Yliopistotutkijoiden väitös suomalaisten kolonialismista on mediatemppu

Anonyymi-ap

Suomea on pöyristyttävää leimata kolonialistiseksi maaksi, jonka vaurauden alku osaltaan perustuu muiden maiden riistosta saatujen varojen investoimiseen.

Suomi itsenäistyi 1917 ja tätä ennen Venäjän tahi Ruotsin kolonialistisista toimista emme ole vastuussa.

Se että joku suomalainen on aikanaan ollut töissä kolonialistilla vaikkapa Afrikassa ei oikeuta leimaamaan Suomea kolonialistiseksi maaksi. Myös saamelaiskysymyksen vertaaminen esim Belgian, Espanjan tai Englannin koloanialismiin ja niiden siitä saamiin hyötyihin on törkeää ja kertoo tutkijoiden halusta saada mediahuomiota ja/tai puutteellisesta käsityksestä asioiden mittakaavan ymmärtämisessä.

Molemmat piirteet ovat haitallisia Suomelle myös siksi, että yliopistossa opettavat levittävät huonosti harkittua viestiään yliopistoonsa luottaville opiskelijoille.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        507
        8730
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        136
        6010
      3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        347
        5067
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        60
        4684
      5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        81
        4265
      6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        166
        4003
      7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        178
        3862
      8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

        Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
        Ikävä
        91
        1808
      9. Onko sinulla ja kaivatulla

        joku yhteinen tärkeä paikka?
        Ikävä
        103
        1364
      10. sä oot ehkä

        maailman omituisin tyyppi
        Ikävä
        47
        929
      Aihe