Näin kun meillä on perussuomalainen Riikka Purra valtiovarainministerinä. Hienoa työtä!! https://yle.fi/a/74-20195950
EU-komission odotetaan tänään antavan arvionsa siitä, joutuuko Suomi EU:n niin sanotulle tarkkailuluokalle. Käytännössä tämä tarkoittaa liiallisen alijäämän menettelyn käynnistämistä.
Suomen alijäämä on jäämässä EU:n sallimista säännöistä. Alijämään ennustetaan olevan tänä vuonna 4,5 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen, kun EU-sääntöjen mukaan lukema saisi olla enintään kolme.
Käytännössä menettelyyn joutuminen tarkoittaa komission kanssa asiasta käytäviä neuvotteluita sekä sääntöjen asettamista.
Komission odotetaan kertovan asiasta iltapäivästä Suomen aikaa. Lopullinen päätös asiasta tehdään tammikuussa EU:n valtiovarainministerikokouksessa.
EU-komissiolta odotetaan tänään arviota Suomen joutumisesta tarkkailuluokalle
11
186
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt me ollaan se Kreikka. Nyt ei kyllä naurata. Vakavaksi vetää. Toivottavasti saamme tukipaketteja maailmalta, kiitollisuudeksi edes siitä kun me olemme auttaneet. Nyt on kreikan vuoro auttaa suomea..
Eikö oo hienoa?- Anonyymi
Kreikallakin menee paremmin
Mutta Suomi ei saa tukipaketteja EU:staa kuuluu vain maksajan osa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kreikallakin menee paremmin
Mutta Suomi ei saa tukipaketteja EU:staa kuuluu vain maksajan osaNyt kun päätös tuli, ja suomi todellakin joutuu tähän velkasaneeraukseen, niin toivottavasti jokainen osaa katua sitä, mihin jamaan vei sen mitä teidän isät ja äidit teille jätti. Suuret ikäluokat, te tuhoatte suomen.
- Anonyymi
Voisiko tähän kaikkeen liittyä maansisäinen korruptio, vai onko sitä? Eikös iltalehtikonsernit sekä yle uutisoi aina kerran vuodessa etusivuotsikoilla, että suomessa ei ole korruptiota ollenkaan? Mitä jos onkin, voiskohan tätä väitettä siitä että sitä ei ole, kyseenalaistaa? Minä kyseenalaistan, suomessa on korruptiota ja sitä on paljon. Joudunkohan nyt kuumille kiville?
- Anonyymi
Tämä kokopersehallitus on syyllinen
- Anonyymi
Siellä on kaksi persepuoluetta liikaa
- Anonyymi
Eli lisää leikkauksia. Olisko edellisissä hallituksissakin jotain vikaa?
- Anonyymi
Kokopersehallitus on surkea suorastaan mätä
- Anonyymi
Häpeatahra nyky hallitukselle.
- Anonyymi
EKP itse ryssi 24.2.2022 hyökkäyksen jälkeen inflaation laukalle.
Kesti yli 8 kk tätillä tajuta että koronnosto on välttämätön.
Jo tuolloin iäkäs Ruustinna non la grandegarde.
Ei ollut tehtäviensä ja tilanteen tasalla.
Markkinat ylikuumentui monissa eu maissa. Myös. suomessa - Anonyymi
Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
PolitiikkaTalous
27.11.2025 |10:15
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.
Työttömien jono on edelleen pitkä Suomessa, vaikka työllisten määrä on kasvanut. Tilastokeskuksen mukaan lokakuussa työttömänä oli 276 000 suomalaista.
Suomen työttömyysaste oli lokakuussa 9,6 prosenttia, kun vuotta aiemmin luku oli 8,1 prosenttia.
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti arvioi Suomen työttömyysasteen nousun juurisyitä Ylen haastattelussa tiistaina. Puontin mukaan korkeisiin työttömyyslukuihin eivät vaikuta pelkästään hidas talouskasvu tai töiden loppuminen työllisiltä.
– Siinä näkyy maahanmuuton kasvu. Lähes puolet, noin 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla, Puonti kertoi Ylelle.
Etla-pomon havainto on täysin sama, minkä myös ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio esitti aiemmin syksyllä. Tavio korostaa, että aiempien hallitusten maahanmuuttopolitiikka on lisännyt ongelmia työmarkkinoilla.
Vihervasemmisto pitää maahanmuuttoa siunauksena
Oppositiopuolueet ovat esitelleet vaihtoehtobudjettinsa tämän viikon aikana ja esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa – huolimatta siis siitä, että maahanmuuttajat työllistyvät erittäin heikosti.
Vihreät pitää työperäistä maahanmuuttoa jopa elintärkeänä Suomen talouden tulevaisuuden kannalta.
Vihreät haluaisivat kiihdyttää työperäistä maahanmuuttoa ja ottaa käyttöön työnhakuviisumin, jolla Suomi olisi auki tulijoille ympäri maailmaa.
SDP katsoo puolestaan omassa vaihtoehdossaan, että työperäisellä maahanmuutolla voitaisiin torjua työvoimapulaa.
Perussuomalaiset sen sijaan ovat vaatineet Suomeen tulevilta hyvää suomen kielen taitoa ja demarit näyttävätkin hieman kallistuneen esityksessään tähän suuntaan. Tämä ilmenee siinä, että SDP:n mielestä jo maahanmuuttajien rekrytointivaiheessa pitäisi kiinnittää huomiota kielitaitoon.
Myös vasemmistoliiton mielestä Suomi tarvitsee maahanmuuttajia. Lisäksi vasemmistoliitto peruisi maahanmuuton tiukennukset ja leikkaukset kotouttamispalveluihin.
Keskusta piilottelee lukujaan
”Suomi nousee, kun laitamme tavalliset, työtä tekevät suomalaiset etusijalle”, toteaa keskusta omassa vaihtoehtobudjetissaan.
Perussuomalaiset ovat laittaneet suomalaisten asiat etusijalle jo pitkään ja nyt tämä johtoajatus näyttää kelpaavan myös viime hallituksessa apupuolueena toimineelle keskustalle. Vielä viime vuoden vaihtoehtobudjetissaan keskusta halusi saada Suomeen vuosittain 40 000 työperäistä maahanmuuttajaa.
Nyt keskusta on jättänyt maahanmuuttajien luvun pois vaihtoehtobudjetistaan ja puhuu maahanmuuton pisteytysmallin käyttöönotosta. Keskustan mielestä pisteytyksellä muka varmistettaisiin, että maahanmuutto vahvistaisi julkista taloutta.
Vaikka keskusta väittää asettavansa suomalaiset etusijalle, niin samalla se tahtoo maahanmuuttajien työllistyvän yhtä hyvin. Maahanmuutto voi kuitenkin vaikeuttaa esimerkiksi suomalaisten pitkäaikaistyöttömien pääsyä takaisin sorvin ääreen.
SUOMEN UUTISET
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994840Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383099Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543032Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn331580Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271272- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781031Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais521009Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001