Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
PolitiikkaTalous
27.11.2025 |10:15
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.
Työttömien jono on edelleen pitkä Suomessa, vaikka työllisten määrä on kasvanut. Tilastokeskuksen mukaan lokakuussa työttömänä oli 276 000 suomalaista.
Suomen työttömyysaste oli lokakuussa 9,6 prosenttia, kun vuotta aiemmin luku oli 8,1 prosenttia.
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti arvioi Suomen työttömyysasteen nousun juurisyitä Ylen haastattelussa tiistaina. Puontin mukaan korkeisiin työttömyyslukuihin eivät vaikuta pelkästään hidas talouskasvu tai töiden loppuminen työllisiltä.
– Siinä näkyy maahanmuuton kasvu. Lähes puolet, noin 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla, Puonti kertoi Ylelle.
Etla-pomon havainto on täysin sama, minkä myös ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio esitti aiemmin syksyllä. Tavio korostaa, että aiempien hallitusten maahanmuuttopolitiikka on lisännyt ongelmia työmarkkinoilla.
Vihervasemmisto pitää maahanmuuttoa siunauksena
Oppositiopuolueet ovat esitelleet vaihtoehtobudjettinsa tämän viikon aikana ja esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa – huolimatta siis siitä, että maahanmuuttajat työllistyvät erittäin heikosti.
Vihreät pitää työperäistä maahanmuuttoa jopa elintärkeänä Suomen talouden tulevaisuuden kannalta.
Vihreät haluaisivat kiihdyttää työperäistä maahanmuuttoa ja ottaa käyttöön työnhakuviisumin, jolla Suomi olisi auki tulijoille ympäri maailmaa.
SDP katsoo puolestaan omassa vaihtoehdossaan, että työperäisellä maahanmuutolla voitaisiin torjua työvoimapulaa.
Perussuomalaiset sen sijaan ovat vaatineet Suomeen tulevilta hyvää suomen kielen taitoa ja demarit näyttävätkin hieman kallistuneen esityksessään tähän suuntaan. Tämä ilmenee siinä, että SDP:n mielestä jo maahanmuuttajien rekrytointivaiheessa pitäisi kiinnittää huomiota kielitaitoon.
Myös vasemmistoliiton mielestä Suomi tarvitsee maahanmuuttajia. Lisäksi vasemmistoliitto peruisi maahanmuuton tiukennukset ja leikkaukset kotouttamispalveluihin.
Keskusta piilottelee lukujaan
”Suomi nousee, kun laitamme tavalliset, työtä tekevät suomalaiset etusijalle”, toteaa keskusta omassa vaihtoehtobudjetissaan.
Perussuomalaiset ovat laittaneet suomalaisten asiat etusijalle jo pitkään ja nyt tämä johtoajatus näyttää kelpaavan myös viime hallituksessa apupuolueena toimineelle keskustalle. Vielä viime vuoden vaihtoehtobudjetissaan keskusta halusi saada Suomeen vuosittain 40 000 työperäistä maahanmuuttajaa.
Nyt keskusta on jättänyt maahanmuuttajien luvun pois vaihtoehtobudjetistaan ja puhuu maahanmuuton pisteytysmallin käyttöönotosta. Keskustan mielestä pisteytyksellä muka varmistettaisiin, että maahanmuutto vahvistaisi julkista taloutta.
Vaikka keskusta väittää asettavansa suomalaiset etusijalle, niin samalla se tahtoo maahanmuuttajien työllistyvän yhtä hyvin. Maahanmuutto voi kuitenkin vaikeuttaa esimerkiksi suomalaisten pitkäaikaistyöttömien pääsyä takaisin sorvin ääreen.
SUOMEN UUTISET
Myös vasemmistoliiton mielestä Suomi tarvitsee maahanmuuttajia
Anonyymi-ap
3
57
Vastaukset
- Anonyymi
BSMG
- Anonyymi
suomessa on työvoimapula ja euro tulee kahtena 🤔näin toitotettiin 2015
mutta kukaan ei vielä äkkää sitä että mitä näille liirum laarum väestön osalle pitäisi tehdä 🤣- Anonyymi
suomalaiset ei unohda myyriä , vaikka kymmenien vuosien päästä , se tulee eteen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot12117218Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss419938Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen295081Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393895Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333133Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142840Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1142805Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252742"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512625Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762503