"Älkää kootko aarteita maan päälle" on Raamatusta peräisin oleva kehotus, joka neuvoo olemaan keskittymättä maalliseen rikkauteen, koska se on katoavaista, vaan sen sijaan kokoamaan aarteita "taivaaseen", eli hengellisiä arvoja, jotka ovat ikuisia. Tämän ajatuksen mukaan sydän seuraa sitä, missä aarteet ovat, ja keskittyminen maalliseen voi sumentaa hengellisen näkemyksen.
Maalliset aarteet: Koi ja ruoste tuhoavat ne, ja varkaat voivat varastaa ne, joten ne eivät ole pysyviä.
Taivaalliset aarteet: Nämä ovat katoamattomia ja pysyviä. Lause kehottaa panostamaan hengellisiin arvoihin, kuten rakkauteen ja uskoon.
Sinne jäi hieno talo
7
189
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/e792e589-f3c4-4237-bea3-e77c852081c7 Kirsti paakkasen lukaali.
- Anonyymi
Niinpä.
Ei se raha tuo edes onnellisuutta elämään, ainoastaan helpottaa elämää, että saa laskut maksettua.
Ajatelkaapa Elon Musk sai yli 600 miljardia jotain osinkotuloja.
Ihan järkyttävä summa rahaa yhdelle ihmiselle.
Ei tuollaisesta summasta ihminen saa edes kulutettua mijoonasosaa koko elämänsä aikana.
Mitään täältä ei mukaansa saa, kun täältä lähdetään.- Anonyymi
Tolkuttoman suuri omaisuus on valtaa. Omistajasta riippuu miten sitä käyttää.
katto pään päällä on kuitenkin hyvä olla..ei elämän tarvitse kärsimystä olla.. vaikka varsinainen kiirastuli tämä elämämme maanpäällä on..onneksi pääsee valoon..ateistit joutuu kadotukseen..
- Anonyymi
Mahdollisuus tyydyttää kohtuulisia mielitekojaan ona vaurautta.
- Anonyymi
Älä usko taivaallisiin satuihin vaan keskity maalliseen hyvinvointiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738