Niin sitten heiltä peritään myös moninkertaisesti enempi veroa ja näinhä valtiontalous korjaantuu jo muutamassa vuodessa.
Heidän määräänsä myös voi tarvittaessa lisätä.
Tämä on suorastaan nero idea, ikiliikkujahan tämä suorastaan on.
Kolminkertaistetaan valtion ja kuntien työntekijöiden palkka.
4
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Eihän tässä loppujenlopuksi ole mitään hätää.
- AnonyymiUUSI
Olet lähellä markkinatalouden todellisesta tilaa.
Kun Saksa oli köyhä kuin rotta ja inflaatio tuhansia prosentteja, komensi Hitler kaikki rakentamaan teitä! Ja kyllä Saksan talous lähti nousuun!
Venäjä on käynyt sotaa jo 4 vuotta ja talous on pyörinyt.
Ei tarvita julkisen työn palkan korotuksia, mutta voidaan perua kaikki leikkauksen jotka hallitus teki osaamattomuuttaan!
Leikkaus nimittäin osuu yrityksiin koska nyt kassa käy huonommin.
Jo leikkausten peruminen nostaa Bkt:tä prosentilla. Ja todellakin Valtio saa verotuloja. Nyky markkinatalous työllistää 70% työvoimasta näin myös moni konkurssi olisi jäänyt tekemättä.
Kulutus voimat ylläpitävät suuren määrän yrityksiä. On laskettu että jos pankkitileiltä 114 miljardia ohjautuu 3 miljardia kulutukseen, nousee Suomen Bkt 1,5%.
Nyt meillä on nollakasvu!
Nyky markkinatalous on ihme dilemma. Se ei ole enää savupiipputeollisuus.
Suomi olisi hyvässä kunnossa jos olisi lähdetty investoimaan ja pumppaamaan rahaa kulutukseen.
Massatyöttömyyttä ei olisi syntynyt. Se tulee hiton kalliiksi. Noinkohan? Julkiset, niin kuntien kuin valtionkin työthän maksetaan verovaroista. Onkohan mahdollista nostaa noiden palkkoja niin paljon jotta veroja saadaan perittyä enemmän kuin palkkaa maksetaan? Jos saat tuon menemään läpi työehdoissa niin kannatan ajatusta. Esim. sairaanhoitajille 10'000€/kk palkkaa ja siitä veroa 15'000€ niin kyllä kassa kasvaa veron kerääjällä!
Verotulot kasvavat oikeasti vain jos onnistumme muuttamaan työn tuottavuutta yrityksissä niin paljon jotta sitä verotettavaa syntyy enemmän. Se vaatii uutta tuottavaa yrittäjyyttä ja sen verotuksen kohtuullistamista jolloin tulee intoa tuottaa enemmän!- AnonyymiUUSI
Kuolleena syntynyt ajatus ensin veroista maksetut menot kolminkertaistetaan ja sitten kerätään veroina takaisin on yhteenlaskettuina plus miinus nolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.855412Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.423591Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612965Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462181Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611936Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2921769- 471606
- 951427
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.81322