Pappilankatua, Kasöörinkatua ja Helenenkatua korjaillaan joskus lähivuosina. Aamupostissa olleen tarinan mukaan jostakin syystä Helenenkadusta jää Martinkadun ja Toukolankadun välinen, kynnöspeltomainen pätkä korjaamatta.
Se sattuu olemaan pinnaltaan noita korjattavaksi suunniteltuja katuja myhkyräisempi ja huonokuntoisempi. Pinnote on varmaankin 1960-luvulta, ja kadun viereisten puiden juuret ovat nostelleet siihen kohoumia, josta päätellen pinnoitteen paksuus ja alun perin tehdyt pohjatyöt ovat samaa tasoa kuin teknisen lautakunnan kyvykkyys ymmärtää yksinkertaisia asioita.
Tuolla Helenekadun pätkällä oli vuosikymmeniä oma talviaikakin, lumitöitä varten tarkoitettu talvipysäköintirajoitus alkoi paria kuukautta ennen lumisateita, kuukautta aiemmin kuin alueen muilla pätkillä, joten lappulassella oli varma saalis syysaamupäivisin, kun hän tuli paikalle kuin kettu haaskalle.
Voihan olla, että tehdyissä suunnitelmissa on toteutuspäätöksiin vaikuttanut kyseisten katujen määrätyillä alueilla asuvien hyvinkääläisten sosiaalinen status.
Olisikohan tuolle remonttia vaille jäävälle alueelle aikoinaan tehty niin kestävät viemärit ja vesijohdot, ettei niitä tarvitse korjata, joten olkoon katukin sitten kuoppainen, ajavatpahan autoilijat sitten varmasti hiljempaa, säästetään töyssyjen rakentamisessakin.
Katuremppaa Viertolaan.
Anonyymi-ap
2
203
Vastaukset
- Anonyymi
Kadut on saneerattava varmaan siksi, kun ovat liian leveitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464