Ravurilla ratsastaminen

Hei!

Mummolassani on ravureita ja niillä saisi kuulemma ratsastaa.. tietääkseni ilman satulaa.
Mitä kaikkea ravurilla saisi tehdä selästäkäsin ilman että se menee "pilalle". Kiitos kaikille vastaajille!
4370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hoitsunani on ravuri, jolla ravaan ja LAUKKAANKIN jos se nostaa laukan.tekee hyvää ravurillekin, kunhan se ei vaan kärryjen edessä laukkaa.Mutta mun hoitsu on oppinut taipumaan kaulasta ja kyljestä, ja se on plussaa ajettavuudellekin!
Onnee yritykselle.

Äänestä
  • Faijalla on kuus ravurii ja saan tehä niillä ihan mitä haluun ei ne siitä mee pilalle hermot vaan kasvaa ku nillä menee koulua..( oon opettanu niille) mulla ittellä on ex-ravuri ja nykyään mun kilpa estehevonen.... pärjätään ihan hyvin ... ravurit RULETTAA!!!

    Äänestä

Eiköhän olisi viisainta otta omistajilta selvää, mitä HEIDÄN mielestään saa ja ei saa tehdä!?! Kukaan ulkopuolinen ei saa eikä voi siihen vastata. Ravurin omistajilla on hyvin eirilaiset mielipiteet siitä, mikä on hyväksi... Oma mielipiteeni on, ettei esim laukkaaminen ole kovin suotavaa, koska kaikki hepat eivät osaa erottaa tilannetta ajosta, ja hyväksyvät sitten laukan aisojenkin välissä. Monipuolinen liikunta on varmasti plussaa. Ratsastus vahvistaa ja edesauttaa selän/kaulan liikkuvuutta ja voimaa, sekä oikein ratsastettuna notkistaa hevosen liikkumista, esim kaulan ja kyljen tapuminen on tosiaan hyväksi ravurillekin. Mutta... kaikki eivät ole tietysti samaa mieltä...

Äänestä

Se on aika ravurikohtaista mitä voit tehdä hevosen "menemättä pilalle". Jollain ravureilla voi jopa laukata ja ratsastaa koulua ja esteitä. Ne jopa parantavat joidenkin hevosten vauhtia radalla. Toiset taas alkavat laukkoa kärryjenkin edes, jos niillä laukkaa selästä käsin. Kävely ja ravaaminen selästä käsin on tosi hyvää treeniä kaikille ravureille koska se tasapainottaa lihasmassan kehitystä. Tuo myös vaihtelua, koska ratsastaen pääsee paremmin mm. metsäpoluille jne..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanna kirjoitti:

Hei!

Mummolassani on ravureita ja niillä saisi kuulemma ratsastaa.. tietääkseni ilman satulaa.
Mitä kaikkea ravurilla saisi tehdä selästäkäsin ilman että se menee "pilalle". Kiitos kaikille vastaajille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu