Ylöjärvi yrittää muuttaa veden kullaksi

Anonyymi-ap

Ylöjärvi muuttaa ensi vuoden alusta muutoin ilmaisen ja yleisen luonnossa esiintyvän veden kultaakin arvokkaaksi. Ainakin se on reilusti Suomen kalleinta verrattuna seuraavaksi kalliimpaan kunnan veteen. Jeesus muutti veden viiniksi, mutta Ylöjärvi ei siinä veden muuttamista kullaksi kyllä onnistunut, mutta hinta alkaa vastata jo sen arvoa. Mihin tästä kaupungille kertyneet varat oikeasti menevät? Tuleeko kaupungista kohta muuttotappiokunta, kun kaikki asumisessa kallistuu? Ainoa, mikä ei nouse, on palkka.

7

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylöjärvi on jo muuttotappio kunta ja varmasti sama jatkuu ensivuonna.

    • Anonyymi

      Saa varsinaiset kultasuihkut.

    • Anonyymi

      Rahat menee päättäjien ulkomaan reissuihin.

    • Anonyymi

      Se on kerättävä sadevettä vessan huuhteluun ja suihkussa käyn uimahallilla halvalla eläkelläiskortilla, ulkoseinän vesiposti kannattaa tulpata ettei vettä varasteta.

    • Anonyymi00005

      Vesiverkostot ja sähköverkot ovat luonnollinen monopoli, eli palvelu, jota sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa. Ei ole tarkoituksenmukaista tai kannattavaa rakentaa kahta rinnakkaista vesiverkostoa tai sähköverkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita.

      Luonnollisten monopolien pitäisi aina lähtökohtaisesti olla julkisessa omistuksessa. Luonnollista monopolia ei pitäisi luovuttaa tahoille, jotka pyrkivät käyttämään monopoliasemaansa maksimaalisen voiton tavoitteluun.

    • Anonyymi00007

      Kuinkahan paljon kaupungilla on rahojen väärinkäyttöä ollut ja tälläkin hetkellä, mutta niistä ei puhuta ulkopuolelle? Päättäjien ulkomaan matkat tulivat varmaan vahingossa ilmi ja niihin meinasi mennä 50000€. Vesimaksuista tulevat tuotot piti mennä investointeihin ym, mutta ainahan syitä korottamiselle löytyy, oli sitten kyseessä sähkö tai vesi tai ruoka. Hinnat eivät kuitenkaan laske, kun tarvetta korkeaan hintaan ei ole ja tavoite on saavutettu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe