USA:n ulkoministeri totes että nythän on vain heitelty ideoita ilmaan eikä mistään ole vähääkään sovittu. Oljenkorsiin tarttuvat trolliparat.
Putinin trollit juhlii taas turhaan
Anonyymi-ap
19158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hellanlettas! hoitovirhekkö? Niuvaassa lääkäri asensi suntin väärin päin kollirepelle. Kun piti viedä aivoturvotusta, nyt se nostaa kusta päähän.
Se trolli älähtää johon kalikka kalahtaa. (Vanha suomalainen sanonta).
kyllä siinä kuitenkin näkyy USAn asenne ja se tietää nopeampaa tietä rauhaan, missä Venäjä määrää kaikki ehdot. Sodan päättyminen on kuitenkin kaikkien etu, myös ukrainalaisten.
Sodan päättyminen siten että Venäjä saisi kaiken ja Ukraina ei saisi mitään, vaan menettäisi kaiken sen minkä puolesta se on vuosia taistellut, ei tietenkään ole ukrainalaisten etu. Eikä Ukraina tietenkään mihinkään sellaiseen suostu.
Venäjän määräämät ehdot tarkoittaisivat Ukrainan täydellistä antautumista ja koko itsenäisen Ukrainan valtion loppumista. Täysin mahdotonta ukrainalaisten koskaan hyväksyä.
Väärä tulkinta, länsiukraina säilyy itsenäisenä, sen takaa Euroopan Unioniin littyminen, mikä samalla antaa turvatakuut Lissabonin sopimuksen myötä.
Sitäpaitsi itsehän ne halusi venäläisväestöstään eroon ja venäläisväestö eroon Kiovan keskusvallasta, Win-Win siis.
Tuo olisi mitä parhain tie lopulliseen rauhaan.
Väärä tulkinta, kaikista Venäjän vaatimuksista paistaa lävitse Venäjän tavoite alistaa koko Ukraina osaksi Venäjää.
Venäjän kieli määrätään viralliseksi ja pakolliseksi kieleksi Ukrainassa - yksi Venäjän vaatimuksista sopimuksessa. Ukrainan ortodoksinen kirkko alistetaan Venäjän ortodoksisen kirkon alaisuuteen - toinen Venäjän vaatimuksista.
Ukraina armeija riisutaan aseista niin että se on jatkossa kyvytön vastaamaan Venäjän hyökkäyksiin - yksi Venäjän keskeisimmistä vaatimuksista, jolla pedataan sitä koko Ukrainan alistamista.
Mihinkään turvatakuisiin Venäjä ei suostu, koska se haittaisi koko Ukrainan valtaamista, mikä paistaa lävitse suunnitelman jokaisesta kohdasta.
Eihän Venäjä voi estää mitään jos ukraina on EU:n jäsen, älä nyt hölmöjä kirjoittele. Jopa natoon voi liittyä siinä samalla, ei tarvitse muuta kuin EU:n ilmoittaa liittymisestään natoon.
Toisaalta Lissabonin opimuksessa on sama turvalauseke kuin naton 5. artikla.
Venäjä on jo ilmoittanut, ettei se suostu mihinkään todellisiin turvatakuisiin. Venäjän mukaan turvatakuuksi tulee vain Venäjän lupaus että se ei jatka hyökkäämistä.
Kaikki tietävät että Putinin ja Venäjän lupauksilla on vähemmän arvoa kuin käytetyllä vessapaperilla. Putinhan lupasi jo ennen sotaa, että ei aio hyökätä Ukrainaan.
Ensinnäkin Venäjä ja sen tukijat estävät jo EU:n jäseneksi liittymisen, joten Ukraina ei tule olemaan EU:n turvatakuiden piirissä. EU:n jäseneksi liittyminen on pitkällinen prosessi kera neuvotteluiden ja Ukraina olisi jo kokonaan venäläistetty ja osa Venäjää siinä vaiheessa kun EU vielä neuvottelee.
Toisekseen Venäjä ei hyväksy mitään oikeita turvatakuita Ukrainalle, kuten se on jo monta kertaa selväsanaisesti ilmoittanut.
Väärin taas, Venäjä ei vastusta Ukrainan liittymistä Unioniin, ei ole missään vaiheessa siihen pyrkinyt. EU voi ottaa määräenemmistöpäätöksellä Ukrainan jäseneksi heti, jos niin haluaa.
Susiväärin. EU:n jäseneksi liittyminen vaatii kaikkien EU-maiden hyväksynnän.
Ryssän kanssa allekirjoitetut sopimukset ei sido ketään.
Meidän 24/7 päätettävissä tuonkin sodan loppu.
Epätoivo paistaa trollien riemusta, kuolaavat jokaista vihjettä jossa Venäjä ei olisikaan rämettynyt roistovaltio. Vaikka tietävät hyvin että juuri sitä se on. Valitettavasti.
Eilen ryzzänaZit hihkuivat täällä riemusta, että nyt Ukraina antautui ja pakotetaan Venäjän vaatimuksiin. Vaikka mitään sellaista ei ole tapahtunut, eikä tule myöskään tapahtumaan Venäjän ehdoilla.
On se sitten liikuttavaa kuinka uskollisiaTrump-fanit ovat. Ilmeisesti tämäkin rauhansuunnitelma on jokin aivan loistava Trumpin neuvottelutaktiikka jolla hän yrittää huiputtaa Putinia!
Trump ilmoitti jo pari päivää sitten että Ukrainan on HYVÄKSYTTÄVÄ ehdot, Venäjästä ei maininnut tässä kohtaa mitään.
Nimenomaan näin Trump EI SANONUT, revi siitä, trolli.
USA:ssa heitellään uusia ideoita ilmaan niin tiuhaan, että se alkaa muistuttaa Uudenvuoden ilotulitusta.