Maailmanhistorian älykkäin ihminen oli kommunisti

Anonyymi-ap

2

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ..jälleen yksi todiste että älykkyys ja viisaus eivät ole sama asia ..

    • 1900-luvun alussa kommunismia ei oltu vielä kokeiltu laajasti käytännössä, eikä kaikille ollut vielä selvää, mitä se käytännön kommunismi on - vankileirejä, nälkää ja miljoonia kuolleita.

      Moni saattoi tuolloin vielä ajatella, että kommunismi on hyvä ajatus: tasa-arvoa plus kaikille työtä kykyjen mukaan ja ruokaa ja tavaraa tarpeiden mukaan.

      Älykäskin ihminen voi tehdä virheen. Einstein lisäsi suhteellisuusteorian kenttäyhtälöihin kosmologisen vakion, että maailmankaikkeus olisi staattinen - eihän se nyt voinut laajeta. Myöhemmin hän piti tätä suurimpana munauksenaan. Nykyään kosmologinen vakio on tehnyt paluun, mutta eri suuruisena, koska laajeneminen on peräti kiihtyvää. Einstein myös vastusti kvanttimekaniikkaa, koska "Jumala ei heitä noppaa".

      Älykkäät ihmiset ovat usein väärässä ja tekevät virheitä.

      Ehkä kommunismi oli kokeilu, joka oli pakko tehdä, että nähtäisiin, ettei se käytännössä koskaan toimi. Marx oli oikeassa siinä, että kapitalismi on kamala systeemi, mutta väärässä siinä, että kommunismi olisi mikään ratkaisu.

      Filosofit ja tiedemiehet voivat kammioissaan kehitellä ties minkälaisia ajatuksia ja malleja maailmasta. Mallit sinänsä voivat olla ihan kauniita kyhäelmiä, mutta jos maailma ei niitä malleja noudata, niin eipä niillä juuri mitään tee.

      Ehdotan että seuraavaa ihanneyhteiskunnan mallia testataan rotilla eikä ihmisillä, eikä ihmiskokeisiin tarvitse ikinä siirtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      124
      7092
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      409
      6793
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3008
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2594
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2144
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1874
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1737
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1407
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1297
    Aihe