potilaat aina kerro kannabiksen käytöstä lääkärille.

Anonyymi-ap

Kannabiksen toistuva käyttö suurentaa merkittävästi vakavien sydän- ja verisuonitapahtumien riskiä, todetaan Heart-lehdessä julkaistussa laajassa meta-analyysissä.

Tutkimuksen mukaan kannabiksen käyttö suurentaa akuutin sepelvaltimotaudin riskiä 29 prosenttia, aivoverenkiertohäiriöiden riskiä 20 prosenttia ja sydänperäisen kuoleman riskiä jopa 110 prosenttia. Tutkimuksessa analysoitiin 24 alkuperäistutkimusta vuosilta 2016–2023, kattaen yli 432 miljoonaa potilasta.

Meta-analyysi vahvistaa aiempien tutkimusten tuloksia kannabiksen käytön yhteydestä sydän- ja verisuonisairauksiin. Tutkijoiden mukaan kannabiksen päihdyttävän vaikutuksen aiheuttava THC- eli tetrahydrokannabinoli voi vaikuttaa sydämeen ja verenkiertoon monin tavoin. Se voi nostaa sykettä, supistaa verisuonia ja lisätä sydämen hapentarvetta, mikä voi altistaa sydänkohtaukselle tai aivoverenkierron häiriöille erityisesti riskiryhmissä. Lisäksi kannabiksen vaikutukset elimistön reseptoreihin voivat lisätä tulehdusta ja vaurioittaa verisuonia.

Kannabiksen käyttö on lisääntynyt maailmanlaajuisesti, osin sen laillistamisen ja lääkekäytön laajenemisen myötä. Lisäksi kannabistuotteiden THC-pitoisuudet ovat kasvaneet, mikä suurentaa sydänoireiden riskiä entisestään.

Tutkijat kehottavat ammattilaisia valppauteen varsinkin nuorten ja itsehoitoa harjoittavien potilaiden kohdalla. He muistuttavat, että kannabiksen käyttöön liittyvät komplikaatiot ja oireet ovat usein aliraportoituja, eivätkä potilaat aina kerro kannabiksen käytöstä lääkärille.

PS. vihreänliiton täytyy kumota väitteet? muuten kannatus katoaa

7

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi PS on vahvasti kannabista vastaan?

    • Anonyymi

      So fiasko

    • Anonyymi

      Pikatestit ma vihreille päättäjille eduskunnassa?

      • Anonyymi

        Kauhia


      • Anonyymi00006

        kkk


    • Anonyymi00005

      er45433

    • Anonyymi00008
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe