Nykyvenäjän on unohtanut historiansa

Anonyymi-ap

*Tämä on maa, joka ensin saavutti itsenäisyyden Leninin ansiosta ja sitten palautti sen hävittyään toisessa maailmansodassa. Sitten se elpyi ja vahvistui halvan venäläisenergian ja puutavaran ansiosta.*

1. Lenin hyväksyi Suomen tasavallan itsenäisyysjulistuksen 31.1. 1917. Sitten muutkin maat liittyivät joukkoon. Se on totta. Lenin oli maanpaossa asuessaan ollut paljon Suomessa. Uskoi, että bolsevikkien tuella maassa saadaan vallankumous. Ei saatu!

2. Puuttuva episodi nykyvenäjän historiankirjoituksessa. Hitler ja Stalin jakoivat maat etupiireihin ( Molotov-Ribbentrop). He järjestivät jopa yhdessä voitonparaatin Brest-Litovskissa Puolassa 23.9 1939, kun olivat jakaneet Puolan. Baltian maar oli helppo valloittaa sopimuksilla. Feodaali-diktatuurit. Suomi oli kova pala.
Tasavaltainen Suomi ei taipunut. Ei vaikka Neuvostoliitossa oli 180 miljoonaa ihmistä ja Suomessa vain 3,5 miljoonaa.
Talvisodassa tappelivat Suomen maalaiset ja työläiset. Kaikilla ei ollut isänmaata, niinkun mun tehdastyäläispapoillakaan. Mutta kumminkin akan ja kakaroitten takia!

3, Neuvostoliitossa toinen maailmansota alkoi, kun Hitlerin Barbarossa- operaatio käynnistyi.
Suomelle ei vaihtoehtoja hävityn sodan jälkeen ollut monta.

Me irrottiin sodasta syksyllä 1944. Me karkoitettiin saksalaiset Lapista. Me allekirjoitettiin välirauhansopimus. Me annettiin kontrolli vieraalle vallalle.
MUTTA. Ainoana noista Neuvostoliiton valloittamista alueista, meille ei tullut kommunistista diktatuuria!


Meillä oli silloin fiksut valtiomiehet! Ryti ja kumppanit!

10

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Huomaa itsenäisyyden hyväksymisen päivämäärä.

      • Anonyymi
        UUSI

        Julistus on se juttu. Muut valtiot hyväkyivät sen jälkeen, kun emomaa oli hyväksynyt.
        Mutta ei se tee siitä vähemmän merkityksellistä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Olisi Suomella ollut muitakin nahdollisuuksia kuin lähteä Saksan kelkkaan.
      Esimerkiksi suhteiden ylläpito länsimaihin ja Neuvostoliittoon.
      Senaikaisen Suomen poliitikot eivät ymmärtäneet tilannetta Euroopassa. Lähentymällä Saksaa tuhottiin välit itään ja länteen. Veikattiin väärää hevosta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yritettin lähteä Saksan kelkkaan, valittiin jopa kuningas Saksan Hessenin prinssistä!
      Mutta Saksa hävisi sodan ja hanke kuivui kokoon Meistä tuli tasavalta, Jumalan armosta!

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja valkoisen armeijan voiton ansiosta!


    • Anonyymi
      UUSI

      Emme ole ruotsalaisia, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis suomalaisia!

    • Anonyymi
      UUSI

      Nykyvenälällä toinen maailmansota alkoi 22.6.1941, kun Hitler käynnisti Operaatio Barbarossan.

      Sitä ennen Neuvostoliitto oli miehittänyt puolet Puolasta,Baltian maat ja käynyt 'rajakahakan ' Suomen kanssa!

      Me, 3,5 miljoonaa tehdastyöläistä ja maanviljelijää pidimme puolemme 180 miljoonan suurvalta vastaan! Mun kirvesmiespappa ei ollut panssarivaunua nähnytkään, kun kahden viikon koulutuksella siitä tuli panssarintorjuntamies,

      Molotovin koktailit, halot telaketjujen väliin ja sitä rataa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Who cares? Putin kirjoittaa historiansa uusiksi.

      Jossa se ei ole linja KGB agentti juomassa kaljaa Saksassa, vaan suuri ajattelija!

    • Anonyymi
      UUSI

      Se on sitä samaa, totuuden välttämistä ,mitä siinä valtiossa vallanpitäjät ovat aina tarvineet, Eivät olis muuten vallassa pysyneet.

      • Anonyymi
        UUSI

        Totta. Ja terroria, väkivaltaa ja pelolla hallitsemista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3898
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      96
      3275
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      117
      2564
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1744
    5. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      147
      1690
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1570
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      90
      1513
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      104
      1446
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1123
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      59
      1111
    Aihe