla joka koskee koko "vanhemmistoa", ts,"kaitsijoita", ts." paimenia", ts,"pastoreita" .
Seurakunnan Herra armoittaa Sanansa ilmoituksen mukaan ( mm. Ef.4:7-16. ) joitakin vanhimmistoon, eli paimeniksi siis pastoreksi.( Latinan sanasta ” pastor” - paimen, kreikaksi ” poimen”) Apostoliset nk. paimenkirjeet” ( 1.Tim.3: 1- 7. , Tiit. 1: 5-9.) osoittavat ”pastorin”, eli paimenen , siis vanhimmiston viranhaltijaksi miespuolisen seurakunnan jäsenen.
Paimenen virasta apostoli kertoo että hänen tulisi olla taitava opettamaan ( 1.Tim.3:1-7. ) Apostoli Paavali ei sallinut naisten opettaa Raamattua seurakunnan edessä 1.Tim.2:11-15. Naiset voivat profetoida pitää puheita, mutta seurakunnan edessä opettaminen hänen mukaansa on miesten tehtävä.
Vanhimman, ts. ”pastorin”,”paimenen”, ”kaitsijan” seurakunta viran haltijalla on apostolisen opetuksen mukaan myös vastuunsa . Raamatussa, myös apostolisessa opetuksessa on ymmärrettävissä , ettei paimenten tehtävä ole kulkea ympäri maailmaa,jättäen kaitsettavat,( Hes.43:1- 16. ) vaan olla heille uskotun laumansa kanssa.( Apt. 20: 18-38., 1.Piet.5:1-4 .)
- Anonyymi
Mark.11:26 Mutta jos ette anteeksi anna, ei myös teidän Isänne, joka on taivaissa, anna anteeksi teidän rikoksianne. Biblia (1776) Mark.11:26 Jae puuttuu käännöksestä.
- Anonyymi
Mark.9:44 Jossa ei heidän matonsa kuole, eikä tuli sammuteta. Biblia (1776) Jae puuttuu käännöksestä.
- Anonyymi
Älä välitä, vaan jätä koko liike ja seurakunta!!! Uskossa pärjää ihan hyvin ulkopuolella leirinkin, Kristus ei ole sidottu liikkeisiin ja varsinkin helluntaipirkosta Hän on henkensä kanssa poistunut jo vuosia sitten!!
Tulin uskoon 60v sitten helluntaikodin poikana ja sain hyvän kasvun, mutta hävyttömämpiä ihmisiä ei ole edes jumalattomissa!! Niin monta helluntaihapatuksessa marinoitua,. täysin sydämetöntä ja sivistymätöntä olen matkallani nähnyt!!!
Karta ja pysy Kristuksessa, se kannattaa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site525890Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61010