Venäjä "naurettavan kokoisen" taloutensa kanssa kykytti ja tuhosi EU-maiden taloudet ja otti sotaherruuden Balkanilla ja Euroopassa. USA:lle (tai ainakin Trumpille) jollain Ukrainalla, tai minkään Euroopan maan itsenäisyydellä ei ole merkitystä pennin vertaa. Trump haluaa rauhan Nobel-palkinnon itselleen, sekä lopettaa ase- ja rahalahjoitukset Ukrainaan. Suomen kulut Ukrainaan liittyen eivät lopu edes Ukrainan ja Venäjän rauhansopimukseen.
Sodan lopputulos on jo nähtävissä. Sodan hävisivät:
- Ukraina
- Nato-maat (Nato natisee liitoksissaan ennen hajoamista)
- EU-maat (EU:n yhtenäisyys pirstaloitui ja EU-maiden joukosta paljastui ikuisia Venäjämielisiä taloudellisia hyväksikäyttäjiä kuten Unkari, Slovakia, Slovenia)
- Suomi ihan erototen hävisi monta miljardia Ukrainaan lahjoitettua rahaa ja tavaraa.
Suomi myös menetti suvereenin taloutensa hallinnan, koska hyökkäyssota yllätti puolustusvoimat housut kintuissa ja useiden miljardien pakkohankintoihin ei oltu varauduttu millään lailla. Puolustusvoimien kykyä on turha ylensanailla sen jälkeen kun yhtäkkiä tarvitaan useiden miljardien investoinnit.
Venäjän talouden toimintaa ja valtion varallisuutta, sekä asevoimien kykyä sietää kalusto- ja miehistötappioita on aliarvioitu todella rankasti.
Ukrainassa kävi niin kuin selväjärkiset näkivät tapahtuvaksi
Anonyymi-ap
0
90
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688412Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195790Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2524736Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli504580Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614085Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603910SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673712- 901678
- 901138
- 42827