Ei se Venäjä ollut hyökkäämässä tänne, mutta sinun kaikki lausuntosi julkisessa mediassa ovat aiheuttaneet heille sellaisiakin käsityksiä kuin te olisitte sotaa täällä miettimässä, vaikka ette olekaan. Mutta kyllä pitää Suomen presidentin tunkea nenänsä ihan joka paikkaan ja lausua kaikenlaisia liian vähän mietittyjä lauseita julkisesti. Oletko sinä hullu Stubb???
Nyt siellä rajan takana mietitään tämän herra presidenttimme lausuntoja ja tulkitaan niitä väärällä tavalla. Oliko myös aivan pakko purkaa vanhat Neukkula sopimukset? Tiesitkö edes tai ymmärsitkö edes mitä teit?
Ainoa mitä sinä teit oli, että vedit rajat kiinni juuri sellaisella hetkellä, kun olisimme tarvineet Suomeen rahavirtaa koska täällä on tehty niin typeriä päätöksiä pääministeri tasolla ä, että rahat ikään kuin lentävät suorastaan pois Suomesta vaikka me työntekijät täällä toivomme saavamme vero rahoistamme kunnon terveydenhuollon jonka olemme todellakin ansainneet!
Onko tämä porvari poliitikkojen kokoontuma edes ymmärtänyt, että he omalla ahneudellaan ja tyhmyyksillään ajoivat meidän mukavan hyvinvointivaltion suuntaan jossa päivittäin on nykyään tosi paha olla. Täällä ei todellakaan ole onnellista asua, kun joka päivä tietää ettei saa edes turvattua omaa terveyttään näiden kaikkien valtion huijaamien verovarantojen mentyä ulkomaalaisten hyväksi. Milloin alatte kohdella suomen kansalaista kuin ihmisiä?? Me olemme ansainneet tulla kohdelluksi hyvin, meillä on oikeus saada etuuksia sairaana, me olemme ne jotka ne rahat teille porvareille teemme sinne mutta teidän mielestä me emme saa käydä terveyskeskuksissa ja saada laadukasta hoitoa. Teidän mielestä meidän pitäisi aina maksaa enemmän veroja, mutta te ette halua että me saamme halvalla nauttia ravinnosta jota joudumme ostamaan koko ajan aivan liian kalliilla hinnoilla kaupasta.. mutta teidän mielestänne meidän pitää maksaa vielä enemmän ruoasta!??? Miten sairasta tämä on, että työntekijöille ei suoda sitä mitä me vuosisatoja olemme odottaneet? Että meillä olisi jumaliste edes hyvä olla täällä Suomen kokoisessa maassa????
On ihan hullua joutua katsomaan teidän palkankorotuksia ja kun pröystäilette siellä Helsingissä! Ja se ei ole kateutta vaan se on vääryyden kokemus, jonka te toimillanne aiheutatte. Hävetkää ja katsokaa sinne omaan peiliinne siellä, alkakaa korjata tätä meidän kokemaa vääryyttä.
Korjatkaa myös pikaisesti se, että köyhältä ei saa valtio ulosmitata asuntoa jossa asutaan. Se on suurin vääryys, että köyhältä saa ulosmitata hänen lämpimän kodinkin. Se ei ole oikein. Eikä se, että annatte laillisesti asunnon omistajien nostaa vuokrien summia indeksi perusteisesti joka ikinen vuosi niin ettei köyhemmällä tai edes normaalituloisella enää ole varaa asua vuokrallakaan mieluisassa vuokra asunnossa. Ihan oikeasti ottakaapa työn alle tämä!
Hei sinä presidentti Stubb
3
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Siinäpä tuli täyttä asiaa päättäjille, jotka harkiten kurjistavat tavallisten kansalaisten elämää.
Ihmisarvoinen elämä kuuluu kaikille; se sisältää kohtuuhintaisen asumisen, terveellisen ravinnon ja kaikki hyvään elämään kuuluvat palvelut, kuten terveydenhoito.
Ahdinkoon on syynä vain ja ainoastaan nykyinen hallinto värisuorineen.
Heiltä puuttuu tahto ja taito huolehtia kansalaisten hyvinvoinnista!- AnonyymiUUSI
"Siinäpä tuli täyttä " tuubaa kotona istuvalta palstanikkarilta joka ei muista asioita sitä kuuluisaa "miesmuistia" kauempaa ... "erään lajissaan ainutlaatuisen presidenttimme" siunauksella ja aatesisariensa toimesta jaettiin selvää rahaa ja suomalaisten yhtiöiden omistuksia ympäri maailman , osteltiin sen "kansainvälistymisen" nimissä konkurssikypsiä yrityksiä ympäri maailman ja päällepäätteeksi ilmaa Saksan yltä , vallitsevista tuulista välittämättä , samalla haalien ja houkutellen satoja tuhansia siipiveikkoja ja syöttiläitä yhteiskunnan eläteiksi .. Totuuden valjettua ja velkojen langettua maksuun kaikki olivat kyllä yhtä mieltä että että velat pitää maksaa , tosin siis muiden on maksettava , sanoja itse , poikkeuksetta , jääväsi itsensä, eihän hän ollut velkaa tehnyt ...
- AnonyymiUUSI
Hei sinä Takahikiän Taavetti. Älä kirjoita asioista, joista et mitään ymmärrä. Ja Tasavallan presidenttiä ei sinutella, vaan puhutellasn kunnioittavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877