Päätöksessä verokortistani 2026 on ensin Verovelvollinen: (nimi), sitten
Kotikunta 31.12.2025, sitten
Seurakunta 01.01.2026: Ei kirkollisverovelvollinen, sitten
Veronumero ja
Puoliso.
Liittyypä tämä väestörekisteriin vai kirkollisveroon, tapa ilmoittaa asiasta ilmentää valtiokirkollisuuden mahtia. En ole ollut seurakunnan jäsen yli 55 vuoteen.
Nyt alkoi kiinnostaa, miten asia ilmaistaan hänelle, joka ei ole koskaan ollut minkään seurakunnan jäsen. Onko täälä "paljasjalkaisia pakanoita"?
Kotikunta 31.12.2025, sitten
Seurakunta 01.01.2026: Ei kirkollisverovelvollinen, sitten
Veronumero ja
Puoliso.
Liittyypä tämä väestörekisteriin vai kirkollisveroon, tapa ilmoittaa asiasta ilmentää valtiokirkollisuuden mahtia. En ole ollut seurakunnan jäsen yli 55 vuoteen.
Nyt alkoi kiinnostaa, miten asia ilmaistaan hänelle, joka ei ole koskaan ollut minkään seurakunnan jäsen. Onko täälä "paljasjalkaisia pakanoita"?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onpas sulla hyvin asiat kun murehdit noin pikkuasiasta.
Kai se samalla tavalla on? Verohallinnon kannalta aivan sama oletko joskus ollut kirkon jäsen.
Koko verotusoikeus pitäisi tietysti poistaa kirkolta.
Hällä väliä. Vapaamielistä ajattelijaa tuollaiset pikkuseikat ei hetkauta.
En ole koskaan ollut kirkon jäsen ja veroilmoituksessa lukee "ei kirkollisverovelvollinen".
Kiitos. Lukeeko sitä ennen "Seurakunta"?
Lukee, mutta ei mitään seurakunnan nimeä.
Pääasia tietysti on, että toimimalla nyt joulukuussa saa ensi vuotta koskevan merkinnän "ei kirkollisveroa". Siis: eroakirkosta.fi
Jopa valiiton pönttöjen lässytys
pääomatuloista ei makseta kirkollisveroa
karkottaa vähänkin osaavat ja akateemiset osaajat
ulos pönttöliitostaa ja tietty se että tämä porukka ei
ymmärrä yhtikäs mitään veroista ja sijoituksista
vain pelkkää työväenluokkaista hölötystä
Kirkon ja valtioverottajan liitto.
Löyhästi sivuten: Uskonnollisten yhdyskuntien jäsenyyksistä tallennetaan myös historiatiedot. Se onkin perusteltua valtionkirkkojen osalta niin kauan kuin niillä on verotusoikeus, menneiden vuosien verotustahan voidaan oikaista. Muuten kyllä vähän kyseenalaista mihin tarvitaan tietoa siitä, että joku on vaikkapa ex-mormoni.
Vauvakastetun kirkosta erotetut tai eronneet eivät kuulemma tarvitse uutta kastetta, jos liittyvät kirkkoon.
Voihan tämän niinkin ajatella, että vauvakastetun voi erottaa, jotta voi koulussa ja lukiossa opiskella elämänkatsomustietoa. Voi sitten 18-vuotiaana liittyä, jos tekee mieli.
Jos eroaa helluntaiseurakunnasta, joka ei ole osa helluntaikirkkoa, voi vaatia kaikki tietonsa poistettavaksi. Seurakunnan on pakko suostua siihen. Teologinen nysväys siitä, että tieto kasteesta tarvitaan, ei muuta asiaa.
Sosialidemokraattien vero-oikeus pitää käsiään toisten taskuissa on tuhoava elementti globalisaatiossa jossa pitäisi saada maahan osaajia eikä kelasta eläviä kehitysmaalaisia
Lisäksi vero-oikeus tuhoaa yksinkertaiset työpaikaat palvelulaloilla kun riistäjädemarit määräävät korkeat verot vastuut ja kaksinkertaisia palkkoja yö-viikonlopputöistä
ei kukaan perhekehitysmaalainen pysty pitäämeen 24 auki olevia apteekkeja siivousfirmoja ruokaloita ... jotka ovat kiinni sunnuntaisin kulujen tähden ja muulloinkin
samalla takapajudemarit rahtaavat maahan kehitysmaalaisia
takapajulan pönttdemarit on karkotettava veronimentäoikeudestaan
Tämän palstan aiheisiin kuuluu kirkollisvero. Yleisesti veroista voi keskustella täällä: https://keskustelu.suomi24.fi/talous/verot