Alkoi jostain syystä tekemään mieli hapanta. Jos sen avulla selviäisi uuteen päivään.
Nyt maistuisi Sorbus
17
288
Vastaukset
- Anonyymi
70 luvulla puistot ja penkit oli aina täynnä Aperita, Sorbus, Gambina, Lasol, Kossu hörppääjiä.Nortit huulessa ja juomaa.
Poliisitkin nauttivat kun saivat Maijaansa täytettä.
t.Maija Nykyään on valmistettava sorbuksensa itse..laimennettava oikeeseen suhteeseen ja reippaasti pihlajanmarjoja. ja kylmänä.
- Anonyymi
Kannattaisikohan pihlajanmarjat fermentoida ennen käyttöä? Saisi hieman lisää hapokkuutta.
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaisikohan pihlajanmarjat fermentoida ennen käyttöä? Saisi hieman lisää hapokkuutta.
..no ainahan voi kokeilla. Kaikenlaiset kokeilut ovat elämän suola joka voi sitten toteutuessaan tuoda myöskin elämään hapokkuutta.
- Anonyymi
Nyt maistuisi Orange Baltic..tai vaikka coopin kuppari.
juon cooppia juuri nyt ja kohta kuuntelen alice coopperia..I am the future.. ja hernesrokka porisee hellalall..
- Anonyymi
Joulu pitää viettää herrasmiesten seurassa: Pierre Smirnoff ja Captain Morgan.
- Anonyymi
Tai Kelpo Kiljusen & Aimo Viinikaisen.
- Anonyymi
P.ervokki kirjoitti:
vedin viikonloppuna vaaleeta bacardia..no mulattiah sexymenoa..raakana..
Oletko kokeillut ikinä jääkylmää colajuomaa? Esim. L-kaupasta sitä saa klassisella sokerilla, eikä millään pahalla teollisuusjätteestä valmistetusta korvikkeella. Jos colan laittaa pakastimen arkkuun tai talvella jättää pihalle, siihen saa juoman ominaisuuksia esiintuovan jäätävän kylmyyden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko kokeillut ikinä jääkylmää colajuomaa? Esim. L-kaupasta sitä saa klassisella sokerilla, eikä millään pahalla teollisuusjätteestä valmistetusta korvikkeella. Jos colan laittaa pakastimen arkkuun tai talvella jättää pihalle, siihen saa juoman ominaisuuksia esiintuovan jäätävän kylmyyden.
Jäätävän kylmä xtracola tarvitsee seurakseen vodkaa&bacardia.
- Anonyymi
Sorbus on ollut elämän eliksiiriä monelle sukupolvelle, mutta
nykyään sitä ei enää ymmärretä arvostaa. Todellinen kansan juoma. - Anonyymi
Kun kerran otit puheeksi niin, tekee välillä mieli sellaista kun RomCassis sitä ei kai enään tehdä. Carillo ja cherry vodka on myös himotuksessa aperita & camping no thanks
- Anonyymi00010
Yksi avaamaton Sorbus löytyy vuodelta 2010.
Onko jollain kokemusta miten kehittyy avaamattomana? - Anonyymi00011
Ostettin usein viinaputeleita alkosta puoliks joskus 70 luvulla pullokemistien kanssa.
Ihmettelin kun paikallinen savon karvanaama nialas koko putelin yhellä lomolla!
Niin se sano vaan että sen puolikas oli pullossa alimmaisena ja röyhtäs perään!
(ei mun perään) - Anonyymi00012
Koitin kuitenkin olla sivistyneesti ja korkkasin viiden tähden Ararat-putelin,
mikä on gruusialaista armanjakkia eli heikäläisten brandyä. Ihan maukasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697