Suomen poukkoileva ALV -käytäntö + pisteverojen laittomuus

Anonyymi-ap

Yleinen ALV Suomessa:
-> 1994-05 EI arvonlisäveroa, mutta sen sijasta oli liikevaihtovero
1994-06 - 2010-06 22%
2010-07 - 2012-12 23%
2013-01 - 2024-08 24%
2024-09 -> 25,5%

Lisäksi:
Tulee kritisoida sitä, että vaikka hallitus väittää haluavansa purkaa tarpeetonta byrokratiaa,
niin tästä huolimatta:

Vakuutusmaksuista peritään vakuutusveroa, joka oli 24%, ja nousi -> 25,5 % tasolle samana päivänä
kuin myös ALV korotettiin 25,5 % tasolle!

Onko Vakuutusmaksuvero vain ALV eri nimellä?
Vai onko se ALV:täkin kierompi vero siksi, ettei siinä ole vastaavaa yritysten verovähennysoikeutta kuin
mitä ALV osalta sovelletaan?

Tuon verovähennysoikeuden tarkoituksena on estää veron kertautuminen, eli pitää huolta siitä, että
ALV maksetaan vain yhteen kertaan, myös silloin, kun on pitkiä myyntiketjuja:
Valmistaja -> maahantuoja -> tukkuliike -> vähittäismyyjä -> kuluttaja.

Vaatimus hallitukselle:
Vakuutusmaksuvero pitää lakkauttaa tarpeettomana byrokratiana ja saattaa vakuutusmaksut ALV:n piiriin.
Ei ole mitään perusteita sille, miksi vakuutusmaksuista peritään jotain erillistä vakuutusmaksuveroa,
mutta ei toisaalta peritä ALV.

Se, että tuota vakuutusmaksuveroa korotettiin saman verran ja samaan aikaan kuin ALV, nimenomaan osoittaa,
että valtiovalta kohtelee tuota vakuutusmaksuveroa aivan kuin kyse olisi "ALV eri nimellä" -politiikasta,
mutta epäselvää on, onko tuossa vastaava verovähennysoikeus yrityksille kuin ALV:n osalta on.
Jos EI OLE, niin valtiovalta kohtelee vakuutuksia ankarammin verotuksen osalta kuin muita maksuja!

Ja jos ON, niin silloin tuo vakuutusmaksuvero = ALV eri nimellä, vailla mitään muuta eroa kuin veron nimi.

Kummassakin tapauksessa: vakuutusmaksuvero tulee lakkauttaa ja siirtää vakuutusmaksut ALV:n piiriin.

Vielä elintarvikkeiden ALV:

-> 1994-05 EI arvonlisäveroa, mutta sen sijasta oli liikevaihtovero
1994-06 - 2009-09 17%
2009-10 - 2010-06 12%
2010-07 - 2012-12 13%
2013-01 -> 14%

Vuoden 1995 (jolloin Suomi oli jo EU -jäsen) todettiin jälkikäteen, että valtion perimä 9% televero oli lainvastainen, ja valtio velvoitettiin palauttamaan televerona peritty raha operaattoreille, jotka kuitenkaan EIVÄT palauttaneet tuota rahaa asiakkailleen, vaan maksoivat sen ylimääräisenä osinkona osakkailleen.

Jos kerran peritty 9% televero osoittautui laittomaksi, eikö sitten sähkövero ole laiton aivan samasta syystä?

Kuluttajilta perittävä sähkövero pitäisi lakkauttaa, maksetaanhan sekä sähkönmyynnistä että myös sähkönsiirrosta 25,5% arvonlisäveroa, ja kallistunut sähkön hinta sekä kallistuneet sähkön siirtomaksut ovat koko ajan nostaneet myös ALV:n euromääräistä summaa sähkölaskussa. Tästä syystä erillisen sähköveron periminen ei ole mitään muuta kuin kansalaisten asiatonta riistoa.

Voisikohan Suomen valtion haastaa EU -tuomioistuimeen, ja vaatia sähköveron palauttamista koko siltä ajalta kun sitä on kuluttajilta peritty, ja vaatia lisäsi, että EU:n tulee turvata, että raha todellakin maksetaan sähkölaskun maksajille takaisin, sitä ei saa jättää sähköyhtiöiden ylimääräiseksi liikevoitoksi ja maksaa sähköyhtiöiden osakkeenomistajille. Perusteena aivan sama kuin 1995 televeron osalta käytetty peruste, jonka mukaan televeron periminen oli laitonta.

Televeron osalta EU nimenomaan totesi, että ns. pisteverot, eli tiettyyn hyödykkeeseen kohdistuva erillisverotus on lainvastaista verottamista.

0

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        117
        3093
      2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        57
        2768
      3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        35
        2162
      4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        101
        2081
      5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        44
        1931
      6. Mikä aate kaiken pahan takana?

        Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
        Maailman menoa
        125
        1930
      7. Muistan vuosikymmenten takaa

        Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
        Ikävä
        8
        1035
      8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

        Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
        Luterilaisuus
        67
        964
      9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

        Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
        Suomalaiset julkkikset
        11
        898
      10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

        Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
        Kemijärvi
        77
        880
      Aihe