Se huononee vain, mikäli rauhanehtoja ei hyväksy.. EU petti taas . Oli itälaajentumisella provosoimassa Venäjän hyökkäystä, yllytti Ukrainaa, lopuksi viskasi Ukrainan bussin alle
Ukrainan asema
Anonyymi-ap
8165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jotain suuntaa antavaa voi jo päätellä tästä. Ukraina ei taivu eikä hyväksy sanelurauhaa.
"Maatamme ei ole myytävänä" : Ukraina linjasi punaiset rajansa YK:n turvallisuusneuvostossa
Ukraina on valmis asiallisiin neuvotteluihin sodan lopettamiseksi, mutta sen punaiset rajat ovat selvät ja neuvottelemattomat, Ukrainan YK-edustajan sijainen Khrystyna Haiovyshyn totesi.
Hän puhui asiasta YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa torstaina 21. marraskuuta, Ukrinformin kirjeenvaihtajan raportin mukaan.
Haiovyshyn korosti, ettei Ukraina koskaan tunnustaisi miehitettyjä alueita "venäläisiksi" , eikä hyväksyisi rajoituksia oikeuteensa itsepuolustukseen tai liittoumien valintaan. Hän kehotti neuvostoa hyväksymään päätöslauselman täydellisestä ja välittömästä tulitauosta.
Diplomaatin mukaan "Venäjän taukoamaton eskalaatio ei ole vain sotilaallinen hyökkäys, vaan myös räikeä rauhan hylkääminen." Jokainen venäläinen ohjus on hänen mukaansa "lausunto siitä, että Moskova valitsee eskalaation vuoropuhelun sijaan".
Haiovyshyn muistutti, että täysimittaisen hyökkäyksen alusta saakka Ukraina on tavoitellut rauhaa ja tukenut kaikkia asiallisia aloitteita, jotka voivat tuoda sitä lähemmäksi.
"Vuoden alusta Ukraina on tukenut presidentti Trumpin ehdotuksia sodan lopettamiseksi", hän sanoi ja lisäsi, että Kiova on valmis työskentelemään rakentavasti Yhdysvaltojen sekä Euroopan ja maailman kumppanien kanssa.
Haiovyshyn vahvisti, että Ukraina oli saanut Yhdysvalloilta luonnoksen rauhansuunnitelmasta.
"Me määrittelemme kansallemme tärkeät perusperiaatteet. Olemme valmiita työskentelemään suunnitelman määräysten parissa tavalla, joka mahdollistaa sodan oikeudenmukaisen lopettamisen", hän sanoi.
Määritellessään punaisia rajoja hän totesi: "Ukrainan alueita, jotka Venäjän federaatio on tilapäisesti miehittänyt, ei koskaan - muodollisesti tai muuten - tunnusteta ’venäläisiksi’. Maatamme ei ole myytävänä."
Hän korosti myös, että Ukraina ei hyväksy mitään rajoituksia oikeuteensa itsepuolustukseen eikä asevoimiensa kokoon tai kyvykkyyksiin. Samoin Ukraina ei hyväksy mitään loukkausta suvereniteettiinsa, mukaan lukien sen täysivaltaiseen oikeuteen valita liittoumat, joihin se pyrkii liittymään.
"Ei mitään Ukrainasta ilman Ukrainaa - eikä mitään Euroopasta ilman Eurooppaa", Haiovyshyn sanoi.
Hän lisäsi, ettei Ukraina aio palkita Venäjän hyökkäyksen taustalla olevaa kansanmurhaista aikomusta heikentämällä omaa identiteettiään, mukaan lukien kieltään.
Haiovyshyn korosti, että tuki Ukrainalle on välttämätöntä ja että Ukrainan puolustuskyvyn vahvistaminen ei merkitse eskalaatiota.
"Rauha edellyttää vahvistettua turvallisuutta ja jatkuvaa taloudellista tukea Ukrainalle", hän sanoi.
Hänen mukaansa Kremlin toiminta ei lopu, ellei sitä pysäytetä horjumattomalla ja yhtenäisellä painostuksella.
"Sodan lopettamiseen on vain yksi realistinen tie: Venäjä on pakotettava vetäytymään - taloudellisesti, poliittisesti ja sotilaallisesti", hän sanoi ja varoitti, että ellei Venäjää pysäytetä nyt, sen hyökläys ei rajoitu Ukrainaan.
Haiovyshyn kehotti YK:n turvallisuusneuvostoa hyväksymään "päätöslauselman, joka vaatii täydellistä, välitöntä ja ehdotonta tulitaukoa".
"Tulitauko ei ole myönnytys - se on olennainen edellytys merkityksellisille neuvotteluille", hän sanoi.
YK:n turvallisuusneuvosto kokoontui torstaina keskustelemaan Venäjän viimeaikaisista hyökkäyksistä Ukrainaan ja sodan aiheuttamasta humanitaarisesta tilanteesta.
https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/4061186-our-land-is-not-for-sale-ukraine-outlines-its-red-lines-at-un-security-council.html
YK:n turvallisuusneuvoston kokoukset ovat varmaan suosituin viihdeohjelma Kremlissä.
Jos tietä rauhaan ei löydy niin sitten on vain sodittava loppuun asti mikä se sitten onkaan.
Venäjän upotus on meneillään ja pian se koko maa pukataan elävästä maailmasta merelle uppoamaan ilman mitään yhteyksiä ulkomaailmaan.
Samalla tavalla meidätkin viskataan bussin alle.
Aloittajalle: missä faktat rusnya Pietarista
Olen hieman eri mieltä. Tuossa on jotain hyvääkin:
Ehdot Ukrainalle ovat kovat, mutta mahdollisuus totaaliseen tappioon vältetään. Vrt. Suomi 1944.
Yhdysvaltojen sitominen Ukrainan takuuksi on ehkä varmin mahdollinen tae rauhasta. Venäjän sotilaallinen lyöminen ei ole mahdollista eikä lopettaisi kriisiä, vaan toisi vain aikalisän.
Eurooppa saa aikaa varustautua, koska Venäjän tekemiin sopimuksiin ei ole luottamista. Se prosessi on jo alkanut, eikä pysähdy, mutta vaatii aikaa.
Iso kysymysmerkki on, miten Putin pystyy myymään tämän kansalleen. Pelkkä Itä-Ukraina ei ole ehkä riittävästi romuttuneesta taloudesta, kv. asemasta ja miljoonasta ihmisestä. Siellä voi syntyä vakaviakin levottomuuksia.
Eli vaikka venäläiset nyt "juhlivat", niin todellisuudessa tämä rauha olisi sille nöyryyttävä tappio. Muutaman päivän erikoisoperaatio vaihtui Venäjän talouden romuttumiseen ja kv. aseman olennaiseen heikkenemiseen. Eikä tuo maa edes tarvitse Itä-Ukrainaa mihinkään. Siellä on teollisuus tuhottu ja mineraaleja Venäjällä on reilusti ennestään.
Sen sijaan Ukrainalla on mahdollisuus vaurauteen EU-jäsenyyden myötä. Se voisi toipua tuosta sodasta hieman kuin Suomi 1945-75 nousu teollisesti jaloilleen. Samoin se voisi irrottautua NL:n aikaisesta hallinnosta korruptioineen. Se olisi hurja muutos Venäjään nähden, joka jäisi yhä melko eristyneeksi takapajulaksi.