Vuoden takaisen onnettomuuden kuskin sanotaan ajaneen aura-auton perässä ja Poliisin kerrotaan mitanneenajouran vierstä ja välistä jopa 20 cm korkeita sohjovalleja: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011648913.html
Ajoiko aura-auton kuski aura ylhäällä kun sohjovallit vain pysyivät tuollaisina?
Mitä sanoo aura-auton kuski?
Jos tuo 20 cm sohjoa oli auton pyörien välissäkin, niin eipä siinä monenkaan henkilöauton maavara riitä ajamiseen, vaan "mahastaan" se jää taatusti kiinni. Minunkin 5-henkisen perheautoni maavara on 135 mm. Tyhjänä...
Pobedan maavara oli 210 mm tyjhänä.
Aurauksen laatu?
8
646
Vastaukset
- Anonyymi
Elämä on vastoonkäymisiä.
- Anonyymi
Nuanhan tua on ja onneksi ei tuallaasia vastoonkäymisiä oo tullu vastahan jotton elämä pysyny hyvänä eikä mee yhtä pahoon. Kyllolis kaikki huanosti ja piloolla. Tolokuttomasti harmittaas. Onneksi mulla menöö hyvin. Toivottavasti reppanat pääsöö etehenpäi katasroofista.
- Anonyymi
Etelä-Pohjanmaalla ELY ei valvo urakoitsijoiden jälkeä. Tiet on talvella surkeassa kunnossa koko maakunnan alueella. Suurin osa muusta Suomesta käyttää ulkopuolisia laadunvalvojia, jotka antavat heti huomautuksen jos tiet auraamatta. Jälki onkin toista luokkaa.
- Anonyymi
Meillä auraus toimii ja mukavia auraajia. Niillä ja mulla menee hyvin. Urakoitsijan kanssa keskustellaan kahvikupin äärellä usein siitä miten hyvin hommat toimii ja miten hyvin meillä menee. Aina suunnitellaan lumikasat samalle paikalle niin pääsen lumilautailemaan omaan mäkeen. Meillä on mukavaa ja asiat hyvin.
- Anonyymi
Mitään ei tehdä enää kunnolla. Niin teiden kunto kun aurauksetkin retuperälää etelä-pohjanmaalla. Vaikka meet mihinpäin Suomea tahansa aina parempaa!
- Anonyymi
Ely ei valvo urakoitsijoita Etelä-Pohjanmaalla. Puhutaan kyllä, mutta se on paskapuhetta. Se tiepäällikkö kuuluisi potkaista pihalle ja ulkopuolinen laaduntarkkailija sillä rahalla. Rupeaisivat urakoitsijatkin auraamaan teitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ely ei valvo urakoitsijoita Etelä-Pohjanmaalla. Puhutaan kyllä, mutta se on paskapuhetta. Se tiepäällikkö kuuluisi potkaista pihalle ja ulkopuolinen laaduntarkkailija sillä rahalla. Rupeaisivat urakoitsijatkin auraamaan teitä.
Pääasia että menöö ittellä hyvin.
- Anonyymi
Riittää kun tekee itse kunnolla ja päriäälöö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1854231"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442277Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark252128- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836