Valvominen ja Qumran yhteisö

Anonyymi-ap

Shalom!

Jeesus kehotti valvomaan mutta ei opettanut kuinka. Sen sijaan Qumran opetti. Yhteisön kokoukset pidettiin öisin. Valvoa piti kolmasosa vuodesta. Eli 120 yötä. Kaksi vuotta oli aika pyrkiä jäseneksi ja silloin ei pyrkijä saanut juoda noissa yön kokouksissa. Myös hiljaisuus kannatti sillä rikkojia odotti sanktiot olla läsnä kokouksissa.

Jeesus ylösnoussut tosin välitti näitä Qumran ohjeita valvomiseen myöhemmin luostarilaitokselle ehkä juutalaisten välityksellä. Sillä hiljaisuus oli sääntönä luostareissa.

Itse olen kolmena yönä viikossa valvomisen suhteen epäilevä. Miksi yksin valvoisin? Kun kyse oli yhteisön kokouksista joissa luettiin tooraa, rukoiltiin ja laulettiin. Kaksitoista miestä vähintään kuuluisi kokouksessa olla?

Yhteisö odotti profeettaa, Aaronin ja Israelin messiasta. Ja sen säännöt viittaavat myös paikka paikoin tulevaan islamiin. Tuo yhteisö oli juuri kristitylle luostarilaitokselle ja Islamin Aaron ylipappeus kultille. Yhä vielä odotus on ajankohtainen sillä Isa, Mahdi ja Elia ovat tuleva. Jo tänä päivänä Afrikassa on Eliaan liittyvää liikehdintää.

Qumranin teosten löytyminen oli hieno asia.

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Shalom!

      Profeetta, Aaronin Messias ja Israelin Messias.
      Elia, Mahdi ja Isa?

      Tulevatko he todella niin kuin Qumranin kääröt väittää nostamaan Mooseksen lakia jälleen voimaan. Merkit Afrikasta, jossa Elia jo vaikuttaa tukisivat tätä ajatusta hieman. Toki Qumranin kääröjen ajatus lain suhteen on taipuvainen kahtaalle. Laki johtaa noudattajansa pimeään ja sokeaan uskoon. Kuitenkin sen noudattaminen vaaditaan niiltä ylipapeilta, avatareilta ja inkarnaatioilta, jotka aikovat perustaa perheen ja lisääntyä maan päällä. Yksi heistä on Profeetta Isa.

      Afrikka on siis eräs ensimmäisiä kulttuureja, joka saattaa palata lakiin. Kuitenkin koko Vanha maailma on 31.8.2013 alkaen ollut kirottu ikuiseen celibaattiin Herra Zebaotin toimesta. Joten paluu lakiin on turha ellei KAIKKIA KIROUKSIA KYETÄ PURKAMAAN JA KAIKKIA VÄÄRIÄ SOPIMUKSIA REPIMÄÄN KAPPALAIKSI.

      Imaami Mahdin uskotaan kykenevän tähän juuri. On ennustettu, että hänen tulonsa takia autiomaat puhkeavat viheriöimään. Ja yltäkylläisyys nousee saavutettavaksi kaikille.

      Itse uskon kuitenkin sen tapahtuvan 1000 vuoden kuluessa eikä heti.

      2000-2250 jKr Totuus
      2250-2500 jKr Rauha
      2500-2750 jKr Oikeus
      2750-3000 jKr Yltäkylläisyys

      Tie yltäkylläisyyteen on pitkä ja mutkikas. Maailmassa on 100 miljoonaa katastrofien partaalla. 800 miljoonaa nälkäistä ja köyhää. Jotta nämä saisivat helpotuksen pitää Mahabharatan ja Ramayanan sotien toteutua 2100-2500 jKr.
      Uskonkin noiden teosten profetoivan tulevaisuutta eikä olevan menneisyyttä. Isa saattaa olla Vyasadeva joka kokoaa 2100 jKr tienoilla veedat. Sen jälkeen alkaa Mahabharatan sodat. Joissa kuolee yli 600 miljoonaa sotilasta. Vain katolinen Etelä-Eurooppa säästyy tuolta sodalta.

      Näitä asioita on Ylipappi Kristus taivaasta käsin avannut eräinä mahdollisina tulevaisuuden linjoina. Toki nämä eivät ole ainoita mahdollisia tapahtumaan, mutta tähän astisista Tiedon sanoista parhaat jotka itse tunnen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5257
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      23
      2047
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1606
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe