Kenraalin mukaan Puola on jo sotaa edeltävässä tilassa, kaikki on kiinni uskottavasta pelotteesta

Anonyymi-ap

Puolalaiskenraalin mukaan maassa varaudutaan sotaan.

Vihollinen on alkanut valmistautua sotaan. He valmistelevat täällä tietynlaista ympäristöä, jonka tarkoituksena on luoda suotuisat olosuhteet mahdolliselle Puolaan alueeseen kohdistuvalle hyökkäykselle, Puolan asevoimien yleisesikuntapäällikkö, kenraali Wieslaw Kukula sanoi Puolan yleisradion haastattelussa.

Hänen mukaansa vastaavaa on tapahtunut ennen monia aseellisia konflikteja, mutta myös tilanteissa, joissa sotaa ei ole tullut.

Painotan tätä jälleen. Kyse on kaikkein eniten siitä, miten me asennoidumme, miten me reagoimme.

Venäjän sabotaasit, viimeisimpänä Puolan rautatiesabotaasi, ja muut toimet Euroopan Nato/EU-rajamaissa ja muuallakin kertovat karua kieltään.

Siitä kielii myös taistelulennokkien, fpv-droonien sekä yhä pidemmälle yltävien edullisten liitopommien hyvin suuri massavalmistus.

Venäjä haluaa paitsi uhrattavien mobiloitavien ihmisaaltosotilaiden massoilla, myös edullisten hyökkäysaseiden massavalmistuksella saada yliotteen lännen huomattavasti kehittyneimmistä, mutta armottomasti liian kalliista ja niukkamääräisistä puolustus- ja hyökkäysaseista.

Näkeekö Suomi jo Saman kuin Puola, Liettua, Latvia ja Viro?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        364
        13026
      2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        105
        3995
      3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        27
        3988
      4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        61
        3844
      5. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3294
      6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        60
        3170
      7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        138
        3106
      8. 104
        3071
      9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        48
        2933
      10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        159
        2764
      Aihe