Osakuntaliitos

Anonyymi-ap

Kauhajärven taajaman (kylän) tulisi erota vilpillisestä Lapuan kaupungista ja liittyä lähempänä olevaan Alajärven kuntaan niin Kauhajärven kyläkoulu säilyisi.
Tuumasta toimeen. Nähtäväksi jää saako kauhajärveläiset itse päättää asiasta.

21

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alajärveläinen lopettaa teiltä kyläkoulun.

      • Anonyymi

        Alajärven kaupungin kanssa voidaan tehdä sitova sopimus Kauhajärven kyläkoulun säilyttämisestä.
        Suomessa vallitsee sopimuksentekovapaus. Ei olla enää suomettuneita neukkuja.


    • Anonyymi

      Tai sitten koulun pitää saada jatkaa. Kauhajärvellä pitää olla koulu.

      • Anonyymi

        Kylä ilman kyläkoulua on kuin vappu ilman simaa.


    • Anonyymi

      No siinäpä sitte liityttä vaan.

      • Anonyymi

        Kauhajärvi Alajärveen ja Lapua Seinäjokeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauhajärvi Alajärveen ja Lapua Seinäjokeen.

        Kauhajärvellä tulisi järjestää kansanäänestys liittymisestä Alajärveen tai pysymisestä Lapualla. Tuumasta toimeen!


    • Anonyymi

      ei saa päättää itse.ovat liittyneet aikoinaan Lapuaan ja sillä hyvä ,tehkää niitä mukuloita niin koulutkin pysyy

      • Anonyymi

        Voivat liittyä Alajärveen.


    • Anonyymi

      Onkos Kauhavan Pelkkikankaalla koulua, sinnehän on lyhyt matka?

      • Anonyymi

        Ei ole, mutta saisiko niiden tenavia Kauhajärven kouluun? 🤔


    • Anonyymi

      Kummallista hokemista kyläkouluusta. Tenavia pitää olla, jos halutaan kylässä pitää toimiva koulu. Tenavien tekovälineitä ei saa pitää kesannossa!

      • Anonyymi

        Siitä lapsia, äläkä selitä vai oletko tuhkamuna tai mätämuna?


    • Anonyymi

      Kaikkein paras olis, jos olis maakunnan kokoinen kunta. Ei tarvittisi vängätä mistään kuntarajoista. Olis yhtä ja samaa Etelä-Pohjanmaata koko alue. Sitten vain olis pääpaikkana Seinäjoen keskittymä, ja sitten osakeskuksia siellä täällä, sopivasti väestön sijainnin mukaan hajautettuna. Tällöin päätettäisiin maakunnan palveluista, eikä minkään yksittäisen Lapuan tai Alajärven palveluista. Kartalta pystyy helposti näkemään nämä paikat, missä palvelut kannattaa sijaita. Seinäjoen lisäksi siis.

      Kauhava nyt on ihan päivänselvä tapaus sijainniltaan. Sen sijainti on tasapuolisin, jolloin maakunnan pohjoisosa tulee kaikkein tasapuolisimmin palvelluksi. Johtuu ihan maantieteestä, Kauhava on Lapuan ja Härmien puolivälissä, eli juuri siinä tasapuolisimmassa kohdassa. Jos tähään lisätään Evijärvi ja Lappajärvi, niin Kauhava on edelleen niillekin lähin paikka.

      Maakunnan itäosat sitten taas on Alajärven, Alavuden ja Ähtärin jaettavissa. Keskeisimpänä paikkana Alavus, sekin tuon alueen keskellä.

      Aina valitaan se alueen maantieteellisesti keskimmäisin taajama. Silloin on tasapuolista kaikille.

      • Anonyymi

        Lapua on suurin keskittymä Tuomiokirkkokin siellä ,joo tehdään alueesta kauhava,vimpeli,alajärvi Lapuan suurkaupunki


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lapua on suurin keskittymä Tuomiokirkkokin siellä ,joo tehdään alueesta kauhava,vimpeli,alajärvi Lapuan suurkaupunki

        ja lappajärvi mukaan myös


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lapua on suurin keskittymä Tuomiokirkkokin siellä ,joo tehdään alueesta kauhava,vimpeli,alajärvi Lapuan suurkaupunki

        Sijainti vaan ei ole keskeinen. Siinä se ongelma on kato. Kauhavan sijainti on sellainen keskeisempi, että sotealue valitsee sen keskukseksi.


    • Anonyymi

      Onneksi savolaiset saatiin pidättämään Kauhajärvelle.

      • Anonyymi

        Mitä ne sielä piteli, käskekää pitelemään meillekkin.


    • Anonyymi

      Koulussa pitää olla koululaisia, jos ei ole koululaisia niin koulu loppuu ja näin on käymässä Kauhajärvellä ja Männikössä.

      • Anonyymi

        Leena tuo Kauhavalta Männikköön lisää koululaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe