Jeesus ei ollut helluntailainen

Ettei totuus unohtuisi.

Jeesus kuului aikansa kirkkoon eli seurakuntaan.

Jeesus maksoi kirkollisveroa.

Matt.17
24 Ja kun he saapuivat Kapernaumiin, tulivat temppeliveron kantajat Pietarin luo ja sanoivat: "Eikö teidän opettajanne maksa temppeliveroa?"
25 Hän sanoi: "Maksaa".

Jeesus oli uskoltaan Juutalainen. Ei mikään lahkoissa kaatuileva ja sekavia moliseva helluntailainen.

Luuk. 4:16

Ja hän saapui Nasaretiin, jossa hänet oli kasvatettu, ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.
20187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei ollut helluntalainen. Jeesus meni sapattina synagoogaan.

Äänestä

Ei, vaikka aika sekaisinhan sekin oli.

Äänestä
  • Parhami oli antisemitisti. Piti juutalaispoikaa suhteessa kanssaan. Vietiin siitä vankilaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Parhami oli antisemitisti. Piti juutalaispoikaa suhteessa kanssaan. Vietiin siitä vankilaan.

    >>>Parhami oli antisemitisti. Piti juutalaispoikaa suhteessa kanssaan. Vietiin siitä vankilaan.<<<

    ja myöhemmin vapautettiin kaikista syytöksistä koska oli käynyt ilmi, että
    hän oli joutunut ilkikuristen valheellisten syytösten uhriksi. Hän oli siis
    syytön. Mutta ehkä sinä et tahdo tietää tätä koska se ei sovi agendaasi?
    Miten on? Kaikki ihmiset eivät tahdo tietää totuutta. Miksi eivät?
    Miksi jotkut pitävät valheestaan kiinni kynsin ja hampain puolustaen
    jopa valhetta?

    Äänestä

Jeesu varoitti tästä ajasta, kun väkisin tunkeudutaan sisälle Jumalan valtakuntaan omilla uskonratkaisuilla. Julistetaan vaan itse itsensä uskovaiseksi ja vanhurskaaksi.

Äänestä
  • Julistetaan vaan Jumalan valtakuntaa ja jokainen tunkeutuu sinne väkisin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Julistetaan vaan Jumalan valtakuntaa ja jokainen tunkeutuu sinne väkisin.

    Niin, varsinkin kun se sijaitsee jokaisella omassa mielikuvituksessa.

    Äänestä

Jeesuksen tappoivat hänen kirkkonsa vauvana ympärileikatut jäsenet.
Hyvin tuttua nykyisinkin!

Äänestä
  • Ilman Jeesuksen itsetuhoista käytöstä (skitsofrenia) koko kulttia ei olisi syntynyt.

    Äänestä

Saatana riemuitsee Jeesuksen tappamisesta ja hehkuttaa Jeesuksen verta ja verenvoimaa omana urotekonaan.

Äänestä
  • Saatana apureineen otti kunnian Jeesuksen tappamisesta.
    Meni kaikkein pyhimpään ja julisti itsensä Jumalaksi ja otti Jeesus-nimen käyttöönsä, eksytystarkoituksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Saatana apureineen otti kunnian Jeesuksen tappamisesta.
    Meni kaikkein pyhimpään ja julisti itsensä Jumalaksi ja otti Jeesus-nimen käyttöönsä, eksytystarkoituksessa.

    Älä mene mihinkään hurmoslahkoihin ottamaan vastaan mitään henkiä Jeesuksina!

    Mark. 13:6

    Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: 'Minä se olen', ja eksyttävät monia.

    Sananl. 27:12

    Viisas näkee vaaran, ja lymyttää itsensä; vaan tyhmät menevät siihen, ja saavat vahingon.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Saatana apureineen otti kunnian Jeesuksen tappamisesta.
    Meni kaikkein pyhimpään ja julisti itsensä Jumalaksi ja otti Jeesus-nimen käyttöönsä, eksytystarkoituksessa.

    Jaa, sinäkö siellä reihuit, temppelissä...

    Äänestä

Jeesus ei tosiaan ollut herjaava lahkolainen eikä kansanmurhan kannattaja.

Äänestä
  • Jeesuksen vastustajat helppo huomata.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jeesuksen vastustajat helppo huomata.

    Parhami ja Olseni vastusti Jeesusta.

    Äänestä

Jeesus tosin sanoi pahasti fariseuksista, mutta heillä oli pahat ajatukset Jeesuksen suhteen, halusivat tappaa Hänet sapattirikkomuksista, joten ei ihme jos vähän kiehui ja niin kävisi meillekin jos joutuisimme lakihenkisten hampaisiin sapatista kuoleman pelossa. Ei siinä tulisi sulosointuja heistä.

Äänestä

Niin, Jeesuksen kirkko oli Melkisedeki- kymmenysten maksamis- kirkko.
Aabraham maksoi kymmenykset ja ovat uskon isä....

Siis aloittaja- maksatko kymmenykset- kuten Jeesus kirkkon ylipappina on oikeutettu saamaan, -- vai oletko vain tuuleen puhuja, aloittaja.

Muista- kun puhut, ettei puhu puutaheinää - tapasi----mukaan

Sillä tämä Melkisedek, Saalemin kuningas, Jumalan, Korkeimman, pappi, joka meni Aabrahamia vastaan, hänen palatessaan kuninkaita voittamasta, ja siunasi hänet; jolle Aabraham myös antoi kymmenykset kaikesta ja joka ensiksi, niinkuin hänen nimensäkin merkitsee, on "vanhurskauden kuningas" ja sen lisäksi vielä "Saalemin kuningas", se on "rauhan kuningas"; jolla ei ole isää, ei äitiä, ei sukua, ei päivien alkua eikä elämän loppua, mutta joka on Jumalan Poikaan verrattava - hän pysyy pappina ainaisesti. Katsokaa, kuinka suuri hän on, jolle itse kantaisä Aabraham antoi kymmenykset parhaimmasta saaliistaan. Onhan niillä Leevin pojista, jotka saavat pappeuden, käsky lain mukaan ottaa kymmenyksiä kansalta, se on veljiltään, vaikka nämä ovatkin Aabrahamin kupeista lähteneet; mutta hän, jonka sukua ei johdeta heistä, otti kymmenykset Aabrahamilta ja siunasi sen, jolla oli lupaukset.
(Heb 7:1-6)

Äänestä

Parhami ja Olseni teki poikatyötä.

Äänestä

Jeesus ei ollut herjaava lakolainem, vaan sanoi asiasta lakihenkisille fariseuksille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ettei totuus unohtuisi.

Jeesus kuului aikansa kirkkoon eli seurakuntaan.

Jeesus maksoi kirkollisveroa.

Matt.17
24 Ja kun he saapuivat Kapernaumiin, tulivat temppeliveron kantajat Pietarin luo ja sanoivat: "Eikö teidän opettajanne maksa temppeliveroa?"
25 Hän sanoi: "Maksaa".

Jeesus oli uskoltaan Juutalainen. Ei mikään lahkoissa kaatuileva ja sekavia moliseva helluntailainen.

Luuk. 4:16

Ja hän saapui Nasaretiin, jossa hänet oli kasvatettu, ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu