Luterilainen pastori Jordan Cooper kannattaa protestanttista skolastiikkaa. Credo Magazinen sivustolla on hänen artikkelinsa aiheesta.
Cooperin mukaan protestanttista skolastiikkaa luonnehtii
▪︎ Terminologian selkeys ja opillisten eroavaisuuksien puolesta esitettyjen argumenttien laaja esittäminen sekä vastakkaisten näkemysten kumoaminen.
▪︎ Uskon ja järjen välinen suhde (tai tätä voitaisiin luonnehtia teologian ja filosofian väliseksi suhteeksi.
▪︎ Filosofinen realismi.
Cooperin mukaan realismi on uskomus, jonka mukaan kun kohtaamme maailman kokemuksemme kautta, joudumme kosketuksiin todellisten olemusten kanssa, jotka mieli voi käsittää. Esimerkiksi minulla on puu ikkunani ulkopuolella. Kun näen kyseisen esineen, mieleni samaistaa sen kategoriaan "puu". Realisti sanoo, että "puu" on todellinen kategoria, jolla on olemus, joka on riippumaton omasta älystäni ja subjektiivisesta kokemuksestani. Voin ymmärtää puun sellaisena kuin se todellisuudessa on, koska esine jakaa "puumaisuuden" olemuksen ja voin henkisesti ymmärtää "puun" käsitteen.
Tähän saakka kaikki hyvin, mutta aloittajaa kiinnostaa ennen kaikkea se mitä tapahtuu, jos ikkunani takana on vihreä puu?
Onko "vihreä puu" riippumaton omasta älystäni ja subjektiivisesta kokemuksestani?
Protestanttista skolastiikkaa
9
235
Vastaukset 9
- Anonyymi
Minä kyllä kannatan jo vuonna 2025, jos nyt lopetettaisiin opettaja Jeesuksen kiroamisen palvonta tosi Jumalana pahojen tekojen puolesta opissa, jonka jumaluutta Jeesus sanoo Saatanaksi ja kaiken valheen isäksi, ja otetaan vastuu koko höyrypäisyydestä.
- Anonyymi
Jukolavita, on juutalaiset yksinkertaisesta asiasta himmelin keksineet. On ne eteviä, kuten Luther ylistikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jukolavita, on juutalaiset yksinkertaisesta asiasta himmelin keksineet. On ne eteviä, kuten Luther ylistikin.
Ainoa ongelma onkin se, ettei tuossa teologisessa himmelin rakentamisessa ole edes lähtökohtaisesti Raamatunkaan totuuspalikat kohdillaan, otetaan nyt vaikka petollisen Luojajumalan tarina esimerkiksi perisynnillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainoa ongelma onkin se, ettei tuossa teologisessa himmelin rakentamisessa ole edes lähtökohtaisesti Raamatunkaan totuuspalikat kohdillaan, otetaan nyt vaikka petollisen Luojajumalan tarina esimerkiksi perisynnillä.
Ja jos lähtökohta jo on vinossa, niin mitä onkaan lopputulos?!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos lähtökohta jo on vinossa, niin mitä onkaan lopputulos?!
Kun se lopputulos on lopulta kallellaan jo 2000 vuotta vinoon vetämisellä. Onkohan nämä teologit ihan oikeasti tosissaan?!
- Anonyymi
kaada se 🤣
Modernreformation.org -sivuostolla on artikkeli aiheesta.
Bringing Back Lutheran Scholasticism?
John Ehrett
Siellä lukee muun muassa, että Cooperin mukaan ”platonisiin” käsitteisiin kuuluvat metafyysinen osallistuminen, absoluuttinen ykseys ja jumalallisten ideoiden oppi; ”aristoteelisiin” motiiveihin kuuluvat kausaalisuuden nelinkertaisuuskäsitys, substanssi/aksidanssi-erottelu ja hylomorfismin käsite.
Cooperin mukaan Luther asetti Platonin Aristoteleen edelle, koska Lutherin mukaan Platon on aina riippuvainen jumalallisesta ja kuolemattomasta, erillisestä ja ikuisesta, aistittomasta ja ymmärrettävästä, mistä syystä hän myös suosittelee yksikköjen, yksilöiden ja aistittavien asioiden hylkäämistä, koska niitä ei voida tuntea niiden epävakauden vuoksi.
Skolastiikka harrastettiin ahkerasti Lutherin jälkeen reformaatiossa.AI-yhteenvedosta: "Protestanttinen skolastiikka oli protestanttisten teologien kehittämä filosofinen ja teologinen suuntaus, joka pyrki muokkaamaan keskiaikaista skolastista menetelmää teologisen ajattelun ja protestanttisten oppien mukaiseksi. Se oli erityisen merkittävä 1600-luvulla ja 1700-luvun alussa, ja sen tunnetuimpia edustajia olivat esimerkiksi Philipp Melanchthon, Georg Calixt ja Martin Chemnitz. "
Tämä on nyt sitten tekemässä paluuta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711128
- 981084
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23953Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔67933Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126880- 129828
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20820- 58785
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27751- 45686
Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6683Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46671Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142632- 19627
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128621Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48620- 48604
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602- 35600
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12589
