Ellen White oli Jumalan lopunajan sanansaattaja ja profeetta. Jumala kutsui hänet palvelukseensa 17 vuotiaana nuorena neitosena. Jumala oli tätä aiemmin kutsunut myös kahta miestä, mutta nämä kieltäytyivät tehtävästä. Ellenkin oli vähällä kieltäytyä arkuuttaan, mutta lopulta suostui. Ellen White(ent.Harmon) toimi Jumalan sanansaattajan ja profeetan tehtävässä 70 vuotta aivan kuolemaansa asti. Ellenistä täytyy sanoa, että hän on koko maailmanhistorian yksi voimakkaimmista Herran palvelijoista. Hänen työuransa on aivan uskomaton. Jumala antoi hänelle n.2400 ilmestystä ja näkyä elämänsä aikana, jotka hän kirjoitti ylös,. Ellen kirjoitti elämänsä aikana monta kymmentä kirjaa, joihin sisällyttti näkyjään ja ilmestyksiään, Jumalalta saamaansa valoa ja tietoa. Ellen piti suuria kokouksia, joissa hän saarnasi suurelle määrälle ihmisiä. Ellenin kautta Jumala antoi 70 vuoden ajan tärkeitä ohjeita eri tilanteisiin ja seurakunnan toimintaan. Ellen on tällähetkellä yksi maailman luetuimmista kristillisistä naiskirjailijoista. Hänen kirjojaan kannattaa lukea, ne ovat tosi hyviä ja täynnä vahvaa sanaa. Hänen parhaan kirjansa Suuri Taistelu voi kuunnella 10-osaisena äänikirjana myös Youtubesta. Kirjoita vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Ellenin kirjojen kautta on valtava määrä ihmisiä löytänyt Jeesuksen ja vahvistunut uskossaan.
ELLEN WHITE OLI JUMALAN LOPUNAJAN SANANSAATTAJA
6
118
Vastaukset
Ellen G. White alkoi nähdä näkyjä saatuaan kiven otsaansa. Hänen perustamassaan adventismissa on se hyvä puoli, että he (ainakaan seitsemännen päivän adventistit) eivät syö lihaa, toisin kuin mormonit, jotka eivät tottele oman "profeettansa" Viisauden sanaa.
Tutustuin opiskellessa yhteen adventistiin. Hän oli ulospäin aika valoisa persoona. Mutta adventismissa on omat pimeytensä. Kerran hammaslääkärin odotushuoneessa (viimeksi oli tarvetta hammaslääkärille tuolloin yli 30 vuotta sitten) luin jotain heidän lehteään, jossa tuli ilmi, että he suhtautuvat kirkostaan eronneisiin melko moraalittomasti, kuten jehnut omasta lahkostaan eronneisiin.
Postilaatikkooni laitetusta heikäläisten läpyskästä luin yhtä kamalaa pelottelua lopunajoilla kuin hellareilta konsanaan. Aivan sairasta hekumointia vääräuskoisten ja uskomattomien kidutuksesta.
Huvittavaa sinänsä, että hellareilta olen kuullut jopa kasvissyönnin olevan perkeleen eksytystä. Nyttemmin se on kai lientynyt sen verran, että kasvissyöntiin kehottaminen on syntiä. Adventisteille lihansyönti on syntiä...
On siis muitakin sekopääuskontoja kuin mormonismi.Korjaan sen verran, että adventismin perustaja on William Miller, vaikka adventistit itse käsittääkseni hehkuttavat Elleniä enemmän, koska tämä oli huomattavampi "profeetta". Kiven osuma otsaan aiheutti ilmeisesti ohimolohkoepilepsian, joka aiheutti hallusinaatioita eli "näkyjä".
Osa tosin ei ole näkyjä (vaikka ehkä sellaisiksi väittikin) vaan normaalia opin kehittelemistä, kuten esim. sinänsä myönteisen kasvissyöntiopin kehittäminen (siitä huolimatta, että Raamatun mukaan itse Jeesuksin söi lihaa).
- Anonyymi
Löytyy kyllä hullumpia lahkoja kuin edelle mainitsemasi. Etenkin Yhdysvalloissa uskontoja on kuin sieniä sateella. Uskonnot houkuttelevat ihmisiä lupaamalla vastausksia kysymyksiin joihin ei ole vastauksia. Mormonismi on nykyään aika laimea versio entisestä helvetillä (tai oikeastaan terrestriaalisella valtakunnalla) pelottelusta. Vielä parikymmentä vuotta sitten oli yleistä mormonismissa puhua Jeesuksen toisesta tulemisesta meidän elinaikanamme. Sitä retoriikkaa ei enää kuule ja mormoniprofeetojenkaan profetiat eivät juuri sisällä mitään uutta, lähinnä komennetaan olemaan kuuliaisia ja maksamaan.
- Anonyymi
ELLEN WHITE oli massan vietävissä!
Herää kysymys: kuinka paljon ehti ihmisiä eksyttämään??? Ellen erehdy, Ellen ei ollut sen pätevämpi profeetta kuin joseph smithkään.
- AnonyymiUUSI
Eipähän taida ihmisistä olla profeetoiksi. Tulevaisuuden ennustaminen on erityisen vaikeaa useidenkin asioiden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702402Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161134
- 991099
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57881Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.289844