Wahlroos on väärässä - Kauppalehden mielipidekirjoitus

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/2ea73de9-8336-47bc-8b2c-06d3741de018

Kas kas, nyt sille ruotsalaiselle nilkille sanotaan suoria sanoja jo Kauppalehdessäkin. Mahtaako päköpää tosin vieläkään uskoa.
17254
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Minkä ketun häntä nallella tällä kertaa oli omassa kainalossa oma lehmäkin taitaa olla ojassa.
Raha ja voitot mielessä
Orpo ja purra on tehneet hyvää työtä.eläköön kauppa ja merenkulku. Perusasiat alkaa oleen kunnossa.

Äänestä

Kauppalehden mielipidearvo ei ole s24 maailman menoa mielipidearvoa kummempi. Lukija päättää mihin päättää uskoa.
Orpo ja purra ovat saaneet talouden syöksykierteen hallintaan. Työkykyisille työpaikkoja.
Viennin veto on vientimarkkinoista(Saksa) kiinni. Saksa avaa velkajarrun vasta -27 paikkeilla sopivasti uuden hallituksen aloittaessa työnsä Suomessa. Siihen saakka vienti tökkiivientiteollisuus maksaa hintaa oikeistohallituksen valtakaudesta Suomi on EU hylkiövaltio. Nyt olisi se yhteisvelan paikka. Joko orpo-purra vapauttaa talouden jarrua?

Äänestä
  • "Edellä mainitut syyt löytyvät konsultointiyritys McKinsey & Companyn elokuussa 2025 julkaisemasta raportista."

    Äänestä

  • Missähän ne 100 000 uutta työpaikkaa sijaitsee, kerro? Ennätysmäärä konkursseja ja lisää lapsiperheköyhyyttä. Ja sun mielestä menee hienosti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Missähän ne 100 000 uutta työpaikkaa sijaitsee, kerro? Ennätysmäärä konkursseja ja lisää lapsiperheköyhyyttä. Ja sun mielestä menee hienosti.

    Metsässä on paljon tekemätöntä työtä on oikeistolaisten vastaus.

    Äänestä

Voisiko aloittaja maksaa Kauppalehden minulle jotta pääsisin lukemaan?

Kyllä Wahlroos asiaa puhuu. Minäkin muutan kohta Haaparantaan koska en hyväksy perintöveroa. Meitä muuttajia on yhä enemmän.

Äänestä
  • ei perintö ongelma, realisoi ajoissa ja pistä jakoon, ei täältä mukaan saa mitään

    ei pidä jättää ongelmia

    Äänestä

  • Kirjoituksen pääpointti on se että Suomen talouden ongelmat johtuvat oikean laidan kulkijoiden silmittömästä ahneudesta ja lyhytnäköisyydestä. Yritykset keskittyvät vain osinkojen maksimointiin - ja sitten oikeistopoliitikot osingoista maksettujen verojen minimointiin - eivätkö panosta tulevaisuuteen ja T&K:hon yhtään jotta yritykset kasvaisivat.

    Äänestä

  • Et sinä tuolla pääse eroon perintöverosta. Jos perit jotakin Suomesta niin maksat siitä verot Suomeen.

    Äänestä

  • Katso eilinen jälkipörssi Yleltä niin Kim Väisänen kertoo saman asian selväkielisenä.

    Äänestä

Wahlros ei ymmärrä taloudesta mitään.

Suomen talous ei parane säästtämällä vaan tuhlaamalla. Mitä enemmän tuhlataan sen paremmin talouselämällä menee.
Rahaa ihmiset saavat tuhlaamiseen lisäämällä sosiaalisia tulonsiirtoja ja kehittämällä uusia etuisuuksia.

Yhteiskunnan rahoitiukseen varat saadaan korottamalla hyväosaisten työssä käyvien verotusta sekä ottamalla rohkeasti lisää velkaa ulkomaalaisilta pääomasijoittajilta.

Äänestä
  • Silmitön ahneus ja voittojen ulosmittaaminen sopii varmaan wahlruuseille mutta ei kestävälle talouspolitiikalle

    Äänestä

Journalismi päästää vallakkaat helpolla ja mätkii vallattomia – paras esimerkki tästä on Björn Wahlroos

Miksi suomalainen media antaa vuosikymmenestä toiseen yhden oligarkin esittää tiedevastaisia näkemyksiään totena samaan aikaan, kun tavan kansalaisia roimitaan olan takaa?

Mediaan ei niin vain marssita ja käytetä sitä alustana itselle suotuisien näkemysten edistämiseen. Journalismi on vallan vahtikoira, ei sylikoira. Teoriassa.

Käytännössä on useita henkilöitä, joilla on vapaalippu mediaan kertomaan näkemyksiään mistä hyvänsä aiheesta kenenkään kritisoimatta, kontekstoimatta ja vaikka oma lehmä ojassa olisi ilmeinen.

Mitä enemmän valtaa heillä on, sitä hampaattomammaksi käy kritiikki, sitä vähemmän kysellään motiivien tai edes faktojen perään. Media käyttäytyy nurinkurisesti omiin ihanteisiinsa nähden.

Yksi tällaisista hahmoista on Björn Wahlroos. Mies ei maksa verojaankaan Suomeen, mutta jostain syystä hänet katsotaan päteväksi kommentoimaan mitä hyvänsä Suomea koskevaa asiaa. Innokkaasti hän on tämän poliitiikkaansekaantujan roolin myös omaksunut.

https://www.ku.fi/artikkeli/5239793-journalismi-paastaa-vallakkaat-helpolla-ja-matkii-vallattomia-paras-esimerkki-tasta-on-bjorn-wahlroos

Äänestä
  • Tieteen vastaisilla toimilla Wahlrioos on noussut taloudelliseen asemaansa.

    Ehkä olisi parempi lopettaa vaemmistolaisen taloustieteen esittäjien kuin myös demlalaisten perustuslain tulkitsijoiden ideologioiden krittiokitön esittäminen mediassa.

    Äänestä

Kauppalehden voi käydä lukemassa kirjastossa. Olen huomannut, että siellä se on suosikkilistan kärkipäässä.
Vasemmistoliitto haluaa rikkaat lisäverolle. On nähty, että silloin he siirtävät kirjansa halvemman verotuksen maihin. Tämä koskee monia Euroopan maita, ja verottaja jää nuolemaan näppejään.
Euroopassakin on maita jotka kikkailevat mm. yritysveroilla, joten täytyy olla tarkkana, ettei lisäverot tuo päinvastaisen tuloksen kuin oli tarkoitus.

Äänestä
  • Jotenkin just tuota ihmiset ei näytä tajuavan, että rikkaat ihmiset eivät ole sidottuja tänne mitenkään, ne voivat helposti häipyä lämpimiin maihin jos olosuhteet täällä muuttuu vaikeaksi. Väitän että tosirikkailla on jo jonkun muun maan passi taskussa valmiina lähtöä varten.

    1Äänestä

"Suomalaisissa yrityksissä on maksettu liikaa osinkoja ja tehty liian vähän yritysten osakkeiden arvoa nostattavia kasvuinvestointeja. On investoitu pitkän aikaa liian vähän tutkimukseen ja kehittämistoimintaan, joka luo tuottavuuskasvua.

Kasvuhaluttomuus on näkynyt myös verrattain vähäisinä yritysostoina, asiantuntijoiden ura- ja palkkakehityksen heikkoina kannustimina sekä liian pieninä panostuksina myyntiin."

Juuri näin. Yritystuki tulee muuttaa vastikkeelliseksi. Silloin olisi pakko invesoidakin, eikä vain kauhoa taskuihin toisten työn tuloksia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/2ea73de9-8336-47bc-8b2c-06d3741de018

Kas kas, nyt sille ruotsalaiselle nilkille sanotaan suoria sanoja jo Kauppalehdessäkin. Mahtaako päköpää tosin vieläkään uskoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu