Uskonnot ovat perusteiltaan epäloogisia ja uskonnolliset tavat vielä kummallisempia. Yksi mainio esimerkki tästä on eurooppalaiset jouluruuat.
Jousta on tehty Jeesuksen syntymäjuhla ja Jeesus syntyi juutalaisseen perheeseen ja tuomittiin tarinan mukaan kuolemaan pilkkanimellä "juutalaisten kuningas".
No mikä on suomalainen jouluherkku? Kinkku eli sika, joka on juutalaisilta kielletty.
Virossa joulupöytään kuuluu mustamakkara eli sianvverestä tehty herkku, joka on niin ei-kosher, kuin mikään ruoka voi olla.
Ranskalaiset herkuttelevat jouna äyriäisillä, mitkä ovat ei-kosher nekin.
Espanjassa syödään ilmakuivattua kinkkua, lammasta, juustoja ja sielläkin äyriäisiä (vähän alueesta riippuen). Juutalaisen tulkinnan mukaan juuston ja lihan yhdistäminen samassa ateriassa on kielletty eli siinä uusi juutalaisten sääntöjen rikkomus kinkun ja äyriäisten lisäksi.
Mikä into kristityillä on Jeesuksen syntymäjuhlissa syödä nimen omaan juutalaisilta kiellettyjä ruokia? Onko tämä jonkinlaista symbolista keskisormen näyttämistä vai mitä?
Rienaavat jouluruuat
21
196
Vastaukset
- Anonyymi
...hauskaa nähdä, miten joulupöydät onnistuvat rikkoamaan juutalaisia ruokasääntöjä ihan vahingossa! Suomalaista kinkkua, virolaista mustamakkaraa tai ranskalaisten äyriäisiä ei ole keksitty provosoimaan ketään. Ne ovat vain paikallisia herkkuja, jotka ovat juurtuneet kulttuuriin makutottumusten ja käytännön kautta.
Jouluruoka ei ole kristittyjen salainen “keskisormi” juutalaisille, vaan tapa kerätä perhe ja ystävät yhteen talven keskellä. Eli vaikka kinkku ja äyriäiset eivät ole kosheria, ne ovat ennen kaikkea hyvä ruoka ja hyvä seura ... eikä mitään muuta.
Nyt on tiktokki täynnä videoita miten tehdä itse kebabbia
Jauhelihasta
Pitää kokeilla. Joulu herkku uus pöytään- Anonyymi
Tarkoitatko että joulu ei olekkaan Jeesuksen syntymäjuhla, vaan perinteinen keskitalven juhla perinteisine herkkuineen ja Jeesus on vain jälkikäteen keksittyä kuorrutusta?
Tässä ollaan ehkä asian ytimessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko että joulu ei olekkaan Jeesuksen syntymäjuhla, vaan perinteinen keskitalven juhla perinteisine herkkuineen ja Jeesus on vain jälkikäteen keksittyä kuorrutusta?
Tässä ollaan ehkä asian ytimessä."Jeesus on vain jälkikäteen keksittyä kuorrutusta?"
Ja Joulupukki, porot, tontut ja kuusi on vienyt tuonkin tilan.
Kuinka paljon kodeissa nykyään edes etäisesti ajatellaan Jeesuksen syntymää kun puhutaan jouluaatosta ja -päivästä?
- Anonyymi
Ei lapset käsittele asioita. Joulu on lasten juhla.
Mutta aikuisille kristityille
Jeesus Kristus. On lamppu juhlan sydämessä,
Hyvä ruoka & takka, joulusauna... joka lämmittää yhdessäolon,
Joulupukki. Taas tähtisade, joka saa lapset hymyilemään.
Eli monta ulottuvuutta. Ei tuskafestivaali.
Yhdessäolo. - Anonyymi
Jos jouluruoka kuvaisi ateismia, voisi se olla jotain:
Kuuma kahvi ilman sokeria... selkeä, rationaalinen, herättää ajatukset, mutta ei tarjoa “pyhää makeutta”.
Kasviskeitto ilman mausteita ... yksinkertaista, loogista ja käytännöllistä, mutta ei tuo juhlan lämmintä mystiikkaa.
Pakastettu salaatti.
toimii, mutta ei oikein lämmitä sydäntä; kaikki koostuu “tämä on vain tämä ja ei muuta” -periaatteesta.
Vastaveto. Huumorilla.
Aeismi on kuin ruoka, joka on käytännöllistä ja järkevää, mutta ei tarjoa hengellistä lämminhenkisyyttä tai juhlan maagista tunnetta, toisin kuin Jeesuksen syntymä joulupöydässä.
Jeesus istuu meidän hihhulien Joulupöydässä- Anonyymi
Ateistinen ruokailu on sitä, että syödään ruokaa, JOKA OIKEASTI ON OLEMASSA eikä kuvitella, että syödään jotain herkkuja joita ei oikeassti ole.
Evoluutio on kehittänyt meille makuaistin, jotta osaamme haluta ravitsevaa ruokaa. Siksi ruuasta voi ja pitää nautiskella. Kohtuudella tietenkin, mutta kuten hyvä periaate kuuluu, niin oleellista ei ole mitä ja miten paljon syö jouluna tai joulun ja uudenvuoden välissä, vaan se että syö terveellisesti uudenvuoden ja joulun välissä. Keskitalven juhlassa herkuttelu on paikallaan.
- Anonyymi
Niin, perinteillä voi toki hehkutella perinteistä roskaruokaa. Ei se valkoinen riisi karjalanpiirakassa terveysruuaksi muutu, vaikka onkin suojattu nimike vitamiiniköyhälle roska(?)ruualle.
- Anonyymi
Uskovaisena olen sitä mieltä, että joulupöytään pitää tuoda ehtaa Jeesusta eli karitsaa. Sitä kun vetää viinin eli Jeesuksen veren kanssa niin taivaspaikka on taattu. Joulupukkikin hohottaa tyytyväisenä ulkona lumihangessa.
- Anonyymi
Juurikin näin.
Kannibalismi-symboliikka pitää aloittaa jo syntymäjuhlasta eikä vasta kuolinjuhlasta pääsiäisestä. Jeesus tuli meidän syötäväksemme. Sitä ei pidä unohtaa.
Hoc est corpus muem!
- Anonyymi
Joulu on alunperin talvipäivän seisauksen päivä, jossa talvi taittuu. Ihanaa! Kevät koittaa jossain vaiheessa.
Se, joka piehtaroi vääränlaisissa ruuissa on varmaankin ylilihava, joka tahtoo ja tahtoo.
Joulu ja talven taittuminen tulevat mielestä eivät ruokalautaselta. Löytäkää sisäinen valonne jostain muusta kuin ruuasta!- Anonyymi
Jos joulu olisi kristillinen juhla ja levinnyt vasta kristinuskon pakkokäännytysten myötä, niin loogistahan olisi, että joulujuhlaan liittyisi jonkinlainen yhteinen ruokaperinnekkin.
Ja ruokaperinteen lisäksi meillä on vielä sauna. Mennän alasti hikoilemaan ja sitten syödään sikaa, koska on juutalaisen messiaan syntymäpäivä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos joulu olisi kristillinen juhla ja levinnyt vasta kristinuskon pakkokäännytysten myötä, niin loogistahan olisi, että joulujuhlaan liittyisi jonkinlainen yhteinen ruokaperinnekkin.
Ja ruokaperinteen lisäksi meillä on vielä sauna. Mennän alasti hikoilemaan ja sitten syödään sikaa, koska on juutalaisen messiaan syntymäpäivä.No, minä en syö sikaa, koska olen ollut kasvissyöjä jo yli 40 vuotta. Eihän meidän tarvitse toimia laumana.
- Anonyymi
Minä pilkkaan Jeesuksen opetuksia pesemällä kädet aina ennen kuin aloitan ruokailun - niin jouluna kuin arkenakin.
On siihen hygieniaan liittyvät syyt, mutta muistan käsiä pestessäni myös tuhahdella Jeesuksen typerille (ja Jeesuksen ajan hygieniaoloissa tyhmille) ohjeille. Erityisesti jouluna.- Anonyymi
Jeesus todellakin oli niin tyhmä, että ei ymmärtänyt että käsien pesu ennen syömistä on tarpeen. Hänkö muka oli kaikkitietävän Jumalan inkarnaatio?
"Silloin tuli fariseuksia ja kirjanoppineita Jerusalemista Jeesuksen luo, ja he sanoivat: "Miksi sinun opetuslapsesi rikkovat vanhinten perinnäissääntöä? Sillä he eivät pese käsiään ruvetessaan aterialle."
...
Ja hän (Jeesus) kutsui kansan tykönsä ja sanoi heille: "Kuulkaa ja ymmärtäkää. Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen. Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?"
Esimerkiksi intiassa kun syö käsiä pesemättä ja kunnolla desinfioimatta, niin kaikki mikä menee suusta sisään, ulostuu pahimmillaan hyvin nopeasti ja suurella paineella.
- Anonyymi
Kinkun syöminen on vanha tapa-
- Anonyymi
se on kapinallisten muistutus joulun alkuperästä
- Anonyymi
Kovasti touhotetaan kristillisten perinteiden kimpussa, puolesta tai vastaan. Ei niistä pidä välittää. Meillä jokaisella on oma elämä, jota voi elää niinkuin itse haluaa. Turha kytätä muiden ruokapöytää tai muita rituaaleja.
- Anonyymi
Näinpä. Kannattaa syödä suunmyötäisesti. Oman suun.
Oli suomalaiskansallinen, germaaninen tai kristillinen tapa, niin en pidä harmaasuolatusta kinkusta. Minusta se ei ole pahaa, mutta jotenkin bulkkia. Punaista lihaa en syö kauheasti muutenkaan. Ilmakuivattua iberico jamonia joskus napostelen herkuksi, mutta sen kulutus on satoja grammoja vuodessa. Hintakin hirvittää perusnuukaa ihmistä.
Minulle joulu on kalajuhla: savunieriää, graavisiikaa, mätiä, rapuskagenia,...
Niiden kanssa maistuu vaikka kuohuviini.
Joulupäivinä sitten voi ottaa sillisalaattia ja jouluolutta.
- Anonyymi
No mitä siitä sitten??
- Anonyymi
kun ollaan menossa valoa kohden eli kevättä , viljelijöiden kuuluu julistaa sitä syömingeillä . Siitä joulussa on kyse !!! ei mikään metsästäjien juhla
- Anonyymi
No jaa, itse olen ymmärtänyt että koko kristinusko syntyi kritiikkinä juutalaisuudelle, vaikka fundikset eivät sitä aina tahdo muistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3577042Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai766007Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1975494Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi844270Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan563486HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok693427Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63393Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta603358SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha573149Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373084