Haluaisin siirtää kiinteistön perheenjäsenelleni. Kumpi on verotuksellisesti parempi vaihtoehto - myydä se hänelle, vai antaa lahjana - eli kummassa tapauksessa menee pienempi vero, vai onko olemassa vielä joku muu vaihtoehto?
Vastaukset 8
- Anonyymi
Pienempi vero kenelle? Lahjoita, niin vastaanottaja maksaa lahjaveron. Myy, niin mahdollisesti itse maksat luovutusvoittoveron. Tehkää lahjanluontoinen kauppa, niin kumpikin maksaa jotain veroa. Mitään yleispätevää vastausta kysymykseesi ei ole, vaan jokainen tapaus on erilainen.
Harvemmin kuitenkaan kyse on pelkästä verotuksesta. Haluatko sinä antaa lahjan, vai haluatko saada rahaa vastineeksi? Kiinteistöjen kauppasummat ovat yleensä sen verran suuria, että rahojen palauttaminen ruskeassa kirjekuoressa ostajalle on vähän työlästä ja voi herättää huomiota.- Anonyymi
Lähinnä haluan antaa lahjan. Maksan verot jokatapauksessa joko itse, tai hänen puolestaan. Ei kiinteistö ole mikään hirveän arvokas, mutta hänelle se on tärkeä, itselle ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähinnä haluan antaa lahjan. Maksan verot jokatapauksessa joko itse, tai hänen puolestaan. Ei kiinteistö ole mikään hirveän arvokas, mutta hänelle se on tärkeä, itselle ei.
Sitten ei muuta kuin laskukone laulamaan, ja katso millainen lopputulos on eri vaihtoehdoissa. Verottajan sivuilta löytyy lahjaveroprosentit. Itse tiedät hankintahintasi ja olisiko luovutus veroton vai ei. Lahjanluonteisen kaupan rajoja määritellessä pitäisi olla joku haju siitä, millä tasolla on "markkinahinta".
Markkinahinnan suhteen kannattaa varustautua siihen, että on välittäjän tekemä hinta-arvio veroilmoitukseen. Välittäjälle voi tietysti antaa vähän vinkkiä siitä, millaisen arvion haluaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitten ei muuta kuin laskukone laulamaan, ja katso millainen lopputulos on eri vaihtoehdoissa. Verottajan sivuilta löytyy lahjaveroprosentit. Itse tiedät hankintahintasi ja olisiko luovutus veroton vai ei. Lahjanluonteisen kaupan rajoja määritellessä pitäisi olla joku haju siitä, millä tasolla on "markkinahinta".
Markkinahinnan suhteen kannattaa varustautua siihen, että on välittäjän tekemä hinta-arvio veroilmoitukseen. Välittäjälle voi tietysti antaa vähän vinkkiä siitä, millaisen arvion haluaa.Ok. Kiitti neuvoista.
- Anonyymi
Jos lahjoitat vasta ensi vuonna, veroa menee vasta kun lahjan arvo on 7500 euroa tai yli. Tänä vuonna raja on 5000 eurossa.
- Anonyymi00006
Suomesa pitäisi poistaa lahjavero ja perintövero kokonaan. Aivan kuten ruotsissa ja pohjoismaissa muuallakin on tehty. Nyt kun perii tai saa lahjaksi jonkun ränsistyneen talon maineen jossain lapissa tai sivukyliltä ei niitä saa edes kaupaksi eikä niiden arvo ole paljon mitään todellisuudessa vaikka verottaja pitää niitä arvokkaina ja haluaa paljon veroa niistä. Meillä näillä suduilla lapissa on tällaiia paikkoja yllin kyllin joita ei kukaan perillinen halua riesaksi. Todellisuudesa maksavat vain eikä saa kukaan niitä osta. Tässä lähellä on paikkoja jotka ovat kymmeniä vuosia olleet myytävänä ilman että kukaan niitä haluaa ostaa. Se joka omistaa on esim. eläkeläisenä ja pienituloisena taloudellisissa vaikeuksissa niiden kanssa vaikka sähköt ym...katkaistu jo ajat sitten. Siinä ne komisttuvat maisemia eikä niitä kukaan pysty purkamaankaan sillä sekin maksaa rutosti. Ei kyllä päättäjien pitäisi tipahtaa siihen todellisuuteen mitä se on sivukylillä ja lapin erämaissa. Ei kaikki ole leviä, saariselkää, kuusamoa täällä.
- Anonyymi00007
On aika kävittämätöntä että suomessa tehdään koko ajan politiikkaa ja päätöksiä kansan olojen kurjistamiseksi. Ei se voi johtua rahan puutteeta koska sitä on toisaalta jakaa ihan tavallisen kansalaisen näkökulmasta täysin älyttömiin asioihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201134
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396