Tällä palstalla tulee niin paljon, tasaisesti, noita ilkeämielisiä viestejä (ja samat toistuvat hyvätkin), että ihmettelen -kuka niitä kirjoittaa, vai joku ai? Tuottavat kyllä herkille huonoa mieltä. Mielestäni tämä palsta voisi olla kiva, jos kirjoitukset olisivat aitoja ajatuksia kaipauksesta yms. Niitäkin on seassa.
Tuotetaanko viestejä jollain automaatilla
Anonyymi-ap
8173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kirjoitin aiemmin aidosti kaivaten yhtä tyyppiä ja sitten kävikin niin että hän alkoi vinoilla minulle täällä. Myöhemmin sai lukea muuta sattuvaa häneltä toisessakin paikassa, tunnisteilla. Hän teki myös selkeää pilkkaa minun mielenterveydestä eikä näyttänyt yhtään välittävän kuinka paljon se minua sattuisi.
Ihmettelen kykeneekö välittämään toisesta ihmisestä ollenkaan. Ihan sama tässä vaiheessa. Olin joskus valmis uhraamaan mitä vaan hänen vuokseen vaikka hän kohteli minua niin huonosti.
Hienoa että hänelle on naurun aiheet toisten ihmisten kärsimyksessä.
Kuka tuollaista kaipaisi asian selvittyä?
Normaalisti jos kaipailet jotain niin joku trolli tulee ja esiintyy kaivattunasi tai muuta sellaista. Ei tunteitaan kannata laittaa nettiin eikä käsitellä siellä.
Jotkut ihmiset kun voimaantuu toisen satuttamisesta, ei ole minkään arvoista antaa sellaisten satuttaa itseään. Vaikka tekisivät sen anonyymisti olematta tekemisissä, se on todella sattuvaa ja julmaa. Ja niitä on turha moralisoida, niitä ei korjaa mikään kun eivät itse halua olla parempia ihmisiä. Täysin toivottomia ovat.
Kuulostaa kurjalta. Todellakaan ei kannata välittää. Mutta kun useampi kaipaaja tai muu kirjoittelija lukee täältä vähän liian osuvia kommentteja, tulee mieleen joku nettihakujen, lokaatiotietojen yms mahdollinen käyttö jollain ai-tekniikalla. Voin olla väärässä. Kerran sanomani lause, ihan triviaali, tuli sellaisenaan hetken päästä tänne palstalle sellaisen käsi-emojin kera. Voiko olla sattumaa. Kukaan aikuinen tuttuni ei ollut paikalla. Lapsia pyysin menemään suihkuun.
Voitko lopettaa jo trollaamisen? Ihan oikeasti tuo ei ole hauskaa. Jätä minut rauhaan.
Ja esimerkiksi olin kerran juuri viestitellyt ystäväni kanssa tietystä artistista ja hänen yhdestä kappaleesta wa’ssa, ja kuunnellut sen Spot.. sta. Hetken päästä tuli tälle palstalle viesti, vain tuon artistin nimi ja tuo kappale. Voiko olla sattumaa?
Ja tiedän, ettei tuo ystäväni kirjoittanut sitä viestiä tänne, se on satavarmaa.
Ei varmana ole sattumaa monologiäijä, muista käsikirjoittaa myös suvut, työyhteisöt sekä naapurustot näihin trollotteluihis
Tahdoin vain kertoa omista huomioistani. On pelottavaa huomata täältä tekstinä jotain suoralla viittauksella. Eli en tiedä miten tapahtuu, mutta eri vaihtoehtoja olen yrittänyt pohtia alun kauhistelun jälkeen. Ai-tekstien mahdollisuutta perustrollien lisäksi. Varsinkin jos kovin osuvasti viestissä sitten on jotain irvimistä omaan heikkouteen, ne sattuu varsinkin herkkiin ihmisiin. Mutta nyt, keskityn hyvään. Toivottavasti myös te muut.
Ja minulla oli ja on sentään hyviä ystäviä, joille puhuin näistä teksteistä ja huomioista. Hekin sanoivat, etteivät voi olla sattumaa, niin osuvia ja yksiyhteen ovat olleet minun henkilökohtaisiin sanomisiin, hakuihin, viestittelyihin tms liittyvää. Kaikki älykkäitä, työssäkäyviä (vaikka se on epäolennaista) hyvinvoivia ihmisiä. Mutta entä ne, joilla ei ole kenen kanssa puhua näistä, tai on vain sellainen joka ei kuule faktoja, vaan alkaa syyttämään mielenterveyspotilaaksi tms. Voimia heille uskoa itseensä.