Työttömyys on nyt pahinta 19 vuoteen. Erityisesti iäkkäiden työttömien on lähes mahdotonta saada työtä.
Keha-keskus kertoo seuraavaa:
"Työnhakijoiden kokonaismäärä kasvoi lokakuussa. Lokakuun lopussa kuntien työllisyyspalveluissa oli kaikkiaan 520 500 työnhakijaa, mikä on 21 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Työnhakijoista oli miehiä 273 800 ja naisia
246 500. Miesten määrä nousi vuoden takaisesta tilanteesta 7 700:lla ja naisten 13 400:lla.
Työnhakijoista oli työssä olevia 108 600, joista 50 100 oli kokoaikaisessa työssä, 51 000 osa-aikatyössä ja 7 500 palveluilla työllistettynä.
Työvoimaan kuulumattomia työnhakijoita oli
87 500, joista 18 100 oli työllistymistä edistävässä palvelussa ja 58 700 koulutuksessa.
Työnhakijoista työttömiä työnhakijoita oli
313 600, mikä on 28 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli lokakuussa kokoaikaisesti lomautettuja 17 000 eli 1 900 enemmän verrattuna syyskuuhun.
Edellisen vuoden lokakuuhun verrattuna kokoaikaisesti lomautettujen määrä laski
4 700:lla. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli lisäksi 10 800, mikä on 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin."
Toisin sanoen myös työssäolevat hakevat uutta työpaikkaa: "Työnhakijoista oli työssä olevia
108 600, joista 50 100 oli kokoaikaisessa työssä, 51 000 osa-aikatyössä ja 7 500 palveluilla työllistettyä". Varautuvatko myös työssäolevat siihen, että työ saattaa loppua, tai ovatko työehtojen heikennykset syy työpaikan vaihtoon? Osa-aikalaisten (50 100) toimeentulo ei ole kehuttava ja kun lisäksi sosiaaliturva on leikattu - ostovoima on heikko, mikä vaikuttaa suurtyöttömyyden lisäksi talouskasvuun.
Iäkkäiden työttömien työllistämistuki on lopetettu, mikä vaikeuttaa jo yli 50-vuotiaiden työttömien työllistymistä.
Orpon hallitus siirsi työllisyyden hoidon takaisin kunnille, jotka saavat nyt entiseen tapaan "työttömyysakkoja" elleivät pysty työttömiä työllistämään. Esimerkiksi Jyväskylän kaupungin sakot lienevät jo 30 miljoonaa. Joten Jyväskylä on ryhtynyt maksamaan rekrytointirahaa työttömien työllistämisestä.
Alkavatko muutkin kunnat jatkossa maksamaan yrityksille rekry-rahaa, jottei työttömyydestä maksuun tulevat isot sakot näivetä kuntien elinkeinoelämää entisestään? Mikä on valtion rooli ja hallituksen osaaminen työttömyyden hoidossa, jos vastuu siirretään kunnille sakon uhalla?
Ei tullut sataatuhatta uutta työpaikkaa - tuli suurtyöttömyys
13
134
Vastaukset
- Anonyymi
Lue uudelleen se, mitä kirjoitit, siinä on myös vastaus.
Työttömyys on kasvanut koska työvoiman määrä on kasvanut.
Työllistömistoimien määrä on vähentynyt ja niissä päivähoidossa olleet ovat hyt työvoimana etsimässä oikeaa työtä. Eihän niistä mitään hyötyä ollut päiväkerhoissa, mutta työttömyyslukija saatiin sillä silmänkääntötempulla alhaisemmiksi.
Kun sosiaalitukia on järkeistetty, työvoimaan ovat ilmoittautuneet ne terveet ja työkykyiset, joille aikaisemmin vain annettiin rahaa ilman, etä kukaan oikeasti tiesi minkä takia. Rahaa toki jaetaan edelleen, mutta nyt sentään porukka hakee töitä ainakin nimellisesti.
Sitten on lisäksi ne ulkomaalaiset, jotka ovat vasta ilmoittautuneet hakemaan töitä.
Työttömyys ei ole juurikaan kasvanut, hieman toki, mutta ennen kaikkea keinot salata niiden määrää ovat vähentyneet.- Anonyymi
Pitää kysyä, missä nämä nyt työttömiksi ilmoitautuneet olivat Marinin aikaan?
Töitä he eivät tehneet eivätkä edes töitä hakeneet.
Valtava määrä ihmisiä oli Marin hallituksen aikaan muiden elätettävänä ilman mitään velvoitteita. Se on sitä joukkoa, joka nyt valittaa kovaan ääneen. Anonyymi kirjoitti:
Pitää kysyä, missä nämä nyt työttömiksi ilmoitautuneet olivat Marinin aikaan?
Töitä he eivät tehneet eivätkä edes töitä hakeneet.
Valtava määrä ihmisiä oli Marin hallituksen aikaan muiden elätettävänä ilman mitään velvoitteita. Se on sitä joukkoa, joka nyt valittaa kovaan ääneen.Sinäkin olet muiden elätettävänä.💶
- Anonyymi
Kokoomuslainen löytää selitykset vaikka kaivosta.
- Anonyymi
Demokrates kirjoitti:
Sinäkin olet muiden elätettävänä.💶
Sinä kuvittelet, että muut ovat samassa tilanteessa kuin sinä ja ympärilläsi olevat ihmiset.
Se on kuitenkin harhaa. Suurin osa meistä tekee töitä ja elää omalla palkallaa.
- Anonyymi
Oletko edes töissä?
Punaliput liehuu menkää töihin 🚩👷♂️🇦🇱🇨🇳🇭🇰🇮🇲🇰🇬🇲🇦🇲🇪🇹🇳🇹🇴🇹🇷🇹🇹🇹🇼🇻🇳🇼🇫🇼🇸🇻🇳👷♂️🚩
- Anonyymi
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että pärjää taloudellisesti ilman yhteiskunnan tukia!
- Anonyymi
Marinin hallituksen aikana työllisyysaste oli paljon parempi! Se hallitus osasi hommansa!
Orpopurralta on kaikki mennyt pieleen, velka kasvaa ja työttömyys lisääntyy eli suossa ollaan.- Anonyymi
Toi on sellainen raivotäky.
Marinin aikana työllisyys oli sekä parempi että huonompi. Työllisyysaste nimittäin vaihtelee, sitä et varmasti voinut tietää, mutta nyt tiedät.
Työllisyysasteessakin oli sellainen jännä juttu, että työtunteja tehtiin vähemmän kuin nyt. Ihmisillä oli siis enemmän pätkätöitä. Osa toki on pätkätöissä omasta halustaan.
- Anonyymi
Kautta aikojen tumpeloin pääministeri, heikoin valtiovarainministeri ja surkea koko osaamaton oikeistokööri.
Jälki se mukaista ... hävettävää touhua. - Anonyymi
KOKOOMUS JÄTETTÄVÄ POIS SEURAAVASTA HALLITUKSESTA .. EI ENÄÄ KIITOS
- Anonyymi
Ikinä ei saa enää päästää Kokoomusta hallitukseen kun jälki on karmeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30726939
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482304- 2011640
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1541570Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien351431- 341331
- 1221018
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex94893Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81830