Ei niin paljon enää räjähdys aineita vaan sota on enemmän teknistä ilmatorjunta jossa mukana myös elektroninen häirintä, mikrosäteilyä: Laserase osuu kolikkoon 1 000 m etäisyydeltä ja pudottaa jopa 650 km/h nopeudella lentäviä maaleja – Myös rutkasti edellä aikataulustaan | Tekniikka&Talous https://share.google/0oj6psSr5KsFd5GDD
Laserdronet tulevaisuuden sodankäynnissä
Anonyymi-ap
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Israelin puolustus on edelläkävijä, sillä jos lasketaan miten paljon se on torjunut raketteja ohjuksia ja lennokkeja, ilman niitä Israelin kaupungit olisivat olleet rauniona jo kauan päivää sitten.
Israelia terrorisoiva Hamas laukaisee niin holtittomasti että ne putoilee välillä Gazalaisten niskaan.
Suomen rauhanturvaajat saattavat joutua sodan keskellä Hamasin provokaatio iskun kohteeksi, ja syyttää siitä Israelin teoksi.
Suomen kannattaa hankkia lasertekniikkaa joka ase ei vanhene tekniikassa ja on edullinen käyttökustannuksissa.
Jenkeistä hävittjäkustannukset hankinta ja käyttö/huolto menot on arvioitu 30 miljardia €.
Kaikki ilmavoimien hyökkäyskoneita vastaan kehitetyt puolustusaseet ovat aina tervetulleita. Siviilit kiittää, kun vaara saada hyökkäyskoneen pommi päähän vähenee.