Kiinan ote Venäjästä lujittuu, Intiakin haaskalla

Anonyymi-ap

Kiina haluaa Venäjän, tai ainakin Venäjän energiavarat tiukemmin otteeseensa. Venäjä on halukas rakentamaan maakaasuputken Kiinaan, mutta ongelmana on se, ettei Venäjällä ole siihen oikein riittäviä taloudellisia resursseja. Tuo putki kelpaisi kyllä Kiinalle, mutta Kiina ei ole halukas maksamaan siitä metriäkään.
Intiasta ei ole Venäjän pelastajaksi, koska putkien rakentelu Venäjältä Intiaan olisi liian riskialtis. Intia ostaa venäläistä öljyä, joka kuljetetaan tankkereilla, mutta Intia haluaa eroon Venäjä -riippuvuudesta ja pyrkii polkemaan hintoja.
Putki Venäjältä Kiinaan rakennetaan - tottakai, koska Putinin pitää pystyä näyttämään muulla maailmalle rohkeutensa ja kykynsä hylätä läntiset demokratiat.
Lopputulos on se, että Venäjä on Kiinan pihdeissä entistäkin lujemmin.
Käytännöllisesti katsoen jopa täysin riippuvainen Kiinan tahdosta.
Ei ole helppoa olla vallan sokaisema diktaattori ja despootti maassa, jolla on Kiinan kaltainen naapuri.
... ja sitten se paha kysymys, jonka konkretisoituminen on lähempänä, kuin arvaattekaan.
Kuinka käy Venäjän, kun Putinin aika on ohi? Mahtaako Kiina kiinnostua rajojen siirtelystä?

https://yle.fi/a/74-20194485

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se Venäjä siitä mihinkään katoa; kannattaa tutkailla karttaa ja pohdiskella historian kulkuja.
      Venäjä-fobia sensijaan rehottaa valtoimenaan, erityisesti baltian maissa ja Puolassa, myös Suomi kilpailee ao. maiden kanssa samassa sarjassa.

      • Anonyymi

        Uhka ei katoa sehän on selvää. Mutku ne on menossa kivikaudelle


      • Anonyymi

        En ole väittänyt Venäjän katoavan, mutta loukussa se on. Kuinka Venäjälle käy Putinin jälkeen?
        Voit väittää mitä tahansa, mutta Kiinan pihdeissä Venäjä nyt on, ja todella ikävästi.


    • Anonyymi

      Ku meistä tulee Kiinan ka rajanaapureita nii mie saan Tolvajärveltä kesämökin !

      :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      160
      10357
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6361
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      36
      4596
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4547
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      74
      4470
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4062
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3823
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3464
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3365
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2836
    Aihe