Vigelius löysi 13 tällaista tapausta:
1. Kansalaisuuden saamiseksi edellytetyn asumisajan korotus viidestä kahdeksaan vuoteen sekä pakolaisen alennetun asumisaikavaatimuksen poisto.
2. Pakolaisen lähtömaalomailun kielto, tiettyjen karkotuspäätösten täytäntöönpanon nopeutus ja turvapaikkaprosessin kevennys.
3. Kansainvälisen suojelun oleskelulupien kestojen lyhennys ja suojeluaseman lakkauttaminen rikollisuuden ja turvallisuusuhan perusteella.
4. Ulkomaalaisen säilöönoton helpottaminen, säilöönottoaikojen pidentäminen maastapoiston edistämiseksi sekä maahantulokieltoon määräämisen helpotus ja sen enimmäiskeston pidennys.
5. Turvapaikanhakijoiden kaistanvaihdon kielto eli turvapaikanhaun kautta ei voi kiertää normaaleja työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton menettelyjä ja jäädä maahan.
6. Kansalaisuuden saamisen ehtojen tiukentaminen toimeentulo- ja nuhteettomuusedellytysten osalta sekä kansalaisuuden poistamisen helpottaminen.
7. Työperäiseltä maahanmuuttajalta edellytetyn tulorajan korotus alakohtaisen työehtosopimuksen vähimmäistasolle, vähintään 1600 euroon kuukaudessa.
8. Työperäiselle tulijalle asetettu vaatimus työllistyä uudelleen 3 tai 6 kuukaudessa työttömäksi jäätyään tai poistua maasta.
9. Pakolaisesta ja tämän perheenjäsenistä maksettavien laskennallisten korvausten ja korvausaikojen alentaminen, aikuistumisen tuen ikärajan lasku sekä kotoutujan velvoite korvata tulkkikulut käyttämättä jätetyistä palveluista.
10. Täyskatteelliset eli kustannuksia vastaavat lukuvuosimaksut korkeakouluopiskelijoille EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulleille.
11. Suojelua saavien vastaanotto- ja käyttörahan leikkaus.
12. Perheenyhdistämisen ehtojen kiristykset, suojelua saavalle perheenyhdistäjälle asumisaikavaatimus, yhdistettäville toimeentuloedellytys sekä 21 vuoden ikäraja ei-kansalaisille.
13. Kotouttamista koskevien velvollisuuksien vähentäminen sekä toimeentulotuista maksettujen korvausten ja korvausaikojen vähentäminen.
Lisäksi SDP on Vigeliuksen mukaan vastustanut joka budjetin yhteydessä pakolaiskiintiön puolitusta sekä esittänyt lisärahoitusta kotouttamiseen ja maahanmuuton edistämiseen.
– Moneenko uutisjuttuun tai koontiin näistä olette mediassa törmänneet? Tuskin moneen. Näistä Lindtmanin SDP vaikenee kuin muuri. Linja tulee esiin lähinnä äänestystuloksia peratessa, Vigelius kirjoittaa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4c5e86ea-30f6-4ade-9bb0-4828f21dbcae
SDP on äänestänyt lähes jokaista tekemäämme maahanmuuttopolitiikan tiukennusta vastaan
65
500
Vastaukset
- Anonyymi
dede
- Anonyymi00071
Rikolliset työllistää punikkibyrokraatteja!!
- Anonyymi00074
Anna ARVOLAHJA Suomessa syntyneille muslimi tytöille! Älä hyväksy islamin käyttämiä naisten alistus muotoja Suomessa! ÄLÄ ÄÄNESTÄ DEMAREITA!
- Anonyymi
Eipä näistä juuri yleltä tai hesarista kuule eikä näe ja yksi demari jäärä on neliraajajarrutuksessa sotevaliokunnassa estämässä minkäänlaista edistystä.
- Anonyymi
Vigelius kirjoittaa kuten moktar gubta
- Anonyymi
Vigelius puhuu totta. Demarit ovat tosissaan edesauttaneet sadalla prosentilla niitä toimenpiteitä, että maahamme on hommatta tositarkoituksella haittamaahanmuuttoa sekä EU:n ulkopuolella että Euroopan maista. Mainittakoon vaikka romanikerjäläiset ja niiden ilmaispalvelut ja terveydenhoito, jotka viimeksi Marinin hallitus taas päivitti paremmiksi.
Myös Helsingin valtuussossa Demarit toimivat samanlailla ja liittoituvat Vasemmistoliton, Vihreiden ja Rkp:n kimppaan samaisissa äänestyksissä vieraan vallan joutoväen sosiaalisissa palveluissa meidän laskuun.- Anonyymi
Demarit ovat pelottavia vallan kahvassa. Alkaa rajat rytisee siellä jos täälläkin, jos ihmiset todella heitä äännestää.
- Anonyymi00043
Anonyymi kirjoitti:
Demarit ovat pelottavia vallan kahvassa. Alkaa rajat rytisee siellä jos täälläkin, jos ihmiset todella heitä äännestää.
Persuthan siitä hyötyy
- Anonyymi
Mutta vielä ollaan kaukana tanskan sos dem puolueen maahanmuutto politiikasta
- Anonyymi
Kaukana ollaan ja kauaksi jäädään, mikäli Demarit vallan kahvaa yltää. Sitä se Super-Sanna ilmeisesti tavoittelee, kun nyt tuli Suomeen ja omat kaiffarit sitä haastattelee lehtiin ja hän itse arvostelee kovin Suomen ulkopolitiikkaa ainakin Ukrainan sotaan liittyvää.
- Anonyymi00066
Anonyymi kirjoitti:
Kaukana ollaan ja kauaksi jäädään, mikäli Demarit vallan kahvaa yltää. Sitä se Super-Sanna ilmeisesti tavoittelee, kun nyt tuli Suomeen ja omat kaiffarit sitä haastattelee lehtiin ja hän itse arvostelee kovin Suomen ulkopolitiikkaa ainakin Ukrainan sotaan liittyvää.
Katsokaa vaan että demarit tulevat, tai mikä vassupuolue maahanmuuttovirkaa hoitaakaan, tulevat kumoamaan kaikki tiukennukset joita nykyinen hallitus on tehnyt maahanmuuton ehtoihin. Tämä sataa persujen laariin kiitos kiitos.
- Anonyymi00067
Anonyymi00066 kirjoitti:
Katsokaa vaan että demarit tulevat, tai mikä vassupuolue maahanmuuttovirkaa hoitaakaan, tulevat kumoamaan kaikki tiukennukset joita nykyinen hallitus on tehnyt maahanmuuton ehtoihin. Tämä sataa persujen laariin kiitos kiitos.
Olette te demarit kovin ystävällisiä kun annatte meillä persuille ääniä.
- Anonyymi00069
Anonyymi00067 kirjoitti:
Olette te demarit kovin ystävällisiä kun annatte meillä persuille ääniä.
Meille
- Anonyymi
Demokratia tarkoittaa sitä, että kaikkien mielipide otetaan huomioon.
- Anonyymi
Lisää näitä , kymmeniä tuhansia per vuosi (EK).
- Anonyymi
Demareiden ja muiden viherpunikkien muslimiveljeskunnille on tärkeintä että islamisaatio jatkuu SUOMESSA, niin kauan ettei sitä enää kyetä pysäyttämään!
Suurmoskeijoita terroristihautomoineen odotellessa, holtittomasti lisääntyvät kehitysmaamuslimit äänestävät pääasiassa demareiden muslimiveljeskuntaa! - Anonyymi
mutta kaukana vielä tanskan sos dem puolueen maahanmuutto tavoitteista
- Anonyymi
dede
- Anonyymi
ded
- Anonyymi
dde3
- Anonyymi
Listasta puutuu Ainakin yksi kohta jota sdp varmaan kannattaisi
Kohta 14
Moniavioisuuden kieltäminen
Somaleilla on Suomessa käytössä moniavioisuus
Suuri osa somali naisista on yksinhuoltajia vaikka sellaista ei ole somali kulttuurissa
Somali miehillä on vaimoja eri maissa koska muslimi miehellä saa olla niin paljon vaimoja mitä pystyy elättämään
Ja sehän onnistuu kun sosse maksaa elatus kustannukset - Anonyymi
Älkäämme olko rasisteja, vaan avatkaamme sydämemme ymmärtämiselle ja rakkaudelle.
- Anonyymi
Demarit olleet aina maanpettureita ja desantteja.
- Anonyymi
Mutta...
Jussi Halla-aho saa itsenäisyyspäivän korkeimman kunniamerkin
Raju poistelu
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/koti/0b9bae70-896b-443b-bdb6-bca1700dccbb
Ymmärtäähän sen. Kaikista ei vaan ole saamaan tätä.
;)
- Anonyymi
Siksihän se on demareiden muslimiveljeskunta, SUOMEN islamilaisin puolue, joka on täynnä PROFEETTA MOKTARIN kaltaisia islamilla aivopestyjä hyödyllisiä idioottisuvakkeja!
Jotka tekevät kaikkensa että SUOMESTA tulee kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIEN temmellyskenttä ja islamin käytänteiden mukainen kalifaatti! - Anonyymi
Suomessa oli 2015 noin 70000 holtittomasti lisääntyvän kehitysmaamuslimin populaatio!
Ja 2025 kehitysmaamuslimi populaatio on jo noin 150000, niin onko se 2035 jo noin 300000 ja onko se 2045 jo noin 10% väestöstämme…
Viherpunikkien muslimiveljeskunnat valehtelevat kirkkain silmin, että ei SUOMI ole RUOTSIN tiellä… - Anonyymi
Islamisaatio kiihtyy, varsinkin täällä pääkaupunkiseudulla jatkuvasti joka vuosi lisää…
- Anonyymi
Kyllä Yle siitä huolen tuhoisuudesta -
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Yle siitä huolen tuhoisuudesta -
Yle on yksi parhaista islamisaation markkinoijista.
- Anonyymi
Demarit ei välitä länsimaiden tuhosta, tietävät että kehitysmaamuslimit äänestävät heitä.
- Anonyymi
Niinhän ne äänestääkin siihen saakka kunnes islamisaatiota ei enää kyetä pysäyttämään…
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3ad9dcd5-0b4c-4df0-90f1-a57ea2d47d51
seuraukset on pahoja
miksi ei osta suomea? ei haluta osata? - Anonyymi
niskalenkki demareille
- Anonyymi
tieto on hyvä
vaalit edessä - Anonyymi
Demareiden muslimiveljeskunta on nosteessa!
Ja islamisaatio etenee vauhdilla täällä pääkaupunkiseudulla… - Anonyymi
6.12
- Anonyymi
Myös 6.12. 2025, kuten siitä eteenpäinkin…
- Anonyymi
Kirkkovene moktar gubta sdp
- Anonyymi
Diktaattorivasurit toisten taskuilla aina
- Anonyymi
Popo
- Anonyymi
kiky
- Anonyymi
Moktar gubta
- Anonyymi00042
ratkaisee vaalit
ylös
JAA - Anonyymi00045
Vigeliuksen ja Tynkkysen puolisoita yhdistää:
Maahan muutto - Anonyymi00047
Maamantai maahanmuutto
- Anonyymi00049
Mik
- Anonyymi00050
Demareiden muslimiveljeskunta tekee kaikkensa että islamisaatio jatkuu SUOMESSA, niin kauan ettei sitä enää kyetä pysäyttämään…
- Anonyymi00051
SDP on kommunistipuolue. Yhtä vasemmalla kuin vasemmistoliitto.
- Anonyymi00053
Osa demariporukoista on laita eli äärivasureita. Näkyy selvästi äänestyskäyttäytymisessä eritoten maamme turvallisuusasioissa ja maahanmuutossa.
- Anonyymi00052
Nki
- Anonyymi00055
Sdp jos olis ollut nyt vallassa niin M.Jaff olisi vapaana tekemässä rikoksiaan suomessa
- Anonyymi00056
No:14 moktar gubta
- Anonyymi00057
Terroristo 14
- Anonyymi00060
Hih
- Anonyymi00058
14. Moktar gubta sdp
Paluulento- Anonyymi00059
Turbulenssia plz
- Anonyymi00061
Saksassa SDP/SPD VÄHEMMISTÄ ovat pakottaneet Saksan SPD idiootti-kaokseen 80% rikolliset ovat nyt ARAB-MAGHREB-TURKIT!
https://www.achrichten.com
SDP on tuhoinen voima kaikkialla.- Anonyymi00062
Vähemmistö*
- Anonyymi00063
15. Älä vastaa moktar gubtalle
- Anonyymi00065
14. sdp moktar gubta
- Anonyymi00068
crew
- Anonyymi00070
Tottakai demareiden muslimiveljeskunta vastustaa haittamaahanmuuton kiristyksiä…
- Anonyymi00072
DemariPunikit haluavat lisää äänestäjiä eli pakolaisia!
- Anonyymi00075
erer456778
- Anonyymi00076
666
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään1045253Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen553359Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,742720Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621378Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?261233Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121106- 461050
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2321043- 411036