Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä. Tämä on siksi tärkeä aihe, koska pyhäpäiväkysymys on myös pelastuskysymys. Ei niin, että pelastuisimme tekojemme kautta, ainoastaan armosta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, koska emme voi saada syntejämme anteeksi muuta kuin Jeesuksen sovitusuhrin kautta. Mutta Jumala vaatii, että luovumme synneistämme, jos mielimme päästä Taivaaseen ja Uuteen Maahan. Ja synti on juuri Jumalan lain rikkomista, myös sitä jos emme pyhitä sapatinpäivää.
No niin, eli neljäs käsky kehottaa pyhittämään seitsemännen päivän ja olemaan silloin tekemättä työtä ja askareita. Tämän käskyn rikkominen on myös syntiä(1.Joh.3:4).
Toiset viettävät pyhäpäivänään sunnuntaita, toiset lauantaita ja kolmannet väittävät voivansa itse valita minkä päivän tahansa. Tää kolmas vaihtoehto putoaa heti pois, koska Jumala on nimenomaan kehoittanut pyhittämään seitsemännen päivän. Mitä päivää juutalaiskansa pyhitti Vanhan Testamentin aikaan, siitä selviää mikä oli oikea pyhäpäivä Vanhan Liiton aikana. Tunnettu tosiasia on, että juutalaiskansa on aina pyhittänyt pyhäpäivänään lauantai-sapattia, joka ajoittuu perjantain ja lauantain auringonlaskujen väliin. Eka vaihtoehto, eli sunnuntaikin putoaa siten pois, kun luemme Matteuksen evankeliumista, että Jeesus opetti ettei laista katoa ja poistu(eikä siis muutukaan) yksikään kirjain tai piirto (Matt.5:17-21). Ja tätä vahvistaa myös se, että luettuamme Uuden Testamentin alusta loppuun, emme sieltä löydä yhtään mainintaa siitä, että pyhäpäivä pitäisi muuttaa viikon seitsemänneltä päivältä viikon ensimmäiselle päivälle.
Ja viikon seitsemäs päivähän oikeasti on lauantai, vaikka se Suomessa ja joissakin muissakin maissa 1970-luvun alussa muutettiinkin sunnuntaiksi. Ihmisten tekemä muutos ei muuta Jumalan säädöksiä.
Kirkkohistoriasta taas selviää, että 300-luvun alussa Rooman valtakunnassa tapahtui jotain outoa. Silloin, vuonna 321 keisari lailla teki viikon ensimmäisestä päivästä, aurinkopäivästä, Rooman yhteiskunnan viikottaisen vapaapäivän. Rooman kirkko paavi Sylvesterin johdolla seurasi pian perässä lopettaen sapatinvieton ja alkaen viettää pyhäpäivänään aurinkopäivää, viikon ensimmäistä, joka nyt oli Rooman yhteiskunnan lakisääteinen juhlapäivä.
Eli oikea Raamatullinen pyhäpäivä on sapatti-lauantai. Sapattiuskonpuhdistus menee nopealla vauhdilla eteenpäin. Jatkuvasti ympäri maailmaa uskovat huomattuaan asian, alkavat pyhittään oikeata pyhäpäivää sapatti-lauantaita ja luopuvat sunnuntaista. Suurin sapattia viettävä seurakunta taitaa nykyään olla Seitsemännen Päivän Adventtiseurakunta, ja toisena tulee perässä Seitsemännen Päivän Helluntaiseurakunta, joita heitäkin on jo useita miljoonia.
Voit kuunnella aiheesta lisää Ellen Whiten audiokirjasta Youtubesta Suuri Taistelu-kirjasta. Kirjoitat vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Toki löytyy myös kirjana.
Liity sinäkin sapatinviettäjien joukkoon ja astu askel eteenpäin kuuliaisuuden tiellä ja vältä pedon merkki.
RAAMATUN PYHÄPÄIVÄ ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
6
55
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ensimmäiset Jeesuksen seuraajat olivat juutalaisia, eivätkä he luopuneet juutalaisesta identiteetistään kun uskoivat Jeesukseen. Heidän pyhäpäivänään oli sapatti ja jumalanpalveluspaikkana synagoga.
Sen sijaan kansojen ihmisiltä, jotka kääntyivät kristityiksi, ei vaadittu sapatin pitämistä pyhäpäivänä. Ei sellaista vaatimusta ole myöskään missään Uuden testamentin puolella, eikä Mooseksen lakia pidetä sellaisena, että se sitoisi "pakanakristittyjä".
Ajan mittaan kristittyjen pyhäpäiväksi vakiintui sapatin jälkeinen päivä eli viikon ensimmäinen päivä (jos viikko alkaa sunnuntaista). Tämä oli Jeesuksen ylösnousemuksen muistoksi. Jo Uudessa testamentissa on mainintoja kristittyjen kokoontumisista viikon ensimmäisenä päivänä.- AnonyymiUUSI
Aloittajan sepustukset Ellen White jorinaa.
Sen matamin jorinoihin kuului myös:
Kanamunan,lihan ja voin syöjien rukoukset ei mene taivaaseen.
Ja lopun aikana kaikista ihmisistä tulee joukottain adventisteja.
Ja ykkönen on "sapattisinetti".
Pyhän Hengen sinetistä noi ei puhu mitään. - AnonyymiUUSI
>> ei vaadittu sapatin pitämistä pyhäpäivänä
Uudessa testamentissa ei ole missään moista vaatimusta.
>> Jo Uudessa testamentissa on mainintoja kristittyjen kokoontumisista viikon ensimmäisenä päivänä.
Kokoontuivat joka päivä, siis myös suunnuntaina, mikä ei ollut mikään erityinen, Rahan syrjään pano ei edellytä kokoontumista. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
>> ei vaadittu sapatin pitämistä pyhäpäivänä
Uudessa testamentissa ei ole missään moista vaatimusta.
>> Jo Uudessa testamentissa on mainintoja kristittyjen kokoontumisista viikon ensimmäisenä päivänä.
Kokoontuivat joka päivä, siis myös suunnuntaina, mikä ei ollut mikään erityinen, Rahan syrjään pano ei edellytä kokoontumista.Ellen White oli kivestä päähänsä saanut huuhaa-akka, joka otti kipuihinsa morfiinia. Niillä annoksilla hän sitten näki kaikenlaisia "näkyjä". Niistä oli sitten mukava kirjoitella "Suuri Taistelu"kirjaa.
Josta tosin suuri aineistosta suurin osa oli lainattu muilta.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi-ap 2025-11-20 17:22:49 "Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa"
Aihe joka tuottaa eniten huolta ja surua on vartiotornikaupittelulahko.
Se tuottaa mielisairauksia.
"Jo vuosia kiinnitin useammassa seurakunnassa huomiota siihen, että monet tuntemamme sisaret napsivat mielialalääkkeitä ja veljillä rankempikin ryyppääminen oli yleistä. Nämä tavat eivät kerro kovinkaan onnellisista ihmisistä. Ajattelin usein, että nämä henkilöt olivat poikkeustapauksia ja ainoastaan sattuneet tuttavapiiriin. Ristiriitainen olo syntyi siitä, että "maailmallisten" työ- ja harrastustuttavien keskuudessa tällaista ilmiötä ei juurikaan ollut.
Ovatko mielenterveysongelmat yleisempiä Jehovan todistajilla? Selvittelin asiaa ja osoittautui, että kysymystä on tutkittu myös tieteellisesti. "
Syväkurkku » 12.09.2020 17:54
Ja täältä löydät psykiatrien lausuntoja tutkimusten jälkeen. Suomeksi, vaikka useammasta maasta
https://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=9376- AnonyymiUUSI
Kyllä niitä pipipäitä löytyy myös "Ellun" palvojista, JA PALJON.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset26717512Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18612441Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El716191MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny275068Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään735011Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.534148Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503742Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003692NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun623266Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463149