Kertokaapa vinkkejä, jotka auttaisivat erakoitumista. Jonkun Kainuun tai Savon korpimökin saisi halvalla. Rahaa ei siellä paljoa tarvitse. Ryytimaa ja oma autotalliverstas, niin aika vähän tarvitsee mitään ostaa.
Mutta miten tuon henkisen puolen kanssa? Miten jaksaa sitä yksinäisyyttä, kun on tottunut roikkumaan liikaa netissä? Auttaisiko meditaatio tai vastaava harjoitus?
Onko joku toteuttanut vapaaehtoista erakoitumista? Kertokaapa kokemuksia
Vinkkejä erakoitumiseen
13
388
Vastaukset 13
- Anonyymi
Meitä ei taida olla montaa
- Anonyymi
Olisi tosiaan oivallinen ratkaisu elellä jossakin autioituneessa kysässä
sen tienoon ainoana savuna .- Anonyymi
Hyväkuntoisia autiotupia tuntuu olevan maakunnissa ihan pilvin pimein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyväkuntoisia autiotupia tuntuu olevan maakunnissa ihan pilvin pimein.
Oishan niitä. Pitäisi ehkä vuokrata joku muutamaksi kuukaudeksi ja kokeilla erakon elämää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oishan niitä. Pitäisi ehkä vuokrata joku muutamaksi kuukaudeksi ja kokeilla erakon elämää.
Joo ekaksi kannattaisi vähän tunnustella myös seutukuntaa ennen ostamista. Itsellä on tuo ollut mielessä jo vuodesta 2013. On mielenterveys kovilla. Mökeille oon onneksi päässyt mutta ei omia ole olleet.
Netistä luopuminen on vähän vaikeeta kun sitä kautta hoituu niin monta juttua. Käytännön asiat. Musiikista, tiedonetsintään ja kieliharjoituksiin muun muassa. Kaikkia kirjoajani en jaksaisi sinne korpeen kantaa. Tärkeimmät vaan. Osan oon lahjoittanut kierrätykseen osan kirjastoon osan kaverille säilöön, mutta sinne jää.
- Anonyymi
Tässä voisi olla yksi hyvä esimerkki...tai hyvä tai huono mutta esimerkki kuitenkin..
https://www.youtube.com/watch?v=6nU3r0pST3I - Anonyymi
Eipä taida olla erakkoudesta kiinnostuneita linjalla. Olis kiva kuulla kokemuksiakin.
- Anonyymi
Harmi ettei tämä aloitus kirvoita enempää keskusteluun. Pitkästä aikaa täälläkin jotain järkevää. On ihmisiä jotka ovat syrjäytyneet, syrjäytetty tai muuten vain ehkä tahtoisivat ns erakon elämää viettää. Oikeasti sellaisia on.
Ja sitten on meitä syrjittyjä pottuuntuneita jotka haluaisivat asua esimerkiksi maalla vanhassa talossa edullisesti. Ei kärvistellen jossain kalliissa lähiöluukussa vuosien vaan vieriessä.
Maalla mökissä voi tehdä omia juttuja ja olla onnellisia. Unelma ainakin mulle. Omaa ei ole mutta onnneksi saanut viettää aikaa sellasissa. ja välillä remontoinnin ohessa ihan yksin kun omistaja on muualla. Tuttuja he kyllä. - Anonyymi
Kyllä voi erakoitua ihan omassa taloyhtiössäkin ja on palvelut kävelymatkan päässä maaseudulla on pakko maksaa autoilusta ja korjata autoa
- Anonyymi00010
Erakoituminen ei onnistu ihmisten keskellä. Siksihän sitä sinne korpeen haluun eroon ihmisistä. kaupungissa et ole koskaan rauhassa mitä erakko toivoo.
Paikkakunnasta riippuen lähikylilläkin voi olla kauppoja ja jopa harvaa bussiliikennettäkin .jos sosiaalisuuteen kovasti kaipaa takasin niin naapurillekin voi varmaan jutella kunhan ei tuu iholle.
Minulla oli yksi paikka mielessä tai parikin tuolla varsinais-suomen saaristossa. Hyvien yhteyksien päässä mutta kuitenkin vähän syrjässä melkein kaikessa. no meri oli lähellä.. kauppa tosin kallis. hiljainen pääväylä bussilla mennä ...rautakauppakin. Itse oilen enemmän yksineläjä mutta ymmärrän erakoita erittäin hyvin.
Yksineläjät ja erakot erikseen. Mopo tai pyörä riittää jos nyt ei ihan korpeen mutta voi ne sielläkin riittää jos ei usein käy kylillä kuten erakot ei yleensäkään vaan olla mahdollsimman vähän tekemisisssä ihmisten kanssa. olla siis aito erakko.. - Anonyymi00011
Taloyhtiössä et ole yksin vaan ihmisiä ympärillä. Kaupunkierakon pitää linnoittautua asuntoonsa. Se on tuskin mitä erakko toivoo? Ajattelisin.
- Anonyymi00014
erakoituminen vaatii ihan ensimmäiseksi netistä luopumista..
LOL
kuolisit 5 minuutissa - Anonyymi00015
"Onko joku toteuttanut vapaaehtoista erakoitumista? Kertokaapa kokemuksia"
--------------
Itse tein elämän työni asiakas-palvelijana.
Pidin tietysti työstäni mutta työni sekä perheeni ulkopuolella olin
sosiaalinen erakko.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627