https://yle.fi/aihe/a/20-10008090
On niillä, pokkaa. Luotettavuus laskenut, mutta todellisuudessa romahtanut.
Mummot ja vaarit voi jopa uskoa
On niillä, pokkaa. Luotettavuus laskenut, mutta todellisuudessa romahtanut.
Mummot ja vaarit voi jopa uskoa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Nyt ottaa persuja pattiin kovasti
Keskisarja tapauksessakin valehtelivat törkeästi, eivätkä edes korjanneet virhettään. Näitä vastaavia juttuja vaikka kuinka paljon. Vain vihervasemmisto säästyy.
Huomattu, Koskela kipittää pakoon kysymyksiä. Eikä uudelleen kysytä.
Jos, olisi kyseessä ps, riepoteltasjuttua pääuutisena 2-3 viikkoa. Eikä haastatteluilta vois välttyä.
Miksi vasemman laidan kohuja vähätellään???
Naurattanut monta päivää kun persut katkeria kun joutuvat maksaa Yleveroa vieläkin, agentti kun lähti Eurooppaan hillotolppaa nuolemaan.
Persu, miltä nyt tuntuu kun Ylellä tosi-teevee ohjelmat vaan lisääntyy ja uusinnat myös?
Kerroit sitten suoraan että yle on puolueellinen.
Kuinka ne kehtaa, kehtaahan ne
Tämä on huono uutinen ennen kaikkea Venäjälle. Laatumediat joihin luotetaan ovat pahimpia esteitä hybridivaikuttamiselle. Siksi Venäjän ja venäjämielisten pyrkimys on rapauttaa luottamusta mediaan (alkeellisimmillaan letkautukislla "luotetuin uutismedia, heh heh" -tyyppisellä mölinällä). Toki luottamusta yritetään murentaa taktisesti poliittisen suosion kalastelemiseksi. Tällöinkin edistetään Venäjän (ja Kiinan yms roistovaltioiden) agendaa, vaikka kaikki sitä tekevät eivät edes itse sitä ymmärrä.
Luottamus on suomalaisen yhteiskunnan supervoima. Luottamus instituutioihin on yhteiskunnan vahvuuden kannalta oleellista. Tätä on tutkittu taloustieteessä aika paljon ja esimerkiksi taloustieteen Nobelin sai tätä tutkineet tutkijat Acemoglu, Johnson ja Robinson.
Luottamus ei tarkoita kritiikittömyyttä, mutta kritiikin soisi olevan perusteltua, analyyttistä ja rakentavaa eikä asenteellista älämölöä. Suomalaisen yhteiskunnan keskinäisen luottamuksen itsetarkoituksellinen murentaminen on yksiselitteisesti epäisänmaallista toimintaa.
Mikseivät " Tartu", Vasemmiston kohuun????
https://www.suomenuutiset.fi/paivan-pointti-vasemmistonuorilta-putosi-antisemitistinen-somepommi-josta-helsingin-sanomat-ja-yle-eivat-suostu-kertomaan-mitaan/
Kuka ylenannon hännän nostaa, jos ylenanto ei itse
Voit aivan hyvin naureksia vähemmistössä. Eivät asiat niin muutu mihinkään.
Hyvä AP!
Voisitkos esittää jonkin oikein törkeän ja ilmiselvän, oikein koulusimerkkimäisen YLE-valheen???
Mikä ujostuttaa antaa räväkkää reaaliesimerkkiä väitteesi tueksi??
[😅🤣]
Olen myös odotellut jotain kättäpitempää kuinka YLE olisi puolueellinen mutta ei ole kukaan kertonut mallia, tapausta , virhettä medissa eli esimerkkiä tai mitään muutakaan mutta näitä 13 vuotiaan mielenliikutuksia vaan lukee täällä tämän tämä.
YLEn sotapropagandaa:
"Eva: Stubb ja Niinistö keräävät parhaat arvoasnat ulkopolitiikasta."
Maa kohta sodassa niin kiitosta satelee.
Nämä eivät ole propagandaa vaan ihmisten mielipiteitä.
Me olemme sodassa vain jos idolisi sotahullu Kalsarinmyrkyttäjä niin haluaa. Muuten varmasti emme.
Mutta hyvinhän he hoitavat ulkopolitiikkaan jos kohta sodassa on ihan parasta että Nato.
koska sotahullu putin, siitä idiootista ei näköjään koskaan tiedä.
Ihmisten mielipiteet ovat yksi toimivimmista propagandan muodoista juuri siksi, että ne tuntuvat vakuuttavilta.
Yksi tapa on kysyä johdateltuja kysymyksiä. Toinen on antaa ymmärtää, että vastaukset merkitsisivät jotakin laajempaa kuin kysyttyä asiaa. Kolmas on valita sopivia asiantuntijoita kertomaan mielipiteensä, jotka siten saavat tiedon veroisen aseman, koska mielipiteen esittäjä on auktoriteetti.
Ja näitähän riittää. Tekaistut kyselyt, vääristellyt tulokset, virheelliset otannat jne.
Luotan siihen, että taloudesta ja työttömyydestä puhutaan asian vierestä. Sijoittajien päätön ylistäminen jatkuu, että tyhmä kansa saataisiin houkutelluksi antamaan säästönsä suursijoittajille.
Idiooteille Iltalehden ovat luotettvimpia tietolähteitä.
Trumpilla pamahtaa pian miljoonien korvausvaade...mutta ei hätiä mittää!
YLE kantaa vastuu kuin vasemmistolainen poliitikko.
YLE on parlamentaarinen vasemmistohenkinen media.!
Venäläismieliset yrittävät murentaa luottamusta puolueettomiin medioihin, jotta suomalaisesta yhteiskunnasta tullisi heikompi.
Jotkut heistä uskovat, että se on Kristuksen tahto.
Ai että Yle luotetuin media? yhtä uskottava huijaus kuin se että 91 prosenttia kansasta luottaisi vielä poliisiin. Miten se voi olla edes yleensäkään edes mahdollista sillä vähintään 15 prosenttia väestöstä on jo sellaista materiaalia jonka mielipiteellä ei ole mitään merkitystä.
Eriikka on tosiaan tehnyt journalistipalkinnon arvoisen työn näillä raporteillaan:
https://x.com/ErikaKeskiK/status/1955983079643775061
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/erikakeski-korhonen/poliisin-rinnakkaishallinto-julkisuuslain-ulottumattomissa/
https://suomenmyyntimediat.wordpress.com/2022/10/01/sumuttajat-telemarkkinoilla/
p ö l l i i s s e i l l ä on turvat mutturalla sen takia kun omat h u i j a u k s et ku s e e lahkeille kerta kerran jälkeen
https://x.com/ErikaKeskiK/status/1915751414136967180
HaHaHaHaHa
HaHaHaHaHa
HaHaHaHaHa
HaHaHaHaHa
HaHaHaHaHa
HaHaHaHaHa
justiinsa
https://x.com/ErikaKeskiK/status/1915751414136967180
Ylellä ei mitään virkaa nykypäivinä. Luotettavammat uutiset saa ulkomailta.
Persu seuraa venäjän uutisia.
YLE ei ole vielä pyytänyt BBC:n tavoin anteeksi. Samaa materiaalihan YLE suoltaa täysin suodattamatta.
ylenanto sai verorahoilla tehty itselleen myönteisen tutkimuksen.
Tästä hyvästä yleläisille täytyy jakaa messevät tuotantopalkkiot - money talks💰
Joko bbc on tullut vastaava? vai oliko sieltä yle kopioinut taas?
Yleä katsoo dementoituneet vanhukset, jotka eivät enää mitään ymmärrä.
Aamulla tv ykköselle ja kiinni nukkumaan mennessä.
Kaikki käy pureksimatta
Mummot, vaarit ja vasemmiston kannattajat tykkää.
Tuleehan noista jo aika iso joukko.
On niillä pokkaa valehdella aiheesta kuin aiheesta
Kiva, aloittajan ei tarvtse edes vanheta, kun on heti valmiiksi omiin luuloihinsa luottava luupää.
todella epä-luotettava.
Alapuolen linkissä on erittäin hyvä analyysi YLEstä, miksi se on sellainen kuin on, pöhöttynyt, kiertäen omissa jutuissa yhä pienempää kehää ja kaiken kukkuraksi tyytyväinen itseensä?
Mihin YLE itseään vertaa? Eihän Suomessa ole vaihtoehtomedioita pöhöttyneelle ja itseriittoiselle YLElle jota ylläpidetään kansalaisten pakkoverolla?
"OPETUSOHJELMA - Kuinka yleinen narratiivi muodostuu. Opi uusi medialukutaito. TÄRKEÄÄ!"
https://www.youtube.com/watch?v=LulQKFntVU8
Tosiaan, huvitti tämän päiväinen Ylemme vuosittainen "hännän kohotus" pläjäys , vain toisten piikkiin = me veronmaksajat ,toimiva pulju sortuu noin surkeaan itsekehuun kun todellisuus puhuu ihan muuta Ylen propagandan osalta.
Valitettavasti tervehdyttämistä vastustaa kaikki muut, paitsi PS ja yksi vastustava taho ei riitä mihinkään.
200 miljoonaa olisi hyvä leikkaus siivu Ylen palauttamiseen puolueettomaan ja rehelliseen toimintaan !!
Antaisi edes muiden medioiden uutisoida, mutta että itse nostaa itseään
Yle on kuullemma Suomen luotetuin media?" Mitenkähän epäluotettavia ne muut mediat sitten oikein voivatkaan olla!
Yle on Suomen suurin ja näkyvin VALEMEDIA, jota ylläpidetään veroa maksavien rahoituksella. Hyvä vertaismedia on BBC.
BBC on pahinta mihin voi verrata. Mutta ehkä ovat heidän kaltaisiaan kuten Keskisarja uutisointi valheineen todisti.
YLE on valehteleva h-pesäke.
Sama kun Liike nyt tekisi tutkimuksen ja väittäisi olevansa Suomen suurin puolue
aika hyvä vertaus