että kaikki alle 65 ikäiset asepalveluksen suorittaneet kuuluvat reserviin eli myös asepalvelukseen suorittaneet naiset.
Ylen uutiset kertoi äsken
Anonyymi-ap
28240
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Valtio arvio että reservi on noin miljoona sotilasta.
Mikä tässä, kökötellään reservissä.
Ei kökötellä sodan tullessa.
YLE valehtelee aina
Tällä kertaa ei YLE, vaan aloittaja. Hallitus vasta esittää, että...
Kokoomus Orpon poevarihallitus vie asian läpi hallituskaudellaan.
Saadaan rollaattoriarmeija!
Ukkiarmeija on Ukrainallakin. Rintamaväen keski-ikä 50v. Nuoret ukrainalaisurhot suhailevat maailmaa.
Hyvin on reserviläisyys tähänkin asti mennyt
ilman ongelmia.
Ukrainan reserviläiset ovat lähteneet käpykaartiin.
Jos maanpuolustustilanne iskee pääle, löytyy satavarmasti tehtävä jokaiselle liikuntakykyiselle. 65 vuotiaista moni on vielä täysin tai rajoitetusti palveluskelpoinen ja lopuille riittää kaurapuuronkeittohommia.
Hyvä ehdotus!
Juu, moni 80 vuotiaskin on vielä jonkinlaisessa kunnossa, mutta tosiasia nyt vaan on sellainen, että yli 50 vuotiaiden minkäänlainen palveluskelpoisuus/kenttäkelpoisuus on jokseenkin tarkkaan nolla (0), se että joku "teräsvaari" (yksi sadasta..?) voi olla olemassa ja selittelemässä "...kyllä 50 + vuotiaat ovat kovakuntoisia ja pärjäävät siinä kun..." ei tilannetta muuksi muuta.
Ukrainassakin voisi sota sujua sutjakammin jos siellä sotilaiden keski-ikä olisi alhaisempi, se on vaan jäänyt heillä kokeilematta, muualla kokeiltu ja on jokseenkin tarkkaan todettu, että yli 35 vuotias ei kelpaa enää juuri mihinkään, saatikka sitten sitäkin vanhemmat..
Yleistäjä vauhdissa.
**** muualla kokeiltu ja on jokseenkin tarkkaan todettu, että yli 35 vuotias ei kelpaa enää juuri mihinkään, saatikka sitten sitäkin vanhemmat***
Aivan pielessä. Eivät ehkä pärjää maastossa räntä sateisessa metsässä, mutta pärjäävät kyllä esikunta- ja huoltotehtävissä
Sanoo Pietarin trolli. Suomalainen voittaa aina.
Kyllä sinäkin (2025-11-27 18:27:41,.. 18:31:46,.. 18:36:44) sitten aikanaan ikäännyt ja huomaat tosiasiat, et toki niitä välttämättä myönnä, mutta tiedoksi sinulle kuitenkin : Ihminen ei vanhetessaan tule paremmaksi, et edes sinä.
Terveisin : Kokemusasiantuntija
Lähteekö Suomalaiset Ukrainalaisten tavoin ulkomaille loisimaan sodan sattuessa?
Mitäs Virtaset ja Mäkiset tekevät? Persut asettuvat tietysti Venäjän puolelle sukunimestä riippumatta.
Entäs millä puolella ovat äärivihervassudemut, jotka jo nyt Rysselissä ovat venajamielisessä liittoumassa!?
Persuporvarit ihailevat diktaattori Putinia ja nykyistä yltiökapitalista Venäjää.
Venäjä tuskin hyökkää Suomeen, näillä tiedoilla.🤔
Täytän ylihuomenna 64 JHS.⏳️⌛️ Hienoa että pääsee vielä sotimaan! 💪🦁🇫🇮 Kohta otetaan Karjala takasin ja itäraja kulkee Uralilla, ainakin näin aluksi. 🇫🇮🇷🇺 Ja Mannerheimristi on mulla Suomen Sangarilla plakkarissa niin että HEILAHTAA!
TALVISODAN HENGESSÄ!!🥶 HURRRAAA!!!💪🦁🇫🇮⚔️🇷🇺☠️⚡️⚡️✋️
Karvalakki päähän ja torrakka käteen ja eturintamaan!
Eikun vitjaan vaan!👍💪🦁🇫🇮⚔️
Kokoomus Orpon porvarihallitus eli kokoomus, PS, KD eli muka uskovaiset ja Rkp eli Suomen Ruotsin kieliset velvoittavat kaikki miehet ja naiset alle 65v aseisiin sota tilanteessa
Näin sen pitikin olla.
Mistä kuulit?
Ei mun polvet kestä sotimista, sori siitä.