Kepu ohittamassa persut gallupeissa, persuille tulossa noutaja

Ja ei ole ihme jos persut noudetaan pois hallituksesta, ovat he niin paljon tehneet hallaa Suomelle.
17121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Persut on auringonlasku on menossa, puolueenne ei sieltä enää nouse.

Äänestä

Hahahaha, vai kepu ohittamassa. Ylen punikki mittaukset taas tiedetään.
Viime vaaleissa demarit johti ja ylen ennuste kusi suuresti.

Äänestä
  • Älä viitsi persuilla.

    Äänestä

Persujen gallup-kannatus roikkuu jatkossa jossain 12-15%:n haarukassa.

Vaaleissa persut saa kannatusta lähinnä sään mukaan. Sateisena päivänä heikommin ja aurinkoisena enemmän.

Tärkein merkitys oppositioon tuomitulla persupuolueella on siinä, että sen ollessa oppositiossa, jäljelle jääneistä puolueista yhteistyökykyisen enemmistöhallituksen kasaaminen alkaa olla lähes mahdotonta.

Eli jatkossa tullaan yhä useammin näkemään Kataisen hallituksen tapaisia six-päkkejä eli pilipalihallituksia.

Äänestä
  • Oikea ansaittu kannatus persuille olisi 1-5% luokkaa.

    Vain niin pientä osaa kansasta heidän politiikkaansa edes jotenkin on hyödyttänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Oikea ansaittu kannatus persuille olisi 1-5% luokkaa.

    Vain niin pientä osaa kansasta heidän politiikkaansa edes jotenkin on hyödyttänyt.

    Persujen "politiikka" eli kokkareiden apupuolueena juokseminen on auttanut vain niitä harvoja hyvätuloisia, jotka ei äänestäisi persuja edes pahimmissa painajaisunissaan.

    Mutta elämäänsä pettyneitä ja helposti höpläytettäviä simppeleitä riittää persujen reilun 10%:n kannatukseen.

    Äänestä

Paljon putoaa persujen edustajia sopetusrahalle.

Äänestä
  • Ainakin kolmasosa tai ehkä jopa puolet persukansanedustajista tippuu eduskunnasta.

    Äänestä

Persut ehtii nyt olemaan röökitauolla niissä suojatyöpaikoissaan.

Äänestä

Pettureille petturin palkka.

Äänestä
  • Kyllä ne vassut jatkaa tiukasti oppositiossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kyllä ne vassut jatkaa tiukasti oppositiossa.

    Älä houraile.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kyllä ne vassut jatkaa tiukasti oppositiossa.

    Vasemmistoliitto luulee pääsevänsä hallitukseen velkajarrua vastustamalla ja vastuuttomalla taloudenpidolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Älä houraile.

    Näin siinä kävi kaikki muut puolueet on sitoutunut velkajaruuun paitsi vasemmisto joka ei siksi pääse seuraavan hallitukseen joka on sitotunut velkajarruun.

    Äänestä

Persujen vaalitulos 2027v on 15,6%

Äänestä

Kokkareiden apupuolueeksi meno oli persuille poliittinen itsemurha.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja ei ole ihme jos persut noudetaan pois hallituksesta, ovat he niin paljon tehneet hallaa Suomelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu