Hamstraukseen apua

Anonyymi-ap

Mitä tehdä vaikeassa tilanteessa, jossa ihminen hamstraa kotinsa täyteen rojua?
Hädin tuskin roskat vie ulos, mutta vanhaa ja tarpeetonta tavaraa vyöryy joka huone täynnä. Käyttää aikansa tavaroiden valvomiseen.
Itse hän ei näe ongelmaa elämäntavassaan.
Pelkään, että tuholaiset valtaavat pian koko kodin.

7

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huoli ilmotus ainut

    • Anonyymi

      Jokin ulkopuolinen taho esim.sossut. Liika roina on turvallisuus ja paloriski. Läheisen saarnat on tuuleen huutamista joten tukea antava lähestymistapa parempi. Hamstrauksen takana on usein jokin menetys mikä jäänyt käsittelemättä joten apua siihenkin mutta jos ihminen ei halua apua niin ei voi pakottaakaan. Ei tarvi kuin yks ihminen jota hamstraaja kuuntelee mut nää on vähän hankalia juttuja,tsemppiä!

    • Anonyymi

      Nimenomaan. Käsittelemättä jääneitä menetyksiä ja traumoja.
      Tavaramereen niitä yrittää nyt hukuttaa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti ketään ei voi pakottaa

    • Anonyymi

      Pettynyt luultavasti ihmisiin, joten tuo huolehtimisesi epäilyttää sekin. Tavaransa voivat olla muistorikkaita.

    • Hei,

      Vastaan vielä minäkin, vaikka saitkin jo monenlaisia vinkkejä. Alla vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Voit yrittää tarjota linkkejä läheisellesi tai ottaa halutessasi itse yhteyttä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ Tukea psyykkisesti oireilevien tai sairastavien läheisille on myös tarjoilla tukisuhteen muodossa. https://tukinet.net/teemat/tukea-psyykkisesti-oireilevien-tai-sairastavien-laheisille/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma ja to klo 15–21 sekä ti ja ke klo 15-19.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1805
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1180
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      458
      1148
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      827
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      776
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe