Vilkaisen joka päivä Ukrainska Pravdan uutissivustoja.

Sehän on vapauden ja demokratian korkein majakka.

Sitten katson MV-lehteä jossa kerrotaan aivan päinvastaista.

Amerikkalaiset uutissvustot höpöttelevät ja ovat kaikesta eri mieltä.

Tällä palstalla riidellään ja solvataan toisia kirjoittajia.

Mitä ja ketä sitten pitäisi uskoa koska eihän absoluuttisia totuuksia ole kuin yksi joka asiasta? 😊

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Jos on virallisen venäjän kanssa erimieltä, niin on yleensä oikeassa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Tuo Ukrainan Pravda on kyllä sanonko mikä..?


      • Anonyymi
        UUSI

        "Jos on virallisen venäjän kanssa erimieltä, niin on yleensä oikeassa."

        Äitiskö sano?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos on virallisen venäjän kanssa erimieltä, niin on yleensä oikeassa."

        Äitiskö sano?

        Ei vaan järki, tieto ja ymmärrys.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos on virallisen venäjän kanssa erimieltä, niin on yleensä oikeassa."

        Äitiskö sano?

        Ei sillä, lähes kaikki (98%) sen tietää.
        Muutama poikkeava putinatsi vahvistaa säännön.


    • Anonyymi
      UUSI

      Tätä ei varmaankaan MV-lehdessä ole.

      Reuters: Venäjän rautatiet vaikeuksissa, velkaa 44 miljardia euroa

      Venäjä|Yhtiö on Venäjän suurin työnantaja. Se työllistää noin 700 000 ihmistä.

      Venäjän hallitus yrittää löytää keinoja, miten pelastaa Venäjän rautatiet nopeasti kasvavan velkavuoren alta, kertoo uutistoimisto Reuters.

      Reutersin haastatteleman kahden asiasta tietävän henkilön mukaan Venäjän rautatieyhtiöllä eli RŽD:llä on velkaa neljä biljoonaa ruplaa eli noin 44 miljardia euroa. Suomen valtion budjetti vuodelle 2026 on noin 90 miljardia euroa.

      Yhtiö on Venäjän suurin työnantaja. Se työllistää noin 700 000 ihmistä.

      Yhtiö on kärsinyt tulojen laskusta Venäjän sotatalouden hidastuessa kuluneen vuoden aikana jyrkästi, Reuters kertoo. Samaan aikaan velan kustannukset ovat nousseet pilviin ennätyskorkeiden korkojen vuoksi.

      Reutersin haastattelemat asiantuntijat puhuivat nimettöminä asian arkaluonteisuuden vuoksi. Heidän mukaansa hallitus yrittää nyt auttaa rautatieyhtiötä selviytymään veloistaan. Yhtiöllä on velkaa pääasiassa valtion pankeille.

      Lähteiden mukaan toimenpiteiden tavoitteena on ”pelastaa” Venäjän rautatiet. Yhtiö operoi maailman kolmanneksi pisintä rautatieverkkoja Yhdysvaltojen ja Kiinan jälkeen.

      Venäjän rautatiet, hallitus ja liikenneministeriö eivät vastanneet Reutersin kommenttipyyntöihin rautatieyhtiön talousvaikeuksista.

      Apukeinoiksi on esitetty muun muassa rahtihintojen korottamista, tukien korottamista, verojen leikkaamista tai jopa kansallisen varallisuusrahaston varoihin turvautumista, lähteet kertoivat Reutersille.

      Yksi ratkaisuehdotus on muuntaa 400 miljardia ruplaa rautatieyhtiön velkaa osakkeiksi, yksi lähteistä kertoo. Lähteen mukaan tämä toimenpide säästäisi 64 miljardia ruplaa (noin 700 miljoonaa euroa) pelkästään korkokuluissa kolmen vuoden aikana.

      Venäjän rautateillä oli vuoden 2025 kuuden ensimmäisen kuukauden tilinpäätöksessään nettovelkaa 3,3 biljoonaa ruplaa. Reutersin mukaan velka oli paisunut vain puolessa vuodessa noin 0,7 biljoonaa ruplaa (lähes 8 miljardia euroa). Epäselvää oli, miksi velka oli kasvanut.

      Venäjän rautatieyhtiötä on pitkään pidetty Venäjän talouden terveyden ennustajana. Yhtiön vaikeudet heijastelevat Venäjän sotatalouden haasteita. Rautatieyhtiö on niin iso yhtiö, ettei sen voi antaa kaatua.

      Venäjän bruttokansantuote on noin 2,2 biljoonaa dollaria, mutta se ei ole juuri kasvanut kymmeneen vuoteen. Talouskasvun odotetaan hidastuvan jyrkästi tänä vuonna.

      Länsimaat ovat sanoneet pyrkivänsä lamauttamaan Venäjän talouden pakottaakseen Kremlin lopettamaan hyökkäyssotansa Ukrainassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5712
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2803
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      109
      2284
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1854
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      21
      1842
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1817
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1797
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1745
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1539
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1525
    Aihe